5 prostych kroków jak przygotować domek letniskowy na zimę

Mimo, że lato trwa w najlepsze, to nie można zapominać o tym, że zimne miesiące są tuż za rogiem. Dlatego, teraz jest najlepszy czas na to, aby przygotować domki letniskowe tak, aby wytrzymały surowe warunki zimowe. Chociaż niewiele jest rzeczy tak pięknych, jak kolorowe jesienne liście otaczające domek letniskowy, to warto jest jednak pamiętać, że zimowa, śnieżna pogoda nie jest najlepszym przyjacielem drewna. Bez rutynowej konserwacji, mróz, zimny wiatr i opady śniegu mogą siać spustoszenie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz Twojego drewnianego domku letniego.

W tym artykule przeprowadzimy Cię przez niezbędne kroki dotyczące tego, jak zabezpieczyć swój domek letniskowy na okres zimy niezależnie od tego, czy mieszkasz w nim przez cały rok, czy używasz go jako sezonowego domku wakacyjnego – dzięki czemu z pewnością unikniesz kosztownych napraw i niepotrzebnych uszkodzeń. Zanim usiądziesz tej zimy w swojej przytulnej chatce z drewna, przejrzyj te 5 kroków, aby przygotować domki letniskowe na tę trudną porę roku.

  1. Odśwież ściany zewnętrzne

Jeśli w ciągu ostatnich kilku lat nie nakładałeś na drewnianą strukturę żadnej farby czy bejcy, teraz jest na to najlepszy czas. Wszelkie środki ochronne do drewna są specjalnie przygotowane tak, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez wilgoć i przeciągi. Zazwyczaj takie produkty należy nakładać co 2-5 lat – ale tylko podczas ciepłej i suchej pogody. Gdy będzie chłodniej, istnieje ryzyko, że mróz i lód zakłócą przyczepność farby lub bejcy. Oprócz ponownego nałożenia środka ochronnego na domki letniskowe, warto również uszczelnić wszelkie szczeliny i pęknięcia, aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci i zimnego powietrza do budynku. Oto najważniejsze kroki związane z przygotowaniem ścian zewnętrznych:

  • Czyszczenie elewacji

Zanim nadejdzie zima, należy pamiętać o tym, aby dokładnie wyczyścić ściany zewnętrzne drewnianego domku letniskowego. Pozwoli to usunąć nagromadzony brud i kurz, dzięki czemu przyczepność farby lub bejcy będzie lepsza. Zawsze przed nałożeniem nowej warstwy, oczyszczaj drewnianą elewację za pomocą wody z mydłem i gąbki lub szczotki, aby nie powstały nieestetyczne grudki.

  • Sprawdzanie stanu środka ochronnego

Poszukaj oznak, że środek ochronny do drewna wyblakł. Jest to bardzo prosty proces: jeśli krople wody będą się wchłaniać w drewnianą strukturę to znak, że warstwa nawierzchniowa traci swoją skuteczność. Gdy zobaczysz, że farba lub bejca łuszczy się, to również znak, że trzeba nałożyć świeżą warstwę produktu do zabezpieczenia drewna.

  • Uszczelnianie wszelkich luk

Dokładnie przyjrzyj się uszczelkom między kłodami. Rozdarte lub rozciągnięte uszczelki mogą wskazywać na pęcznienie i kurczenie się drewna, co stwarza możliwość przedostania się wody i owadów do domku letniskowego. Nie pozwól na to – napraw te problemy za pomocą masy do uszczelniania drewna.

  1. Sprawdź fundament i dach

Proces przygotowania drewnianych budynków, jakimi są domki letniskowe na okres zimowy, składa się z kilku etapów. Dlatego, po odświeżeniu ścian należy sprawdzić konstrukcję fundamentu i dachu. Jeśli wokół fundamentu domku letniego znajdują się liście, trawa lub inna roślinność, należy ją usunąć, aby nie przyciągała gryzoni. Co więcej pamiętaj, że trzeba również naprawić wszelkie pęknięcia wokół samego fundamentu. Jeśli chodzi o dach, to dokładnie sprawdź go pod kątem szpar lub dziur. Takie szkodniki jak wiewiórki, szopy pracze i nietoperze z radością spędziłyby zimę na Twoim strychu. Jeśli to konieczne, skorzystaj ze specjalnych środków do zwalczania szkodników, aby się ich pozbyć raz na zawsze.

