Ziemia do kwiatów doniczkowych

Rośliny doniczkowe są całkowicie zależne od tego co znajduje się w ich doniczce. Nie mogą penetrować korzeniami w głąb, w poszukiwaniu wody, ani rozrastać się bez ograniczeń na boki, aby znaleźć odpowiednią ilość składników odżywczych. W pojemniku bez odpływu, i podlane zbyt dużą ilością wody, korzenie nie będą miały jak oddychać i mogą zacząć gnić. Wszystkim tym problemom możemy zaradzić dobierając donicę o odpowiedniej wielkości i wypełniając ją dobrej jakości podłożem, dostosowanym do potrzeb danej rośliny. Poznaj porady dotyczące podłoży do roślin doniczkowych od specjalistów prosto z Centrum Ogrodniczego Hortorus.

H1: Ziemia do kwiatów doniczkowych — co warto wiedzieć?

Spis Treści

Dlaczego wybór odpowiedniej ziemi do kwiatów to podstawa pielęgnacji?

Wybór odpowiedniej ziemi do roślin jest niezwykle istotny, ponieważ stanowi podstawę ich zdrowia i właściwego rozwoju. Ziemia pełni kluczową funkcję w dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych, zapewnieniu odpowiedniego poziomu wilgotności i napowietrzenia oraz wspieraniu zdrowego wzrostu korzeni. Różne gatunki roślin mają różne wymagania dotyczące gleby, takie jak pH, poziom wilgotności czy struktura podłoża, co ma związek z warunkami, w jakich żyją w środowisku naturalnym. Dobrej jakości, odpowiednio dobrane podłoże jest kluczem do sukcesu w uprawie roślin doniczkowych. 

Przeczytaj artykuł “Jak uprawiać skrzydłokwiat?” 

Skład ziemi do kwiatów doniczkowych

Skład ziemi do kwiatów doniczkowych

Podłoża doniczkowe mogą składać się z mieszaniny różnych komponentów pełniących konkretne funkcje. W zależności od potrzeb danej grupy roślin udział dobór poszczególnych składników, oraz ich procentowy udział będą się różnić. Osoby początkujące mogą zdecydować się na zakup gotowych podłoży dedykowanych konkretnym grupom roślin. Jednak wraz z upływem czasu i nabieraniem doświadczenia, często przychodzi chęć na komponowanie własnych mieszanek, które można idealnie dostosować pod potrzeby własnych roślin. 

Przeczytaj artykuł “Storczyki — pielęgnacja, uprawa i przesadzanie”.

Torf

Torf jest podstawowym składnikiem wielu mieszanek ziemi do kwiatów doniczkowych. Zapewnia dobrą retencję wody i rozluźnia podłoże. Naturalnie ma kwaśne pH, dlatego często stosuje się torf odkwaszony. Obecnie jednak, coraz częściej odchodzi się od tego składnika, ponieważ pozyskuje się go z naturalnych torfowisk, i jest składnikiem nieodnawialnym. 

Perlit

Perlit dodaje do ziemi lekkości i poprawia jej przepuszczalność. Jest lekkim minerałem wulkanicznym, który pomaga zapobiegać nadmiernemu ubijaniu ziemi. Magazynuje nadmiar wody tuż po podlaniu, a następnie oddaje wilgoć do podłoża w miarę jego przesychania. 

Kompost

Dodatek kompostu dostarcza roślinom naturalnych składników odżywczych i wspomaga zdrowy rozwój korzeni. Kompost poprawia strukturę ziemi i jej zdolność do zatrzymywania wilgoci. Jest pełen mikroorganizmów glebowych, które bardzo korzystnie wpływają na rozwój korzeni, a także zwiększają dostępność minerałów obecnych w podłożu dla rośliny. 

Chipsy kokosowe

Napowietrzają podłoże i magazynują nadmiar wilgoci. Są trwałe i długo zachowują swoje właściwości.

Keramzyt

Stosowany w mieszankach w celu zapobiegania gromadzenia nadmiaru wilgoci, a także w formie warstwy drenażowej na dnie doniczki.

Piasek

Spulchnia podłoże i zapobiega jego zbrylaniu się. Stosowany w mieszankach dla roślin o mniejszym zapotrzebowaniu na wodę. 

Rodzaje ziemi do kwiatów doniczkowych

Rodzaje ziemi do kwiatów doniczkowych

Do najczęściej wybieranych podłoży do kwiatów doniczkowych należą:

  • Uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych — jest to najbardziej popularny rodzaj ziemi, odpowiedni do większości roślin doniczkowych. Może stanowić bardzo dobrą bazę, do której wystarczy dodać jeden czy dwa składniki, dzięki którym podłoże będzie odpowiednie także dla bardziej wymagających roślin.
  • Ziemia do storczyków — storczyki mają specyficzne wymagania dotyczące wilgotności i przewiewności podłoża. Ponieważ są epifitami, najlepiej rosną w podłożach składających się w przeważającej części z kory. 
  • Ziemia do kaktusów i sukulentów — kaktusy i sukulenty potrzebują podłoża o doskonałej przepuszczalności i ograniczonej retencji wody.
  • Ziemia do paproci — paprocie wymagają podłoża o dobrej retencji wody i wysokiej wilgotności. Ziemia do paproci zawiera zazwyczaj dużo torfu, kompostu i wermikulitu, co pozwala utrzymać odpowiedni poziom wilgoci.

