Dobre horrory

Tej jesieni i zimy miłośnicy powieści z morderstwem w tle nie będą się nudzić. Literatura kryminalna doskonale sobie radzi i co roku przybywa jej wielu czytelników. Mistrzowie polskiego kryminału to Bonda i Król, ale warto sięgać także po nowych, mniej znanych, aczkolwiek równie utalentowanych pisarzy, jak i zagranicznych twórców. Oto 3 powieści, które gwarantują niezłą dawkę emocji.

Wiele osób myśli, że dobre horrory skupiają się wyłącznie na rozwikłaniu morderstwa, jednak, żeby taka książka uwiodła czytelnika, powinna mieć także wątki poboczne, wartkie akcje, porywające dialogi i dotykać ważnych spraw. Wszystkie te cechy mają wymienione niżej pozycje. Po ich przeczytaniu nie będziesz mógł się otrząsnąć!

Spis Treści

Camilla Läckberg i Henrik Fexeus „Mentalista”

Królowa szwedzkiego kryminału tym razem połączyła siły ze specjalistą od mowy ciała i komunikacji niewerbalnej, również pisarzem. „Mentalista” to powieść dopracowana do każdej kropki i skrupulatnie przemyślana. W centrum Sztokholmu dokonano odkrycia zwłok. W dziwnej skrzyni, która pierwotnie służyłaby iluzjoniście do sztuczki z mieczami, znaleziono ciało młodej kobiety. Śledztwo, które prowadzi inspektor Mina Dabiri, utyka w martwym punkcie. Ekipa śledczych decyduje się na ryzykowny krok – zatrudniają mentalistę, Vincenta Waldera, który ma rozwiązać zagadkę tej okrutnej zbrodni. Powieść pokazuje, że świat iluzji to nie tylko rozrywka, a tytułowy mentalista to osoba o pogmatwanej przeszłości i skomplikowanej duszy, który coś ukrywa.

Max Czornyj „Wielbiciel”

33-adwokat z Lublina udowadnia, że ma talent do pisania nieprzeciętnych historii.  To wschodząca gwiazda polskiego kryminału – Max Czornyj od paru lat tworzy bestsellery, a „Wielbiciel” udowadnia, że mężczyzna jest doskonały również w tej profesji.

W książce czytelnik odkrywa trzy różne osoby, ich historię, a także obsesję, która ich łączy. Fabuła rozpoczyna się od kampanii wyborczej, w której ginie kandydatka na prezydenta. Sprawa jest niejasna, ponieważ nie wiadomo tak naprawdę, czy było to samobójstwo, czy morderstwo. Akcja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy urywa się ślad po kilkuletniej dziewczynce. Porwane dziecko, okrutne zabójstwo i tajemnice z przeszłości, a do tego szantaż – to autor prezentuje w „Wielbicielu”. Kto opracował tak zbrodniczy plan? Doskonały i bezwzględny strateg czy chora osoba? Takie pytania zadaje sobie czytelnik, który zasiada do lektury, a potem nie może się po niej otrząsnąć.

Wojciech Chmielarz „Żmijowisko”

Książka Chmielarza to doskonały thriller psychologiczny. Finał tej powieści jest całkowicie nieprzewidywalny i wprowadza czytelnika w osłupienie. Pisarz skupia się na bohaterach i ich przeżyciach, a w „Żmijowisku” ich nie brakuje, przez co książka wymaga koncentracji i w spokojnym klimacie sączy nieprzewidywalne zwroty akcji. Zaczyna się tragedią, która spotyka Arka i Kamilę – rodziców nastoletniej Ady. Dziewczyna podczas wakacyjnego pobytu w tytułowym Żmijowisku zapadła się pod ziemię. Zrozpaczeni rodzice podejmują wszelkie możliwe kroki, by ją odnaleźć, ale bez skutku. Po roku od feralnej nocy ojciec nastolatki wraca do Żmijowiska i wtedy historia zaczyna się nieco wyjaśniać…W książce autor poruszył problem dyskryminacji rasowej, sprawy związane z show-biznesem i skomplikowany świat młodych osób, który może stać się niebezpieczny wobec braku uwagi rodziców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here