  1. Wyczyść rynny

Kolejną ważna kwestią jest czyszczenie rynien. Aby rynny były w pełni funkcjonalne, należy usunąć z nich liście i gałązki. Chociaż jest to żmudna praca, pomoże zapobiec potencjalnie katastrofalnym zaporom lodowym. Następnie, mocno spryskaj rynny wodą, aby usunąć zanieczyszczenia. Podobnie jak w każdym domu, nagromadzenie się brudu w rynnach, który pozostaje niekontrolowany przez zbyt długi czas, może prowadzić do kosztownych uszkodzeń i napraw w dalszej części domku letniskowego, np.: jego elewacji lub dachu. Dlatego tak ważne jest, aby przed zimą spryskać rynny wodą, aby usunąć liście i brud. Nie tylko ograniczy to wiosenne porządki, ale także zapobiegnie uszkodzeniu zewnętrznej elewacji domku letniskowego przez śnieg i wodę.

  1. Wysprzątaj kominek

Ważne jest, aby komin był czysty, ponieważ sadza i kreozot mogą z czasem za bardzo się nagromadzić. Z racji tego, że kreozot jest bardzo łatwopalny, nieoczyszczony komin zwiększa ryzyko pożaru w budynku. Co więcej, jedną z pierwszych rzeczy, które należy zrobić, aby przygotować nowoczesne domki letniskowe na czas zimy, jest ochrona komina przed myszami, owadami, ptakami i wilgocią. Nawet najmniejszy otwór może stać się łatwym wejściem dla szkodników i szkodliwej wody. Sprawdź swój komin i upewnij się, że nie ma otwartych szczelin. Wymień uszkodzone nasadki kominowe i sprawdź, czy przewód kominowy działa prawidłowo. Jeśli to konieczne, poproś o pomoc kominiarza, aby upewnić się, że nie ma nadmiernego nagromadzenia sadzy lub zanieczyszczeń, które mogłyby prowadzić do pożaru.

  1. Przygotuj część wewnętrzną

Przygotowanie domku letniskowego na czas zimowy to coś więcej niż naprawa elementów zewnętrznych. Istnieje wiele kroków, które możesz podjąć, aby upewnić się, że wracając do swojej wakacyjnej oazy latem, nie spotkasz żadnych nieprzyjemnych niespodzianek. Oto o czym należy pamiętać przygotowując wewnętrzną część budynku:

  • Zapobieganie zamarzaniu rur

Jeśli zostawiasz swój domek letniskowy na okres zimy, będziesz chciał odciąć dopływ wody, aby uniknąć kosztownych uszkodzeń rur i przestrzeni wewnętrznej. Aby zapobiec zamarzaniu rur, przede wszystkim należy: odciąć dopływ wody, opróżnić rury i zbiornik ciepłej wody i zastosować płyn niezamarzający do wszystkich dostępnych odpływów.

  • Sprzątanie pomieszczenia

Przygotowując domki letniskowe na okres zimowy, nie należy zapominać o ich dokładnym wysprzątaniu. Ten etap jest równie ważny, co czyszczenie część zewnętrznej. Podczas zimy, w pomieszczeniach może nagromadzić się zbyt duża ilość brudu i kurzu, co prowadzi do uszkodzenia drewnianych ścian.

  • Zabezpieczenie przedmiotów

Jeśli chcesz w pełni cieszyć się powrotem do domku letniskowego po zimowych miesiącach, nie martwiąc się, że spotka Cię niemiła niespodzianka, pamiętaj, aby zabezpieczyć wszystkie swoje przedmioty (takie jak meble, sprzęty, etc.) na okres zimy. Możesz to zrobić za pomocą folii. Natomiast, ubrania i wszelkie materiały należy wziąć ze sobą, aby nie uległy zniszczeniu przez wilgoć.

Bez dwóch zdań, przygotowanie domku letniskowego na czas zimy to czasochłonny i pracochłonny proces. Jednak, dzięki tym kilku krokom będziesz miał pewność, że wracając do swojej wakacyjnej oazy zastaniesz ją w takim stanie w jakim ją zostawiłeś. Zastosowanie się do tych ważnych wskazówek sprawi, że zaoszczędzisz sobie sporo nerwów, napraw i pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here