Właściwości korzystnej ziemi doniczkowej

Właściwości korzystnej ziemi doniczkowej

Dobranie podłoża do potrzeb danego gatunku jest kluczowe, dla utrzymania jej w zdrowiu. Podłoże dobrej jakości o odpowiedniej strukturze pozwala na dostarczenie roślinom wszystkich niezbędnych składników odżywczych, zapewnia odpowiedni poziom wilgotności oraz optymalną przepuszczalność powietrza do korzeni. Dobra ziemia doniczkowa powinna mieć luźną i przewiewną strukturę. Podłoże w doniczce powinno mieć zdolność do utrzymywania odpowiedniego poziomu wilgotności, dostosowanego do potrzeb rośliny. Wartość pH ziemi doniczkowej powinna być dopasowana do wymagań danej rośliny. Dla większości roślin doniczkowych optymalne pH mieści się w zakresie lekko kwasowym do obojętnego. Dobra ziemia doniczkowa powinna zawierać odpowiednie ilości składników odżywczych, takich jak azot, fosfor, potas oraz mikroelementy. Powinna być także wolna od wszelkiego rodzaju szkodników i chorób.  

Jak dbać o ziemię kwiatów doniczkowych?

Jak dbać o ziemię kwiatów doniczkowych

Należy pamiętać, że nawet najlepsza ziemia nie zachowa swoich właściwości wiecznie. Z czasem składniki odżywcze zostaną pobrane przez roślinę lub wypłukane podczas podlewania, składniki organiczne zaczną ulegać rozkładowi, a minerały rozdrobnieniu.  Struktura podłoża stanie się bardziej zbita i coraz mniej powietrza będzie docierało do korzeni.  Dlatego należy regularnie dostarczać do podłoża składników odżywczych w postaci nawozu, a co parę lat przesadzać roślinę do nowego, świeżego podłoża o właściwej strukturze. Częste przesuszanie podłoża na wiór znacznie pogarsza jego strukturę, zwłaszcza jeśli jego podstawę stanowi torf, dlatego takie podłoże należy utrzymywać stale lekko wilgotne. Nadmierne podlewanie, czy przepłukiwanie podłoża np. podczas mycia rośliny pod prysznicem przyczynia się do nadmiernego wypłukiwania soli mineralnych.  Podłoże w którym rosła roślina zaatakowana chorobą, lub szkodnikiem nie nadaje się do ponownego użycia i najbezpieczniej jest je wyrzucić. Aby poprawić jakość podłoża warto podlewać je odpowiednio rozcieńczonym biohumusem. Taka dawka materii organicznej przyczynia się do poprawy struktury gleby, a także dostarcza  łatwo dostępnych dla roślin pierwiastków.  

Wpływ jakości ziemi na zdrowie roślin

Wpływ jakości ziemi na zdrowie roślin

Wpływ jakości ziemi na zdrowie roślin jest ogromny. Odpowiednio dobrana ziemia jest kluczowym czynnikiem determinującym zdrowy wzrost, rozwój i ogólną kondycję roślin. Główne aspekty, które wywierają wpływ na zdrowie roślin, to struktura ziemi, jej przepuszczalność, oraz zasobność w składniki odżywcze. 

  • Struktura — odpowiedni rozmiar poszczególnych drobinek substratu zapewnia odpowiednią retencję wody, przepuszczalność, a jednocześnie dostęp korzeni do powietrza. Zbyt drobne, ilaste składniki mieszanki sprawiają że podłoże staje się bagniste, a korzenie duszą się i gniją. 
  • Przepuszczalność — dobrze przepuszczalna ziemia umożliwia korzeniom swobodny dostęp do powietrza. Brak odpowiedniej wentylacji korzeni może prowadzić do niedotlenienia, gnicia korzeni oraz osłabienia całej rośliny. Jednocześnie podłoże powinno zapewniać odpowiednią przepuszczalność dla wody, aby jej nadmiar swobodnie spływał w dół i wypływał otworami drenażowymi. 
  • Zasobność – Do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślina potrzebuje dostępu do mikro i makroelementów, które pobiera poprzez korzenie. Jeżeli zabraknie ich w podłożu, roślina spowolni wzrost, następnie zatrzyma go, a może nawet całkowicie zmarnieć. 

W przypadku niewłaściwej jakości ziemi rośliny mogą wykazywać różne objawy, takie jak żółknięcie liści, zahamowanie wzrostu, wiotczenie pędów czy opadanie liści. Mogą również być bardziej podatne na choroby grzybowe, szkodniki i inne problemy zdrowotne. Dlatego odpowiedni wybór i obchodzenie się z podłożem są kluczowe dla zapewnienia zdrowia i dobrej kondycji roślin doniczkowych. Regularne przesadzanie i odświeżanie ziemi, monitorowanie podlewania i nawożenia oraz usuwanie martwych części rośliny to ważne praktyki, które pomogą utrzymać odpowiednią jakość podłoża i korzystnie wpłynąć na zdrowie naszych kwiatów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here