Co jeśli karne nie Rozstrzygną meczu?

W piłce nożnej, rzuty karne są jednym z najbardziej ekscytujących momentów. To decydujący moment, który może przesądzić o wyniku meczu. Jednak co się stanie, jeśli po serii rzutów karnych wynik nadal będzie remisowy? W tym artykule przyjrzymy się różnym scenariuszom i zasadom, które obowiązują w takiej sytuacji.

1. Przepisy FIFA

FIFA, Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej, jest organizacją odpowiedzialną za ustalanie przepisów gry w piłkę nożną na całym świecie. Według obecnych przepisów FIFA, jeśli po serii rzutów karnych wynik nadal jest remisowy, zastosowane zostaną kolejne zasady, aby rozstrzygnąć mecz.

1.1. Dogrywka

Pierwszym krokiem po serii rzutów karnych jest dogrywka. Dogrywka składa się z dwóch piętnastominutowych części. Jeśli po dogrywce wynik nadal jest remisowy, przechodzimy do kolejnego etapu.

1.2. Powtórka rzutów karnych

Jeśli po dogrywce wynik nadal jest remisowy, przeprowadza się kolejną serię rzutów karnych. Zasady są takie same jak w pierwszej serii rzutów karnych. Każda drużyna wykonuje pięć rzutów, a jeśli wynik nadal jest remisowy, przechodzimy do kolejnego etapu.

1.3. Sudden death

Jeśli po powtórce rzutów karnych wynik nadal jest remisowy, przeprowadza się serię rzutów karnych w trybie „sudden death”. Oznacza to, że każda drużyna wykonuje po jednym rzucie, a jeśli jedna drużyna zdobędzie gola, a druga nie, ta pierwsza drużyna wygrywa mecz.

2. Przykład sytuacji

Aby lepiej zrozumieć, jak działa ten proces, przyjrzyjmy się przykładowej sytuacji:

• Mecz finałowy pomiędzy drużyną A i drużyną B kończy się remisem 1:1 po regulaminowym czasie gry.
  • Przechodzimy do serii rzutów karnych, w której obie drużyny wykonują po pięć rzutów.
  • Wynik po serii rzutów karnych nadal jest remisowy – obie drużyny zdobywają po trzy gole.
  • Przechodzimy do dogrywki, która składa się z dwóch piętnastominutowych części.
  • Po dogrywce wynik nadal jest remisowy – 2:2.
  • Przechodzimy do powtórki rzutów karnych.
  • Wynik po powtórce rzutów karnych nadal jest remisowy – obie drużyny zdobywają po dwa gole.
  • Przechodzimy do serii rzutów karnych w trybie „sudden death”.
  • Drużyna A zdobywa gola, a drużyna B nie zdobywa gola.
  • Drużyna A wygrywa mecz.

3. Inne rozwiązania

Poza przepisami FIFA, istnieją również inne rozwiązania, które mogą być stosowane w przypadku, gdy rzuty karne nie rozstrzygają meczu. Niektóre z tych rozwiązań to:

• Przeprowadzenie kolejnej dogrywki – można kontynuować dogrywkę, aż do momentu, gdy jedna z drużyn zdobędzie gola.
  • Losowanie – można przeprowadzić losowanie, aby wyłonić zwycięzcę meczu.
  • Przeprowadzenie dodatkowych serii rzutów karnych – można kontynuować serię rzutów karnych, aż do momentu, gdy jedna z drużyn zdobędzie gola.

4. Podsumowanie

W przypadku, gdy po serii rzutów karnych wynik nadal jest remisowy, przeprowadza się dodatkowe etapy, takie jak dogrywka, powtórka rzutów karnych i seria rzutów karnych w trybie „sudden death”. Istnieją również inne rozwiązania, takie jak przeprowadzenie kolejnej dogrywki, losowanie lub przeprowadzenie dodatkowych serii rzutów karnych. Wszystko to ma na celu rozstrzygnięcie meczu i wyłonienie zwycięzcy. Przepisy FIFA są jasne i precyzyjne w tej kwestii, aby zapewnić uczciwość i sprawiedliwość w piłce nożnej.