Jak kontrolować spożycie węglowodanów na diecie keto

Dieta ketogeniczna wymaga liczenia każdego grama zjedzonych węglowodanów, dlatego ważne jest, aby umieć prawidłowo obliczać ilość węglowodanów netto. Ten sposób pomaga nie przekraczać dziennego limitu węglowodanów. Wyjaśniamy, co to są węglowodany netto, dlaczego mają znaczenie i jak kontrolować spożycie węglowodanów na diecie ketogenicznej.

Keto jadłospis a liczenie węglowodanów netto

Węglowodany netto na ketozie to węglowodany zawarte w pożywieniu, które są trawione i wykorzystywane do produkcji energii. Na etykietach produktów spożywczych jest coś więcej niż tylko całkowita zawartość węglowodanów. Może ona obejmować również błonnik, cukier i alkohole cukrowe, które pomagają określić ilość spożywanych węglowodanów netto.

Nasz organizm bowiem nie wykorzystuje wszystkiego, co dostarczamy mu jako pożywienie. W rzeczywistości organizm nie jest w stanie całkowicie rozłożyć i wchłonąć niektórych rodzajów węglowodanów, takich jak błonnik i alkohole cukrowe. Przechodzą one przez organizm bez trawienia. Dlatego właśnie większość błonnika i alkoholi cukrowych można odjąć od dziennej sumy węglowodanów.

W diecie keto spożycie zbyt dużej ilości węglowodanów może spowodować wyjście z ketozy. Po obliczeniu węglowodanów netto będziesz mieć lepsze pojęcie o tym, ile węglowodanów rzeczywiście zjadasz w ciągu dnia.

Dlaczego dieta ketogeniczna wymaga liczenia węglowodanów?

Kiedy utrzymujesz ilość węglowodanów netto na wystarczająco niskim poziomie (zazwyczaj poniżej 50 gramów dziennie), Twoje ciało wchodzi w stan ketozy: stan metaboliczny, w którym przestajesz spalać węglowodany na energię, a zaczynasz spalać tłuszcz.

Ketoza i utrzymanie się w niej jest celem diety keto. Kiedy jesteś w ketozie, odczuwasz długotrwałą energię, pobudzenie i mniejszy apetyt oraz zrzucasz zbędne kilogramy – to tylko niektóre z korzyści, jakie niesie dieta ketogenna.

Problem polega na tym, że jedzenie zbyt dużej ilości węglowodanów może uniemożliwić osiągnięcie ketozy i pozostanie w niej. Dlatego właśnie tak ważne jest nauczenie się, jak obliczyć zawartość węglowodanów netto.

Keto jadłospis, czyli kontrolowanie spożycia węglowodanów

Cała sztuka polega na ustaleniu, jak wygląda Twoje idealne spożycie węglowodanów. W rzeczywistości węglowodany są w porządku, jeśli spożywa się je z umiarem. Jeśli jednak jesteś na ścisłej diecie keto, musisz zwracać uwagę na każdy gram węglowodanów i na to, jak Twoje ciało reaguje na różne pokarmy.

Jak liczyć ilość węglowodanów netto w keto jadłospisie?

Gramy węglowodanów ogółem – (błonnik + alkohole cukrowe) = ilość węglowodanów netto

Oto jeden ważny element, który należy uwzględnić we wzorze na ilość węglowodanów netto: Nie wszystkie alkohole cukrowe są naprawdę bez węglowodanów.

Trzeba pamiętać, że niektóre alkohole cukrowe mogą wręcz wytrącić Cię z ketozy, ponieważ mają wysoki indeks glikemiczny. Część producentów sprzedających żywność low-carb lub bezcukrową odejmuje alkohole cukrowe od całkowitej liczby węglowodanów. To sprawia, że produkty wydają się mieć niższą zawartość węglowodanów niż w rzeczywistości. Z drugiej jednak strony, producenci czasami wliczają do ogółu węglowodanów alkohole cukrowe, które nie wpływają na poziom cukru we krwi, tak jakby były to standardowe węglowodany. Z tego powodu liczba węglowodanów netto wydaje się wyższa niż jest w rzeczywistości.

Miej świadomość, ile węglowodanów spożywasz w diecie keto

Liczenie węglowodanów netto może wydawać się zagmatwanym tematem, ale tak naprawdę daje ono swobodę w zakresie całkowitej ilości spożywanych węglowodanów. To dobra wiadomość, jeśli chcesz zostawić w swoich makroskładnikach miejsce na inne pokarmy i napoje. Niezależnie od tego, czy pijesz alkohol w keto, czy też spożywasz posiłek o nieco wyższej zawartości węglowodanów.

W końcu elastyczność i umiar są kluczem do osiągnięcia zdrowia. Te informacje to jeszcze jeden powód, by zapoznać się z etykietami wartości odżywczych i kontynuować dietę, która jest dla ciebie najlepsza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here