Miód ekologiczny

Miód od wieków uważany jest za remedium na wiele dolegliwości zdrowotnych. Te przekonania znalazły swoje uzasadnienie w najnowszych badaniach naukowych, które potwierdzają prozdrowotne właściwości tego produktu. Czy warto jednak dać się skusić na tani pszczelarski wyrób nieznanego pochodzenia? Absolutnie nie! Do swojej diety najlepiej włączyć miód ekologiczny, którego proces powstania oraz skład są dokładnie znane.

Miód ekologiczny — czym różni się od zwykłego produktu?

Miód zawiera wiele witamin i składników mineralnych usprawniających funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Dzięki temu wspaniale sprawdza się w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, jako środek o działaniu przeciwwirusowym, przeciwzapalnym i wykrztuśnym. Miód ekologiczny w sposób naturalny powleka gardło, zapobiegając uczuciu drapania. Właśnie dlatego jest dodatkiem wielu farmaceutyków stosowanych w stanach zapalnych błon śluzowych. By samodzielnie wspomóc organizm w walce z patogenami (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym), warto codziennie dodać łyżkę miodu ekologicznego do herbaty lub ciepłej wody z cytryną. Dlaczego korzystniej jest zdecydować się na produkt Eko? Po pierwsze sięgając po miód ekologiczny, mamy pewność, że nie zawiera on żadnych dodatkowych i szkodliwych substancji. Znane jest jego pochodzenie, a także rośliny, z których został pobrany przez pszczoły. Dokładnie wtedy można mieć gwarancję, że miód jest pełnowartościowy.

Jakie rodzaje miodu ekologicznego królują na rynku?

Niezwykłą popularnością wśród miodów ekologicznych cieszy się miód spadziowy, który uznawany jest za jeden z najbardziej bogatych w witaminy i substancje utleniające. Pozyskiwany jest przez pszczoły z przetrawionych przez owady soków drzew iglastych. Ma charakter wykrztuśny i powlekający, znakomicie sprawdza się w trakcie przeziębienia i jako wzmocnienie odporności. Podobne właściwości ma również miód ekologiczny lipowy, gryczany, wielokwiatowy i akacjowy.

Powyższe miody wspaniale nadają się jako uzupełnienie dań oraz składniki ciast. Dodają słodyczy, spajają ze sobą pozostałe elementy potrawy, a także wzbogacają posiłek o niezbędne witaminy. Są zdrowymi zamiennikami białego cukru i nadają pięknego złocistego koloru wyrobom cukierniczym.

By czerpać pełnymi garściami z dobrodziejstw miodu ekologicznego, należy decydować się na zakup ze znanego źródła, które posiada odpowiednie certyfikaty, świadczące o tym, że pszczoły pobierają nektar z roślin, które nie były wcześniej nawożone szkodliwymi dla zdrowia środkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here