fot. pixabay.com

Mówiąc o basenie w ogrodzie od razu ma myśl przychodzą baseny z amerykańskich filmów. Niestety nasz klimat nie do końca pozwala na posiadanie takich basenów ogrodowych, ale na szczęście istnieją również inne warianty, które umożliwiają nam częściowe spełnienie tego marzenia. 

Nieuniknione jest to, że większość ludzi chcących mieć basen w ogrodzie ma dzieci. Jest to bowiem ciekawa atrakcja dla maluchów w upalne dni. Na szczęście basen ogrodowy nie musi pochłonąć kolosalnych sum z naszego portfela. W takich chwilach i w naszym klimacie warto sięgnąć po gotowe baseny z tworzyw sztucznych, które są również bardzo praktyczne. Więc, jaki basen wybrać do przydomowego ogródka?

Spis Treści

Rodzaje basenów ogrodowych

Wiele osób chcących zakupić basen ogrodowy zastanawia się czy wybrać basen sezonowy czy całoroczny. Niewątpliwe jest to, że baseny sezonowe są znacznie tańsze zaś całoroczne osiągają dość pokaźne ceny. Tak naprawdę możemy wyróżnić kilka różnych wariantów basenów ogrodowych, a są nimi:

  • plastikowe rozporowe,
  • plastikowe stelażowe,
  • stalowe,
  • drewniane.

    fot. unsplash.com

Dodatkowo jeśli masz mały ogród, a basen miał by być tylko dla Twojej małej pociechy możesz wybrać basenik dmuchany. Będzie bowiem to idealne miejsce do ochłodzenia się dla Twojej pocieszy, a dodatkowo taki basenik możesz bez większego problemu przenieść w dowolne miejsce. Jeśli chodzi o baseny typowe dla dzieci możesz nieco zaszaleć. Wielu producentów oferuje baseniki typowe dla dzieci, które wyglądają niczym małe place zabaw.

Basen rozporowy

Ten rodzaj basenów niewątpliwie jest najczęściej wybierany poprzez klientów. Ścianki tego rodzaju basenów utrzymuje w pionie metalowy stelaż i rama. Ścianki basenu zaś nabierają objętości pod naciskiem wody. Dzięki temu baseny stelażowe są dość duże i głębokie. Jeśli chodzi o kształt basenu stelażowego możesz sięgnąć po modele prostokątne, okrągłe jak i kwadratowe. Wszystko zależne jest od tego jak duży masz ogród.

Czyszczenie tego rodzaju basenów jest także dość proste. Baseny stelażowe powinny zostać ustawione na twardej i równej nawierzchni. Dzięki temu nie ulegnie on uszkodzeniu oraz zniekształceniu. Poleca się ustawianie ich na kostce brukowej.

Basen rozporowy

Basen rozporowy to tak naprawdę najprostsza oraz najtańsza forma basenu ogrodowego. Tego rodzaju baseny swój ostateczny kształt otrzymują dopiero po całościowym wypełnieniu wodą. Zazwyczaj góra takich kąpielisk jest pompowana.

Tego rodzaju baseniki również należy ustawić na płaskiej powierzchni by nie uległy one przebiciu. Jedyną wda tego typu produktów jest to, że należy stale monitorować proces napełniania by nie doprowadzić do przelania. Konstrukcje rozporowe są zazwyczaj mniejsze i płytsze niż baseny stelażowe.

Baseny drewniane

fot. unsplash.com

Ostatnimi czasy ten rodzaj basenów cieszy się coraz większą popularnością. Niestety są one stosunkowo droższe niż pozostałe warianty. Nieuniknione jest jednak to, że tego rodzaju kąpieliska są dekoracją całoroczną. Drewnianą konstrukcję można pozostawić bez większego zawahania również zimą na świeżym powietrzu.

Kolejną dość dużą zaletą tego typu basenów jest ich wygląd wizualny. Świetnie prezentują się niemalże w każdej aranżacji ogrodu, a także woda w tego typu basenach pozostaje znacznie dłużej ciepła. Drewno wykorzystane na baseny to zazwyczaj sosna, która jest dobrze zaimpregnowana, ale ten proces należy powtarzać co jakiś czas. Pod basenem drewnianym należy ułożyć matę izolującą. Często producenci oferują w komplecie deski tarasowe, które należy wykorzystać na podstawę basenu.

Baseny stalowe

Na rynku dostępne są również dostępne baseny metalowe. Konstrukcja takich basenów wykonana jest z ocynkowanych paneli metalowych. Zewnętrzne ścianki basenu zostają również pokryte tworzywem odpornym na UV, a od zewnątrz specjalistycznym, w pełni bezpiecznym lakierem ochronnym.

Zazwyczaj baseny metalowe są owalne oraz okrągłe. Zbiorniki te mogą mieć długość nawet do 10m długości, zaś głębokości do 1,5m. Ten wariant umożliwia nienapełnianie basenu w pełni. Dzięki temu, ze ścianki same w sobie są sztywne i solidne możesz nalać do niego znacznie mniej wody. Jeśli chodzi o jego czyszczenie i pielęgnację, możesz nabyć specjalistyczne preparaty, które w żaden sposób nie uszkodzą żadnej z nawierzchni.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here