Zatoki

Chore zatoki są uciążliwą dolegliwością, na którą uskarża się coraz więcej ludzi. Problemy z oddychaniem, nieżyt nosa czy ból głowy to tylko nieliczne objawy tego schorzenia. Jak sobie poradzić z taką chorobą? Oto kilka naturalnych metod, które warto na sobie przetestować.

Najczęściej przyczyną stanów zapalnych zatok są wirusy, bakterie i grzyby, ale może to być także próchnica oraz nieleczone przeziębienie, które prowadzą do stanów zapalnych. Ból zlokalizowany jest w zależności od tego, w której zatoce rozwinęła się choroba – może być ulokowany w czole, szczękach i zębach, u nasady nosa czy nawet dotykać ucha oraz szczytu głowy. W przypadku typowych objawów sprawę ratują leki na zatoki bez recepty, jednak w celu złagodzenia dolegliwości, można także zastosować domowe metody. W przypadku nasilających się objawów chorych zatok koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Spis Treści

1.      Inhalacje – szybkie udrożnienie zatok

Dobrze nawilżają i odkażają drogi oddechowe oraz niosą ulgę w oddychaniu poprzez szybkie udrożnienie zatkanych zatok. Do przeprowadzenia kuracji używa się inhalatora, do którego aplikuje się sól fizjologiczną o stężeniu 0,9% – roztwór dobrze oczyszcza i nawilża. Z kolei sól hipertoniczna o stężeniu 1,5% lub 3% upłynnia wydzielinę, pomagając w jej usuwaniu. Warto spróbować także domowych parówek – w tym celu wykorzystuje się sól kuchenną, używając około 2 łyżek na 0,5 litra gorącej, ale nie wrzącej wody. Do naparu dodaje się również olejki eteryczne – eukaliptusowy lub sosnowy oraz zioła – rumianek, tymianek i szałwię. Inhalacji z wykorzystaniem olejków eterycznych i mieszanek ziołowych nie należy jednak wykonywać u dzieci poniżej 6. roku życia oraz u alergików.

2.      Okłady – jak je zrobić?

Ciepłe kompresy na zatoki działają rozluźniająco i kojąco oraz łagodzą ból. Rozrzedzają także zalegającą wydzielinę, którą łatwiej jest usunąć. W tym celu używa się dostępnej w aptece podgrzanej soli jodowo-bromowej, którą owija się w płócienną ściereczkę i przykłada do chorych miejsc twarzy. Można też użyć kuchennej soli gruboziarnistej – jej garść należy podgrzać na patelni, a potem zawinąć w ściereczkę i przyłożyć do czoła oraz nasady nosa na około 45 minut. Dobrą alternatywą soli jest również groch czy gorczyca. Okłady nie mogą być zbyt gorące i powinno się je stosować w zamkniętym, ale ciepłym pomieszczeniu.

3.      Odpowiednie nawodnienie – sposób na lepsze oddychanie

Domowym sposobem leczenia chorych zatok jest regularne uzupełnianie płynów. Picie wody pozwala rozrzedzić wydzielinę zalegającą w zatokach, tym samym umożliwiając ich udrożnienie. Lekarze zalecają spożywanie co najmniej 2 litrów wody dziennie. Płyn nawilża śluzówkę i sprzyja tworzeniu się naturalnej warstwy ochronnej, która zapobiega powstawaniu kolejnych stanów zapalnych. Dodatkowo można wzbogacić dzienne menu o kaszę jaglaną, która doskonale oczyszcza organizm ze śluzu, ale trzeba usunąć z niego cukier i słodycze, które powodują jego nadmierną produkcję.

4.      Rozgrzewające herbaty i napary ziołowe

Do nawadniania należy włączyć także picie naparów z ziół, które są sprzymierzeńcami w leczeniu zatok. Dobrze sprawdzi się napar z suszonych kwiatów czarnego bzu – działa przeciwwirusowo i wykrztuśnie, a także stymuluje układ immunologiczny do walki ze stanami zapalnymi i chroni błony śluzowe. Skuteczne będą także: lipa, tymianek, rumianek i szałwia, które łagodzą infekcje górnych dróg oddechowych. Pij również rozgrzewające herbaty w celu ogrzania chorych zatok – dodawaj do nich goździki, kardamon, cynamon oraz świeży imbir, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here