fot. pexels.com

Niektórzy już od najmłodszych lat są fanami biegania. Inni zaś zaczynają czuć taką potrzebę dopiero w pewnym wieku. Prawda jest taka, że każdy powód do podjęcia sportu jest dobry. Ale jak skutecznie zmotywować się do codziennego biegania niezależnie od wieku? 

Samo rozpoczęcie biegania nie jest sprawą trudną. Tak naprawdę zachowanie motywacji do kontynuacji tego rodzaju sportu jest o wiele trudniejsze. Niestety często bywa tak, że niektórzy zaledwie po kilku treningach rezygnują z tej dyscypliny. Bieganie niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, a jednym ze skutków ubocznych może być utrata wagi.

Bieganie wydaje się dość prostą dyscypliną. Prawda jest taka, że niestety tak nie jest. Bieganie wymaga silnych nóg, dobrej kondycji oraz motywacji. Prócz tych trzech rzeczy potrzebujesz coś równie ważnego. A są tym odpowiednio dobrane buty. Wygodne buty są jedną z podstaw udanego treningu i małego sukcesu. Dlatego przed rozpoczęciem biegania warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie. Dzięki temu Twoje nogi nie będą tak obolałe co na pewno Cię nie zniechęci.

Czego potrzebujesz do biegania?

Dobrze zaplanowany trening jest połową sukcesu. Prócz wygodnego obuwia warto pomyśleć nad odpowiednim strojem. Odzież jak i obuwie możesz zakupić zarówno stacjonarnie jak i online. Każdy wyspecjalizowany sportowy sklep będzie posiadał na stanie takie produkty. Dodatkowo prócz butów i odzieży możesz zaopatrzyć się w ciekawe gadżety, które na pewno umilą czas biegania. Spójrzmy prawdzie w oczy, jeśli lubisz jakąś aktywność, prawdopodobnie będziesz się jej trzymać.

fot. pixabay.com

Odpowiednie buty i odzież

To jest jedna z kluczowych elementów jakiegokolwiek sportu. Biegnąc Twoje stopy są silnie narażone na nagłe uderzenia o twardą nawierzchnię. Dlatego butami do biegania na pewno nie są klapki czy trampki. Odpowiednie buty do biegania powinny mieć odpowiedniej grubości podeszwę, która będzie amortyzować każdy wstrząs i uderzenie. Dodatkowo jeśli masz zaplanowaną trasę do biegania możesz sięgnąć po buty przystosowania indywidualnie na daną nawierzchnię.

Jeśli chodzi o odzież powinna być ona doskonale dostosowana do danej pory roku.  Dodatkowo powinna ona odprowadzać nadmierną wilgoć z Twojej skóry. Prócz tego odzież sportowa powinna być wygodna i w żaden sposób nie powinna ograniczać Twoich ruchów. Dlatego wybierz się przed rozpoczęciem biegania do punku z tego typu odzieżą. Ubrania treningowe powinny być lekkie, wygodne i stosowne do danej pory roku.

Gadżety pomiarowe

Jak wiadomo obecny rynek technologiczny ciągle idzie do przodu. Już teraz można zaopatrzyć się w ciekawe gadżety umożliwiające monitorowanie naszych postępów. Prócz zapisywania przemierzonego dystansu, niektóre gadżety mierzą nasz puls, ilość wykonanych kroków, ilość spalonych kalorii, a także prędkość naszego ciała.

Jednymi tego typu gadżetami są smartwatche. Te na pierwszy rzut oka niepozorne zegarki stanowią naprawdę ciekawą skarbnicę funkcji. Wielkim plusem tego typu gadżetów jest ich wielkość. Tak naprawdę wszystko masz na wyciągniecie ręki. Kupując inteligentny zegarek warto sięgnąć po modele wodoodporne. Jednak uprawiając sport na świeżym powietrzy należy brać pod uwagę zmienność pogody.

fot. pexels.com

Muzyka do biegania

Zaczynając bieganie warto przygotować sobie playlistę. Niekoniecznie musi to być tylko to co lubisz. Do Swoich ulubionych kawałków możesz dodać tzw. muzykę motywacyjną. Ten rodzaj utworów ma za zadanie zachęcanie poprzez dźwięki nas i nasze ciało do działania.

Jeśli chodzi o sprzęt do słuchania muzyki podczas biegu wystarczy Twój telefon oraz słuchawki. Rodzaj słuchawek jest zależny tylko od Ciebie samego. To czy wybierzesz tradycyjne słuchawki z kablem bądź bezprzewodowe zależy tylko od Ciebie samego. Nieuniknione jest jednak to, że kabel od słuchawek może nieco przeszkadzać więc stanowczo polecamy słuchawki bezprzewodowe.

Jak skutecznie zacząć bieganie?

Najważniejsze na samym początku są małe kroki. Nikt z osób początkujących nie powinien wybierać się na maraton. Na samym starcie w bieganiu należy pracować nad kondycją. Z biegiem wyrabiania kondycji warto zwiększać dystans do biegania. Dzięki temu mały krokami osiągniesz naprawdę spektakularne efekty.

Dodatkowo jeśli biegasz sam w dość opustoszałej okolicy warto zawsze poinformować kogoś gdzie się wybierasz. Wypadki chodzą po ludziach, a jak wiadomo przy sporcie można nabawić się różnych kontuzji. Dlatego w takich chwilach warto by ktoś Ci bliski dokładnie wiedział gdzie zamierzasz biegać. Niestety nie zawsze można liczyć na sprzęt elektroniczny bo ten także lubi nas zaskakiwać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here