fot. unsplash.com

Każdego roku wiele Polaków pakowało walizki i wykupowało egzotyczne wakacje w różnych krajach. Niestety od jakiegoś czasu, niestety nie mamy takiej możliwości. Dlatego jeśli marzy Ci się ciekawy wypad, możesz również osiągnąć to w swoim kraju. 

Obecna sytuacja w kraju ma swoje wady, ale także zalety. Dzięki dotychczasowym realom coraz więcej Polaków decyduje się na spędzenie wakacji właśnie w Polsce. Prawda jest taka, że dopiero teraz wielu krajan doceniło uroki i atrakcje jakie możemy znaleźć w Polsce.

Nieuniknione jest to, że Polska jest naprawdę pięknym krajem, a co region możemy zobaczyć coś wyjątkowego i może niespotykanego w naszym codziennym otoczeniu. Niewątpliwe jest to, że najczęściej wybieranym regionem Polski na wakacje jest Wybrzeże Bałtyku. Jednak nie każdy preferuje zatłoczoną okolicę i może pragnąłby wybrać się w bardziej spokojne miejsce. W tym artykule będziesz mógł ujrzeć ciekawe i warte uwagi inne zakątki Polski.

Dla fanów zabytków

fot. unsplash.com

Bezdyskusyjne jest to, że każdy z nas lubi w inny sposób spędzać czas wolny. Jeden preferuje wylegiwanie się na słonecznej plaży inny zaś woli przemierzanie pieszo w nieznane. Dlatego świetnym miejscem do ujrzenia dla fanów zabytków może okazać się miejscowość Reszel w województwie warmińsko-mazurskim.

Ta miejscowość po mimo tego, że jest naprawdę urokliwa posiada wiele otwartych zabytków, które warto zobaczyć. Dodatkowo cała struktura tego miasta zachowana jest na sposób przedwojenny. Władze tego miasta bacznie dbają o to by odrestaurować miasto do czasów przedwojennych. Dzięki temu będziesz mógł poczuć sie tam jak by czas staną w miejscu.

Warmia i Mazury potocznie nazywane są „Krainą Wielkich Jezior”. Struktura tej okolicy jest sama w sobie przepiękna i warta ujrzenia. Kolejnym godnym uwagi miastem w tej „Krainie” jest Mrągowo. Jest to jedno z najstarszych miast tego rejonu. W tym mieście możesz znaleźć jeszcze wiele różnych „naj..”, które warto zobaczyć. Mówiąc ogólnie o województwie warmińsko-mazurskim możemy znaleźć tam zarówno piękne miasta jak i wsie, które zadowolą oko nie jednego fana zabytków.

Polskie góry

Po za morzem Bałtyckim, Polskie góry są również jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc. Tu także bez zawahania może wymienić wiele zalet tego miejsca. Niektórzy decydują się na coroczne odwiedzenie tego regionu Polski twierdząc, że właśnie tam są w stanie zapomnieć o codziennych obowiązkach i problemach.

Niewątpliwe jest to, że czas spędzony w górach płynie jakby inaczej, wolniej. Piękne tereny, widoki i miejsca dają nam stanowczo pełen relaks, a my zatraceni w tym pięknie nie odczuwamy nawet ile kilometrów jesteśmy w stanie przebyć.

Najczęściej odwiedzanym miejscem w Polskich górach jest bez zwątpienia Zakopane oraz Gubałówka. Tereny górskie są same w sobie piękne i odprężające, ale nie można zapomnieć np. o charakterystycznym wyglądzie pobliskich wsi czy miast. Po mimo tego, że wszystko zmierza do przodku, niektóre zakamarki właśnie w Polskich górach zatrzymały się w miejscu.

Miejsce dla fotografa

fot. unsplash.com

Nie każdy fotograf lubi obcować z martwymi przedmiotami jakimi są budynki czy ulicę. Stanowczo coraz więcej fotografów łasi się na „polowania” prawdziwej natury. Dlatego idealnym miejscem dla takich pasjonatów może okazać się niedoceniane woj. podlaskie.

Na temat województwa podlaskiego możemy usłyszeć wiele żartów, ale tak naprawdę ten region Polski jest bardzo piękny i urokliwy. Możemy ujrzeć tu fragmenty przyrody, które pozostają niezmienne od wielu, wielu lat. Dodatkowo wiele wsi w tym regionie wygląda niemalże identycznie jak na zdjęciach z młodości naszych dziadków. Podlaskie tak naprawdę jest jednym z ciekawszych i niestety niedocenianych regionów.

Ciekawym miejscem dla fotografa może okazać się Dolina Narwi. Powstał tu Obszar Chronionego Krajobrazu, gdzie każdy zachwyci się szerokim rzecznym rozlewiskiem tworzącym labirynt koryt. Warto również wspomnieć o tym, że w tym rejonie żyje ponad 150 gatunków różnych ptaków, które na pewno uda się uchwycić w aparacie.

Kolejnym mało znanym, ale równie pięknym fragmentem podlasia może okazać się „Kraina otwartych okiennic”. W połowie drogi pomiędzy Białymstokiem, a Hajnówką leżą trzy drewniane wsie nazywane Krainą Otwartych Okiennic. Swoją charakterystyczna nazwę otrzymały dzięki wyjątkowości drewnianych podokienników, nadokienników, okiennic, narożnic, wiatrownic i innych elementów elewacji, które do dziś malowane są wyrazistymi i kontrastowymi kolorami.

Podsumowanie

Prawda jest taka, że dopiero w momentach kryzysowych zaczynamy doceniać to co otacza nas w niedalekiej okolicy. W takich chwilach sprawdza się staropolskie powiedzenie „Cudze chwalicie, swego nie znacie..”. Dlatego jeśli marzy Ci się ciekawy urlop, warto przemyśleć wypad w głąb Polski, którego jak dotąd jeszcze nie poznałeś.

Polska jest krajem pięknym, ciekawym i wartym uwagi… jeśli jednak jeszcze się do tego nie przekonałeś, warto przemyśleć to pod kontekstem.. dlaczego Polskę odwiedzają obcokrajowcy?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here