latawiec do kiteboardingu

Jedną z pierwszych rzeczy, w jakie chcą zainwestować osoby rozpoczynające przygodę z kitesurfingiem, jest latawiec do kite. Szybko jednak okazuje się, że nie jest to wcale proste! Na rynku dostępne są latawce o różnych konstrukcjach i różnych rozmiarach. Jak wybrać właściwy? Czym powinien odznaczać się latawiec do kiteboardingu? Sprawdź!

Typy latawców do kiteboardingu:

Jakie latawce do kitesurfingu są najbardziej popularne? Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tym sportem, na początek lepiej wybrać się nie do sklepu, lecz… wypożyczalni kitesurfingu! W takim miejscu znajdziesz różne typy latawców, które będziesz mógł przetestować. Obsługa z pewnością pomoże Ci podjąć ostateczną decyzję – eksperci wezmą pod uwagę Twoje doświadczenie, masę ciała i styl, w jakim uprawiasz sport. Najprawdopodobniej wybierać będziesz spośród takich typów jak:

  • Latawiec do kiteboardingu typu Bow. Charakteryzuje się to dobrym restartem z wody oraz stosunkowo dużymi siłami powstającymi na barze. Tego typu latawiec często polecany jest jako latawiec do nauki kiteboardingu.
  • Latawiec typu Delta, który można szybko podnieść z wody. To już propozycja dla osób średniozaawansowanych i zaawansowanych.
  • Jako latawiec kite dla początkujących, ale też osób doświadczonych, może sprawdzić się również taki o hybrydowym kształcie. Co to oznacza? Tego typu latawce łączą w sobie cechy modeli typu Bow i C-shape. Są więc bardzo bezpieczne, a jednocześnie pozwalają przećwiczyć i poprawnie wykonać większość ewolucji.
  • Latawce C-shape, czyli latawce kite używane przez doświadczonych surferów. Charakteryzują się one dużą mocą, dzięki czemu umożliwią Ci wyczynowe pływanie i podejmowanie prób freestylowych.
  • Ostatni popularny typ latawca, tj. latawiec komorowy kite, zbudowany jest z komór, które samoczynnie napełniają się powietrzem. Istnieją dwa podtypy takich latawców: otwartokomorowe (do użytku na lądzie) i zamknietokomorowe (zastosujesz je zarówno na lądzie, jak i na wodzie).

Kitesurfing – latawiec dla początkujących

Jaki latawiec do kitesurfingu powinieneś więc wybrać na początek? Na pewno jeden z modeli treningowych: niedużych (do 3,5 m2 powierzchni) i wyposażonych w 2-3 linki. Taki latawiec kite treningowy pomoże Ci w nauce, a także zapewni bezpieczeństwo podczas uprawiania sportu!

Pamiętaj jednak, że kitesurfing jest dość trudny i wymagający. Zamiast więc tracić czas na samodzielną naukę, lepiej zapisać się na zorganizowane kursy kitesurfingu. W czasie zajęć praktycznych doświadczony instruktor będzie czuwał nad tym, abyś poprawnie wykonywał wszystkie ruchy. Dzięki temu szybko opanujesz podstawy, a swój treningowy latawiec już niedługo zamienisz na profesjonalny latawiec 4-linkowy!

Skąd ta pewność? Nauka podstaw w sprawdzonej szkole (np. Surfszkole) to tylko 3 dni zajęć! Zaczniesz od poznania technik sterowania latawcem na lądzie i w wodzie. Następnie wykonasz ćwiczenia przygotowujące do startu i zaczniesz samodzielnie utrzymywać się na wodzie! Ostatni etap to nauka pływania pod wiatr, zawracania oraz kontrolowania prędkości. A jeśli to wszystko jest dla Ciebie zbyt proste, możesz od razu zapisać się na kurs doskonalący Twoje umiejętności. Przećwiczyć na nim pływanie SWITCH, skok OLLIE oraz skok przez ZENIT.

Latawiec szkoleniowy kite – skorzystaj z porad profesjonalistów

Wyjazdy na kitesurfing, podczas których poznasz podstawy tego sportu (lub popracujesz nad techniką) to nie tylko nauka utrzymania się na desce i wykonywania podstawowych ewolucji. Instruktorzy wytłumaczą Ci także, jak dobierać sprzęt. Dowiesz się, czym różni się kite latawiec treningowy dla dorosłych, latawiec kite dla dzieci oraz latawiec dla profesjonalistów. Z jakich materiałów powinien być wykonany każdy z nich, ile powinien mieć linek i jaki system sterowania. Ta wiedza sprawi, że po kursie bez problemu samodzielnie dobierzesz najbardziej odpowiedni sprzęt z akceptowalnej dla Ciebie półki cenowej!

A przed kursem? Przygotuj po prostu swoje ciało, wzmocnij mięśnie i zadbaj o dobre nastawienie! Nie musisz jeszcze inwestować w sprzęt. W czasie zajęć skorzystaj po prostu z wypożyczalni oferowanej przez szkołę kitesurfingu. Wypróbuj dostępny sprzęt i przekonaj się, czy kitesurfing to na pewno sport dla Ciebie. A potem świadomie wybierz swój pierwszy własny latawiec!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here