Czym różni się futsal od piłki nożnej?

Futsal i piłka nożna to dwie popularne dyscypliny sportowe, które mają wiele wspólnego, ale różnią się również w wielu aspektach. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tym dwóm sportom i omówimy, czym się od siebie różnią.

1. Powierzchnia boiska

Jedną z głównych różnic między futsalem a piłką nożną jest powierzchnia boiska. W futsalu boisko jest mniejsze i ma wymiary 40 metrów długości i 20 metrów szerokości. Natomiast w piłce nożnej boisko jest większe i ma zazwyczaj wymiary 100-110 metrów długości i 64-75 metrów szerokości.

2. Liczba zawodników

Kolejną różnicą jest liczba zawodników na boisku. W futsalu gra się 5 na 5, czyli każda drużyna składa się z pięciu zawodników, w tym bramkarza. Natomiast w piłce nożnej gra się 11 na 11, czyli każda drużyna składa się z jedenastu zawodników, w tym bramkarza.

3. Czas gry

Czas gry to kolejny aspekt, w którym futsal różni się od piłki nożnej. W futsalu mecz składa się z dwóch połów po 20 minut każdy, co daje łącznie 40 minut gry. Natomiast w piłce nożnej mecz składa się z dwóch połów po 45 minut każdy, co daje łącznie 90 minut gry.

4. Zasady gry

Zasady gry w futsalu i piłce nożnej również różnią się od siebie. W futsalu nie ma spalonego, a także nie ma rzutów rożnych. Zamiast tego, gdy piłka wyleci za linię boczną, przeciwna drużyna wykonuje rzut z autu. Ponadto, w futsalu nie ma ograniczenia dotyczącego liczby zmian zawodników, a zmiany mogą być dokonywane w dowolnym momencie meczu. W piłce nożnej natomiast obowiązuje zasada spalonego, a także są rzuty rożne. Ponadto, w piłce nożnej drużyna może dokonać ograniczonej liczby zmian zawodników w określonych momentach meczu.

5. Piłka

Piłka używana w futsalu różni się od piłki używanej w piłce nożnej. Piłka futsalowa jest mniejsza i cięższa niż piłka piłkarska. Piłka futsalowa ma zazwyczaj obwód 62-64 cm i waży około 400-440 gramów, podczas gdy piłka piłkarska ma obwód 68-70 cm i waży około 410-450 gramów.

Podsumowanie

Futsal i piłka nożna to dwie różne dyscypliny sportowe, które mają swoje unikalne cechy. Futsal jest bardziej dynamiczny i intensywny, ze względu na mniejsze boisko i mniejszą liczbę zawodników. Piłka nożna natomiast oferuje większą przestrzeń do gry i więcej taktycznych możliwości. Bez względu na to, którą dyscyplinę wybierzesz, zarówno futsal, jak i piłka nożna są wspaniałymi sportami, które dostarczają wiele radości i emocji zarówno zawodnikom, jak i kibicom.