fot. unsplash.com

Fotografia jest rzeczą wyjątkową i piękną. Pozwala ona nam na uchwycenie wyjątkowych chwil, które kiedyś będą mieć również swoją historię. Dlatego zrozumiałe jest to, dlaczego coraz więcej młodych ludzi decyduje się na przygodę z fotografią. 

Na sam początek warto wspomnieć o tym, że niegdyś fotografia była rzeczą bardzo drogą i nasi przodkowie decydowali się na nią tylko na wyjątkowe okazje takie jak ślub bądź pogrzeb. Na takie uchwycenie chwil mogli pozwolić sobie tylko nieliczni bądź oszczędni, który skrupulatnie odkładali każdy wolny grosz na taką okazję. Z czasem fotografia stała się znacznie tańsza i bardziej powszechna.

Reasumując, jeśli patrząc na możliwości fotograficzne to żyjemy w całkiem wygodnych czasach. Obecnie zdjęcia możemy robić tak naprawdę telefonami komórkowymi, które w znacznym stopniu posiadają super jakości aparaty fotograficzne. Jednak czasem zdarza się, że dany aparat w telefonie nie w pełni spełnia oczekiwania jego użytkownika i w takich chwilach decydujemy się na zakup specjalistycznego sprzętu. Tak naprawdę życie początkującego fotografa ma kilka etapów, a w raz z nimi jest różne zapotrzebowanie na sprzęt.

Jak zacząć przygodę z fotografią?

Nieuniknione jest to, że potrzebujesz trzech ważnych rzeczy sprzętu, wiedzy, praktyki. Prawda jest taka, że dzięki obecnej technologii masz niemalże nieograniczone możliwości. By nabierać wprawy wystarczą chęci, pomysły i zaangażowanie. Niewątpliwe jest to, że na samym początku warto wyłapywać ciekawe ujęcia telefonem.

Dzięki temu szybko nauczysz się wyłapywania odpowiedniego kadru. Wszystko zależne jest również od tego co chciałabyś fotografować. Możesz skupić się na ludziach, budynkach czy żywej naturze. Na początek warto również pomyśleć o fotografii przedmiotów martwych, które znacznie łatwiej sfotografować.

Jaki aparat kupić na początek?

fot. unsplash.com

Nowoczesne smartfony oferują nam naprawdę ciekawe efekty dzięki specjalistycznej optyce. Na pewno wystarczą one początkującemu fotografowi. Ale z biegiem rozwijających sie umiejętności „paparazzi” może odczuć pewien niedosyt wywołany poprzez Swój sprzęt. W takich chwilach zastanawiasz się czy nie warto sięgnąć po coś nowego.

Warto wiedzieć jednak o dość ważnej sprawie. Wiele współczesnych smartfonów ma znacznie lepsze aparaty fotograficzne niż nie jeden kompakt. Dodatkowo ich dużą przewagą jest także ergonomia. Telefon masz zawsze przy sobie, bo mieści się w kieszeni. Jest też uniwersalny. Zrobisz zdjęcie, poddasz je obróbce, a następnie szybko udostępnisz na Instagramie, łatwe prawda?

Jednak coraz więcej producentów aparatów fotograficznych urozmaicają je w funkcję szybkiego udostępniania plików. Wystarczy zainstalować aplikację na smartfonie czy tablecie. Aparat wykorzystuje stałe energooszczędne połączenie Bluetooth ze smartfonem i przesyła zdjęcia na bieżąco. Możesz w ten sposób połączyć swój aparat nawet z 5 inteligentnymi urządzeniami jednocześnie. Taka możliwość sprawia, że na bieżąco będziesz mógł relacjonować np. swoje wakacje.

Profesjonalny aparat fotograficzny

Nieuniknione jest to, że profesjonalne aparaty fotograficzne są znacznie lepszym sprzętem do robienia zdjęć. O jakości fotografii decyduje przede wszystkim rozmiar matrycy i wielkość pikseli. Te dwa czynniki trudno pogodzić w nowoczesnym smartfonie, który ma być smukły, lekki i poręczny.

Kolejna sprawa to optyka. Ta w smartfonach jest coraz lepsza, ale wciąż mniej zaawansowana niż w aparatach fotograficznych. Najważniejszą różnicą pomiędzy nimi jest to, że wbudowany na stałe obiektyw w telefonie nie pozwala na zastosowanie optycznego przybliżenia. Do Twojej dyspozycji pozostaje jedynie cyfrowy zoom, czyli nic innego, jak powiększenie danego fragmentu. Stąd duża różnica w jakości obrazu.

Dlatego, w momencie „zabawy” dobrej jakości aparatem fotograficznym szybko zauważysz jak słaby masz aparat w telefonie (po mimo tego, że ma on dość dużo MPX, kolory mogą znacznie się różnić). Dodatkowo kolejnym dość ważnym aspektem aparatu fotograficznego jest jego wytrzymałość. Nieuniknione jest to, że smartfon rozładuje się znacznie szybciej, przez ogrom aplikacji, które zużywają jego energię. Dlatego aparat fotograficzny jest jednogłośnym zwycięzcą.

Która marka jest najlepsza?

fot. unsplash.com

Tak naprawdę większość producentów aparatów fotograficznych tworzy świetnej jakości sprzęty. Jednymi z najbardziej popularnych jest marka Nikon, Canon, Kodak, Samsung, Fujifilm. Tak naprawdę to jedne z nielicznych marek, ale jednak najbardziej popularne.

Aparaty fotograficzne tak naprawdę można podzielić na dwa rodzaje: lustrzanki oraz cyfrówki. Prawda jest taka, że po mimo tego, że wiele aparatów cyfrowych jest dobrej jakości, ma się ona nijak do aparatów lustrzanych. Dlatego warto zaoszczędzić parę groszy więcej i wybrać sprzęt lepszej jakości. Dodatkowo z czasem nabierania wprawy i umiejętności będziesz mógł dokupić dodatkowe obiektywy, które uniosą twoje fotografie na wyższy poziom.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here