fot. unsplash.com

Wszystko nieustanie goni do przodu. Moda stale się zmienia. Coś powraca, a coś innego idzie w zapomnienie. Niewątpliwe jest to, że niektóre trendy już kiedyś widzieliśmy osobiście, a niektóre pamiętają czasy młodzieńcze naszych dziadków. I ten etap nie omija również domów i ich wystrojów. 

Każdy posiadacz wymarzonego domu chciałby by był on niczym domek ze snów. Niektórym podoba się styl minimalistyczny i typowo nowoczesny inni zaś preferują domki rodem ze wsi. Ten wybór projektu jest sprawą indywidualną i nie należy negować kogokolwiek wyboru. Nieuniknione jest jednak to, że to co było niegdyś uważane za mało estetyczne coraz częściej wraca do naszych łask. A mowa tu o stylu wiejskim. Coraz częściej nawet w dużych miastach możemy zauważyć domki przypominające siedliska naszych dziadków.

Niewątpliwe jest to, że takie domki miały zawsze swój urok oraz biło od nich bezpieczeństwo. Znalezienie idealnego projektu wiejskiego domku jest naprawdę łatwe. Najważniejsze jest określenie co taki domek miałby posiadać.

Jak wygląda domek wiejski?

Chyba każde pokolenie jeszcze XX wieku, bez problemu może sobie przypomnieć bądź wyobrazić piękne wiejskie domki. Na niektórych typowych wsiach takie domki charakteryzowały się kolorowym dachem, pięknymi drewnianymi okiennicami, a co najważniejsze? Cały domek zazwyczaj był wykonany z prawdziwego drewna.

Jeśli jesteś miłośnikiem tego typu domów, na sam początek warto określić jakie elementy powinien zawierać Twój idealny projekt. Możesz bez najmniejszego problemu sięgnąć po gotowe projekty, które możesz ujrzeć w internecie bądź wybrać projekt indywidualny.

Domki w stylu wiejskich coraz częściej charakteryzują się tym, że niektóre elementy domu są postarzane by sprawiały wrażenie nieco zmęczonego i znoszonego co dodatkowo nadaje mu uroku. Lokalizacja jest mało istotnym aspektem. Wszystko zależne jest tylko od Ciebie samego. Zdarza się również tak, że podoba nam się styl wiejski, ale chcielibyśmy dodać do niego coś nowoczesnego i właśnie w tym poradniku mamy świetne rozwiązania!

fot. unsplash.com

Przesuwne drzwi

Drzwi przesuwne są naprawdę świetnym i wygodnym rozwiązaniem. Jeśli jednak chcielibyście by takie drzwi idealnie nawiązywały do wiejskiego domku możecie sięgnąć po coś nietuzinkowego, a dokładniej po „drzwi od stodoły”. Na pierwszy rzut oka taki pomysł może wydawać się dość zabawny, a wręcz bezsensowny, ale w rzeczywistości jest to naprawdę ciekawa alternatywa.

Jak wiadomo nikt nie mówi tu o ściągnięciu drzwi ze starej stodoły. Takie drzwi możecie zamówić niemalże u każdego stolarza, które zostaną stworzone na wzór takich drzwi. Niewątpliwe jest to, że takie drzwi możesz zastosować zarówno w rustykalnym stylu jak i pomalować je np. na biało. Każdy z tych wariantów będzie prezentował się świetnie i wyjątkowo. Dodatkowo takie drzwi są naprawdę praktyczne i wygodne, a co najważniejsze? Idealnie wkomponują się w wiejski wystrój. Takie drzwi idealnie sprawdzają się np. w salonach. Dzięki nim możesz szybko i efektownie dzielić bądź otwierać przestrzenie.

Antyczne meble

Wielu fanów stylu wiejskiego poszukuje używanych, starych mebli. Nie można zaprzeczyć, że takie meble mają w sobie to coś. Każde zadrapanie, zadzior czy wyblakły lakier świadczy o tym, że są to meble z historią i „duszą”. Niewątpliwe jest to, że antyczne meble zazwyczaj są dość drogie i dodatkowo wiele z nich należy poddać renowacji, która niestety również jest dość kosztowna.

Dlatego w takich chwilach pojawia się inna opcja. Możemy sięgnąć po meble nowe, które przypominają te z minionych dekad. Coraz modniejsze stają się np. kredensy kuchenne, które nie koniecznie mają zastosowanie tylko w kuchni. Coraz więcej posiadaczy tego typu mebli decyduje się na usytuowanie ich np. w jadalni. Zazwyczaj taki mebel służy jako ozdoba bądź ewentualne miejsce do przechowywania rzadko używanej zastawy stołowej. Taki pomysł jednak nie wziął się znikąd. Takie praktyki stosowały nasze babcie, a tego rodzaju zastawy były wyciągane na stół tylko na wyjątkowe okazje.

Elementy z odzysku

Niektórym z was może się wydawać to absurdalnym pomysłem. Jednak coraz więcej osób sięga po tego typu produkty. Często jest tak, że niektóry wykorzystują ponownie zestarzałe drewno do wytworzenia naprawdę pięknych dekoracji, a nawet mebli.

fot. unsplash.com

Takie lekko zszargane drewno świetnie wkomponuje się w styl wiejski dodając mu rustykalnych elementów. Dodatkowo taki „recykling” może przysłużyć się również środowisku, dlatego takie produkty często są traktowane jako ECO. Drewno ugryzione zębem czasu możemy wykorzystać np. na półki, blat stołu czy siedziska krzeseł. Takich prac możesz podjąć się samodzielnie lecz jeśli nie do końca jesteś pewien czy temu podołasz warto zwrócić się o to do stolarza.

Odsłonięte belki stropowe

Takie belki są chyba najbardziej charakterystycznym wykończeniem każdego wnętrza domku wiejskiego. Ten rodzaj dekoracji stanowi naprawdę piękne i przytulne wykończenie. Odsłonięte belki możesz pomalować na dowolny kolor, ale niewątpliwe jest to, że zabezpieczenie je samym lakierem stanowczo wystarczy.

Tak wypuszczone belki nadają wnętrzu idealnego rustykalnego wyglądu oraz ciepłego charakteru. Jeśli jednak w ostatniej chwili zdecydowaliście się na taki dodatek możecie zakupić imitację belek, które z łatwością można zamontować na suficie.

Podsumowanie

Stworzenie idealnego i pełnego ciepła domku w stylu wiejskim nie jest trunym zadaniem. Możemy zaciągnąć kapkę inspiracji z domów naszych dziadków, a dodatkowo możemy wzbogacić je w coś nowoczesnego.

Style vintage jak i style rustykalne ciągle nabierają na popularności, a my w ciągłym zgiełku i pośpiechu czekamy naszej oazy spokoju. Styl wiejski jest dość skromny, ale za razem od razu zauważalnym. bez wątpienia możemy powiedzieć, że jest to kawałek naszej histroii, który warto pielęgnować.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here