fot. unsplash.com

Wybór idealnej zastawny stołowej nie należy do najłatwiejszych. Na samym początku warto określić czy zastawa będzie używana na co dzień czy tylko okazjonalnie. Dodatkowo warto przemyśleć ogólny wygląd zastawy. 

Znalezienie ulubionego wzoru zastawy stołowej jest ważne, ale czynniki takie jak waga i trwałość powinny również odgrywać rolę przy wyborze. Dodatkowo wiele ludzi kieruje się również wyglądem wizualnym. Nieuniknione jest to, że to również ważna kwestia podczas wybierania jakichkolwiek produktów do naszego domu.

Wiele osób zakupuje kilka rodzajów różnych zastaw stołowych. Niektóre służą na co dzień i są mniej wystawne inne zaś mają swoje honorowe miejsce w gablocie bądź kredensie i wyciągane są tylko na specjalne okazje bądź święta. Kolejnym ważnym aspektem podczas wybierania odpowiedniej zastawy stołowej powinna być informacja jak należy ją myć. Niestety nie każde naczynia nadają się do mycia w zmywarce.

Jak wybrać odpowiednią zastawę?

fot. unsplash.com

Zanim wybierzesz się na zakupy powinnaś określić jeszcze jedną ważną kwestię. Na ile osób miałaby być ta zastawa i ile mogłabyś na nią przeznaczyć. Jeśli chodzi o ceny tego typu produktów mogą być one naprawdę rozbieżne. Różnica cen wynika stąd, że każdy producent stosuje inne metody wytworzenia oraz techniki wykończeniowe. Dodatkowo niektóre naczynia są zdobione ręcznie, a jak wiadomo produkty handmade mają znacznie wyższą cenę.

Zalecamy od czterech do sześciu nakryć dla dwuosobowego gospodarstwa domowego i od ośmiu do 12 nakryć w cztero lub pięcioosobowym gospodarstwie domowym. Jeśli jednak na co dzień nie masz zbyt dużo gości możesz pomyśleć o dokupieniu tylko kilku dodatkowych sztuk naczyń.

Prawda jest taka, że niekiedy bardziej opłaca się sięgnąć po cały zestaw naczyń niż kupować je pojedynczo. Niektórzy producenci zawyżają ceny na pojedynczych sztukach, gdy w komplecie po przeliczeniu ten sam produkt kosztuje znacznie mniej.

Po jakie tworzywa najlepiej sięgnąć?

Nieuniknione jest to, że to właśnie rodzaj tworzywa odgrywa tu kluczową rolę. Istnieje kilka kluczowych tworzyw, które są wykorzystywane przy produkcji naczyń.

Prawda jest taka, że ceramika również może się od siebie znacznie różnić. Dzieje się tak ponieważ istnieje kilka różnych gatunków ceramiki. Każda z nich wytwarzana jest z różnych materiałów i nie każda posiada identyczną trwałość.

Wielu specjalistów zaleca sięganie po porcelanę oraz „kamionkę” do codziennego użytku. Naczynia z tego gatunku ceramiki charakteryzują się wytrzymałością oraz stosunkowo niską ceną. Niewątpliwe jest jednak to, że również niektóra porcelana może osiągać pokaźne ceny. Obecnie najczęściej spotykaną porcelaną w sklepach jest wyrób Chiński. Niestety wiele ludzi jest dość sceptycznie nastawiona do takich produktów. Prawda jest taka, że te tworzywa są równie piękne, wytrzymałe jak i znacznie bardziej przystępne cenowo.

Dodatkowo tak jak wspomnieliśmy wcześniej, przed zakupem warto określić jak pielęgnowana będzie zastawa stołowa. Jeśli na co dzień korzystasz ze zmywarki powinniście wybrać naczynia przystosowane do tego rodzaju mycia. W takich chwilach bardziej polecane są np. talerze bez grafik. Nieuniknione jest również to, że coraz więcej producentów oferuje nam zastawę zdobioną z możliwością pielęgnacji w zmywarce.

Rodzaje zastawy stołowej

fot. unsplash.com

Prawda jest taka, że zastawa stołowa nie ogranicza się tylko to talerzy i miseczek. W skład całej zastawy należy dodać również sztućce oraz szklanki bądź kubeczki.

Nieuniknione jest to, że prawidłowo nakryty stół staje się wizytówką domu w momencie odwiedzin domu. Dlatego warto zastanowić się nad idealnym skomponowaniem całej zastawy stołowej, w której skład wchodzą również sztućce oraz szklanki. Niektórym osobom może wydawać się, że zakup idealnie pasujących szklanek do talerzy to nie łatwe zadanie. Na szczęście jest to tylko stary mit. Coraz więcej producentów oferuje nam np. szklanki uniwersalne, które z łatwością wkomponują się w każdy komplet.

Zastawa kryształowa jest jedną z najrzadziej wybieranych przez klientów. Wiele osób uważa, że jest ona ciężka do pielęgnacji i bardzo delikatna. Jednak prawda wygląda nieco inaczej. Niegdyś naczynia kryształowe były dość kruche choć ciężkie i grube. Na szczęście z biegiem lat ich  wytrzymałość weszła na inny poziom. Obecnie naczynia kryształowe są bardzo wytrzymałe i wiele z nich można zmywać w zmywarkach automatycznych. Nie ulegają one bowiem zniszczeniu, a zachowanie ich w nienagannym wyglądzie staje się banalnie proste.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here