fot. unsplash.com

Wiele kobiet boryka się z niedoskonałościami swojego ciała. Niestety przypomina sobie dopiero o tym w chwili zbliżania się wakacji. W tedy pojawia się dość często zadawane pytanie: jak szybko schudnąć? Prawda jest taka, że każda dieta powinna być wcześniej omówiona z lekarzem, czy aby na pewno nie ma żadnych przeciwskazań. 

Gdy okaże się, że nie ma żadnych powodów by poddać się diecie, często zaczyna się poszukiwania idealnego środka. Prawda jest taka, że często reklamowane specyfiki na utratę wagi nie przyniosą zadowalających efektów. Niestety czasem bywa też tak, że niektóre produkty przynoszą efekt odwrotny. Dlatego zamiast „iść na łatwiznę” czas najwyższy zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia.

Niektórzy pragną tracić po kilka kilogramów tygodniowo, ale prawda jest taka, że zdrowy spadek wagi waha się między 0,5 kg, a 1 kilogram. Taki spadek niestety nie dla każdego jest zadowalający, ale należy pamiętać o tym, że zdrowie jest znacznie ważniejsze od wyglądu wizualnego.

Jak szybko schudnąć?

Każda kobieta chciała by się pochwalić idealną sylwetką np. na urlopie. Niezależnie od tego czy jest to singielka czy mama trojga dzieci. Każda z nas chciałaby być zauważona i czuć się atrakcyjnie. Prawda jest taka, że zamiast faszerować się reklamowanymi specyfikami warto zmienić kilka ważnych czynników naszego żywienia, a nasza waga zacznie systematycznie spadać!

Niewątpliwe jest to, że pierwszy tydzień diety przynosi najbardziej zadowalające efekty. Dzieje się tak, ponieważ podczas zdrowszego odżywiania i odpowiedniego nawadniana z naszego organizmu zaczyna uchodzić woda, która może dać wstępny spadek wagi nawe – 4 kilogramy! Niestety wiele osób po tym spadku zaczyna się poddawać. Po radykalnym spadku wody z organizmu nasze ciało zaczyna znacznie wolniej tracić kilogramy. Niestety ten efekt często zniechęca.

Ograniczenie węglowodanów

To chyba jeden z najskuteczniejszych metod utraty kilogramów. Wiele osób twierdzi, że nie potrafi wyobrazić sobie śniadania bez jasnego pieczywa. Prawda jest taka, że pieczywo można zastąpić wieloma produktami. Wygląda to identycznie w przypadku np. makaronów do obiadu.

Wszystko zależne jest od tego jak bardzo chcemy utracić nadmierne kilogramy. Pieczywo możesz zastąpić np. sucharkami, które mają znacznie mniejszą ilość węglowodanów, a makaron możesz zamienić na warzywa, które są znacznie zdrowsze dla naszego organizmu. Dodatkowo podczas ograniczenia węglowodanów nie chodzi tylko o wyeliminowanie produktów zbożowych, ale także cukrów oraz skrobi. Kiedy to robisz, twój poziom głodu spada i generalnie spożywasz mniej kalorii.

Dzięki planowi żywieniowemu o niskiej zawartości węglowodanów wykorzystasz spalanie zgromadzonego tłuszczu na energię zamiast węglowodanów. Tego rodzaju dieta połączona z drobną aktywnością fizyczną może przynieść spektakularne efekty w zaledwie kilka tygodni. Wystarczy zaangażowanie oraz samokontrola! 

Zwiększenie spożycia zdrowych składników

Każdy posiłek powinien zawierać:

  • źródło białka
  • źródło tłuszczu
  • warzywa
  • niewielka porcja węglowodanów złożonych, np. pełnoziarnistych

Wiele osób na początku diety niskowęglowodanowej obawia się, że sporządzanie jak i komponowanie takich posiłków jest naprawdę trudne. Na szczęście to spekulacja bez pokrycia. Diety niskowęglowodanowe są tak naprawdę prostą formą żywienia. Należy tylko zwracać szczególną uwagę na zawartość cukrów oraz węglowodany.

Wiele produktów wysoko węglowodanowych możesz zastąpić warzywami, owocami bądź nabiałem (zalecany niskotłuszczowy). Jeśli chodzi o spożywanie mięsa nie ma do tego jakichkolwiek przeciwwskazań. Należy jednak pamiętać o tym by mięso nie było przygotowywane na dużej ilości tłuszczu.

Jeśli do tej chwili spożywałaś głownie mięso w postaci smażonej powinnaś zmienić swoje nawyki. Świętnym rozwiązaniem obróbki mięsa jest bowiem gotowanie w wodzie, gotowanie na parze oraz pieczenie bez dodatku tłuszczu. Dzięki temu porcja mięsa do posiłku dostarczy Ci odpowiednich wartości, nie będąc wzbogacona w niezdrowe składniki odżywcze, często odpowiedziane za wzrost wagi.

Aktywność fizyczna

Jakakolwiek aktywność fizyczna wpływa pozytywnie nie tylko na naszą wagę, ale poprawia ogólny stan zdrowia. Nikt nie mówi tu od razu o radykalnym kroku zapisania się na siłownie. Jeśli nie czujesz się gotowa na taki krok zacznij od czegoś mniej ambitnego.

Na sam początek warto pomyśleć o aplikacjach do ćwiczeń, które możesz bez większego problemu pobrać na swój smartfon. Dodatkowo fajnym gadżetem może okazać się np. smartwatch, który na bieżąco będzie monitorował Twoją aktywność, a także będzie przypominał Ci np. o zbyt małej ilości ruchu.

Fajną sprawą prócz diety i ćwiczeniom może okazać się ogólny pomiar wagi, a także obwodów ciała. Dzięki temu systematycznie będziesz mogła sprawdzać Swoje postępy. Prócz zapisywania wagi i centymetrów możesz pomyśleć o sfotografowaniu swojego ciała np. w bieliźnie. Po kilku tygodniach, po dokonaniu kolejnej dokładnej fotografii ciała będziesz mogła porównać zdjęcia i zauważyć jakie postępy udało Ci się dokonać!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here