fot. unsplash.com

Każdy posiadacz ogrodu chciałby by wyglądał on niczym zaczarowana kraina z bajek. Nieuniknione jest przecież to, że latem jest to główne miejsce do spędzania wolnego czasu. Dlatego warto przemyśleć kilka dość ważnych i istotnych spraw podczas aranżacji wymarzonego ogrodu. 

Na każdej działce można stworzyć ogród marzeń, który prócz tego, że będzie cieszył ludzkie oko będzie również bardzo funkcjonalny. Prawda jest taka, że nie jest zbyt ważna wielkość działki, którą chcesz zagospodarować na ogród o ile zaplanujesz to rozsądnie.

Niestety nie każdy jest w stanie wyobrazić sobie wymarzony ogród. Dlatego w takich chwilach warto pomyśleć nad zaczerpnięciem fachowej porady u projektanta ogrodów. Nieuniknione jest jednak to, że takie usługi znacznie podniosą koszt ogólnego dopracowania naszego ogrodu. Dlatego zanim sięgniesz po takie kroki (mając ograniczony budżet) warto poszukać odrobinę inspiracji np. w poradnikach bądź internecie.

Zanim przystąpisz do realizacji swoich planów warto zrobić analizę swoich potrzeb oraz możliwości, głównie finansowych. Ciężko jednoznacznie określić co powinno się znaleźć w idealnym ogrodzie. Prawda jest taka, że jest to sprawa indywidualna. Dlatego na samym początku warto określić co chcielibyście by było w tej prywatnej oazie.

Czego chcesz?

To jedne z kluczowych pytań, które powinnaś sobie zadać bądź usłyszysz je od architekta. Dlatego powinnaś zastanowić się co powinno znaleźć się w wymarzonym ogrodzie. Prócz dodatków bardzo funkcjonalnych i umożliwiających nam przyjemny wypoczynek na świeżym powietrzy warto również już na samym początku przemyśleć rośliny jakie chcemy ulokować w ogrodzie.

Nieuniknione jest to, że to właśnie roślinność nadaje naszemu ogrodowi ten wyjątkowy wygląd. Wybór roślin może wydawać się dość banalny, ale prawda jest nieco inna. Niektóre rośliny potrzebują częstej i czasochłonnej pielęgnacji, gdy inne zaś mogą być pozostawione na dłuższy czas „samym sobie”. Dlatego już na samym początku powinnaś zastanowić się ile czasu możesz poświęcić na pielęgnację roślin. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie dobrać Ci odpowiednie roślinny pod Twój codzienny tryb życia.

Projekt ogrodu

fot. unsplash.com

Niewątpliwe jest to, że wiele osób tworzy swój ogród spontanicznie. Takie ogrody są na pewno wyjątkowe i piękne, ale w momencie gdy chcesz by wszystko stanowiło perfekcyjną harmonię warto pomyśleć nad projektem ogrodu.

Nasze plany i marzenia potrzebują wizualizacji. Taki projekt możesz również stworzyć samodzielnie.  Dzięki temu już na samym początku będziesz mogła wykluczyć jego wady i skupić się na zaletach. Nieuniknione jest to, że podstawą każdego ogrodu jest jego funkcjonalność. Gdy jesteś posiadaczem małego ogrodu projekt dodatkowo umożliwi Ci precyzyjne wykorzystanie każdego centymetra ogrodu.

Wystarczy wziąć kartkę, ołówek i rozrysować wstępnie swoją posesję do zagospodarowania. Nie przejmuj się jeśli Twój projekt nie będzie dziełem sztuki, a kartka będzie posiadać wiele zmian i poprawek. Na samym początku stwórz szkic swojego ogrodu, nie zapominając o elementach, które już znajdują się na placu. Następnie zacznij urozmaicać go w nowe elementy, które chcesz ujrzeć w wymarzonym ogrodzie.

Uprawa roślin w ogrodzie

Kolejnym ważnym aspektem każdego ogrodu są właśnie rośliny. Warto określić czy planujecie posadzenie drzewek owocowych, warzyw, a może samych kwiatów.

Jest to dość istotna kwestia podczas projektowania ogrodu, ponieważ określając rodzaj roślin łatwiej będzie Ci rozplanować miejsce na tego typu roślinność. Jak wiadomo niektóre rośliny potrzebują więcej słońca inne zaś preferują półcień bądź cień. Wybór należy tylko do Ciebie. Szukając inspiracji warto poszukać jej w swoim otoczeniu. Mogą to być ogrody sąsiadów, parki czy ogrody botaniczne. Dzięki temu szybko znajdziesz idealne rozwiązania do swojego ogrodu. Jednak należy pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Każda działa może posiadać inny tym gleby i niektóre rośliny mogą nie rosnąć tak okazale jak np. na rabatkach w parku.

Kącik wypoczynkowy

fot. unsplash.com

To chyba jednak z najważniejszych miejsc w każdym ogrodzie. Takie miejsce powinno być nie tylko wygodne, funkcjonalne, ale na swój sposób powinno ukrywać nas przed spojrzeniami sąsiadów. Prócz tego powinno dawać nam odrobinę cienia w upalne dni. Świetnym rozwiązaniem może okazać się zadaszony taras bądź altana.

Coraz więcej osób decyduje się na altany wśród bujnej roślinności. Takie odosobnione miejsce daje nam odrobinę prywatności oraz wygody. Niewątpliwe jest to, że w takim miejscu powinien się znaleźć wygody zestaw wypoczynkowy. Taki zestaw mebli ogrodowych z łatwością możesz wkomponować w całą aranżację swojego ogrodu, Który wyglądem wizualnym będzie idealnie „wtapiać się” w wymarzoną scenerię.

W takim miejscu nie musi znaleźć się tylko wygodny komplet ogrody, ale także możesz go nieco urozmaicić np. w grill bądź palenisko. Takie dodatki do ogrodu możesz stworzyć samodzielnie bądź zakupić gotowe egzemplarze w sklepach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here