29 sierpnia 2017

Japońska galaretka yokan [PRZEPIS]

Wegański deser z fasoli adzuki

Japońskie słodycze bardzo różnią się od tych, które znamy. To lepszy wybór pod względem liczby kalorii, bo chociaż są słodkie, to często mają niewiele tłuszczu. Wykorzystuje się w nich roślinne składniki, m.in. żelujący agar z wodorstów, a co nietypowe – ich bazą często jest odpowiednio przygotowana fasola. Taki skład ma yokan, wegańska galaretka z pasty anko z gotowanej czerwonej fasoli adzuki.

Jokan, czyli japońska galaretka z fasoli adzuki

Porcje: 12

Czas przygotowania: 90 min (+ 2 godz.)

Składniki

• 250 g suchej fasoli adzuki
• 4,75 l filtrowanej wody
• 1,5-2 g sproszkowanego agaru 
• 270 g brązowego cukru

Przygotowanie

1. Umyj fasolę, zalej litrem wody, doprowadź do wrzenia. Gotuj 10 min, po czym dolej 1 litr wody i gotuj kolejne 10 min. 
2. Osącz ziarna, wlej 1 litr wody i gotuj 10 min lub do momentu, gdy staną się bardzo miękkie - wlej zawartość garnka do 1 litra zimnej wody. 
3. Gdy fasola zatonie, osącz ją, wlej 0,5 l wody i ponownie dobrze osącz. 
4. Przygotuj słodką pastę anko: połącz 630 g ugotowanej fasoli adzuki z 200 g cukru i 100 ml wody, doprowadź całość do wrzenia i gotuj 10 min mieszając, by masa się nie przypaliła, po czym wystudź ją w płaskim naczyniu. 
5. Przygotuj yokan: wymieszaj 150 g anko z agarem, 70 g cukru i 120 ml wody, gotuj kilka minut, aż zgęstnieje, po czym wlej do podłużnych foremek lub płaskiego naczynia. Ostudź, schładzaj w lodówce przez kilka godzin i pokrój na 12 kawałków.

Smacznego!


PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię