Wybór właściwego zestawu pościeli nie jest zadaniem zupełnie łatwym. Pomimo dostępu do wielu różnych tkanin i materiałów, z których zostały wykonane, wiele osób musi ograniczyć się do tych, które pomogą zapewnić higieniczny i komfortowy sen. Dotyczy to szczególnie osób narażonych na alergie skórne oraz inne nieprzyjemne reakcje powstające pod wpływem kontaktu fizycznego. Poniżej przybliżamy tematykę pościeli antyalergicznej oraz podpowiadamy jakie jej rodzaje znajdziesz w sklepach branżowych.
Spis Treści
Roztocza – Twój główny wróg w czasie nocnego odpoczynku
Co dokładnie powoduje dyskomfort w trakcie snu osób z alergiami? Przede wszystkim roztocza, które dostając się na powierzchnię skóry, powodują wystąpienie nieprzyjemnych objawów. Podstawowym rozwiązaniem w walce z roztoczami jest zadbanie o jakość pościeli – jej regularne pranie oraz utrzymywanie w dobrym stanie. Równie ważny jest wybór pościeli wykonanej z tkanin, które nie będą gromadzić kurzu, ani tworzyć warunków sprzyjających rozwijaniu się roztoczy. Oczywistą sprawą jest, że najlepiej rozwijają się w warunkach stosunkowo dużej wilgoci, podwyższonej temperatury oraz intensywnego zakurzenia.
Dla alergików najgroźniejsze są odchody wydalane przez roztocza, w których znajdują się nieprzyjemne enzymy trawienne. Są to substancje produkowane wewnątrz organizmów roztoczy, które wywołują liczne objawy skórne. Do najważniejszych należą: zaczerwienienie, opuchnięcie skóry i spojówek, katar, napady kaszlu, duszności. Odchody roztoczy mogą być także odpowiedzialne za wystąpienie Atopowego Zapalenia Skóry i różnych odmian astmy.
Skuteczna walka z roztoczami
Pościel dla alergika to pierwszy krok do rozwiązania problemów osób z alergiami skórnymi. Należy przede wszystkim zrezygnować z pościeli wykonanej ze sztucznych i słabej jakości materiałów. Warto też zrezygnować z pościeli pokrytej intensywnymi barwnikami oraz innymi niepożądanymi substancjami.
Dobrym pomysłem jest zakup pościeli dedykowanej dla alergików, sygnowanej jako pościel antyalergiczna lub antyroztoczowa. Produkty takie oferuje https://nyks.pl/posciel. Pościel taka ogranicza dostęp roztoczy do organizmu osoby śpiącej. Często są to tkaniny plecione w specjalny sposób, a także nasączone dodatkowymi składnikami, przeciwdziałającymi rozmnażaniu się roztoczy. Blokują one również rozwój pleśni i grzybów, których obecność jest konieczna dla rozwoju roztoczy.
Jaki materiał na kołdrę dla alergika?
Przeczesując sklepowe półki, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj tkanin i sposób ich wykonania. Pościel dla alergika powinna być – jak wspomnieliśmy – naturalna, ale również przewiewna i stosunkowo lekka. Powinna również gwarantować odpowiednią termoregulację. Jakie materiały najczęściej wykorzystywane są do wykonania pościeli dla alergików? Przede wszystkim są to: bawełna, len, jedwab, bambus.
Bawełna świetnie radzi sobie z absorpcją wilgoci oraz nie gromadzi alergenów. Jest także w dużym stopniu przewiewna. Len jest materiałem o naturalnych właściwościach antyalergicznych – hamuje między innymi rozwój grzybów i pleśni. Jedwab to materiał przeciwdziałający przyciąganiu kurzu. Jest też bardzo przewiewny, co ułatwia utrzymanie higienicznych warunków w trakcie snu. Bambus natomiast przeciwdziała rozwijaniu się bakterii i grzybów. Wykonana z tych materiałów pościel będzie podstawową barierą ochronną przed dostępem i rozwojem roztoczy.