15 lutego 2017

Właściwości lewoskrętnej witaminy C

Tags: witamina c

Witamina C – lewoskrętna czy prawoskrętna?

Jest to bardzo ważne pytanie w kontekście wyboru witaminy C. Witamina C, czyli kwas L –askorbinowy wbrew literze L, jest wersją prawoskrętną. Wiele osób błędnie przypisuje literkę L do wersji lewoskrętnej. W celu dokładnego wyjaśnienia tematyki lewo i prawoskrętności należy odnieść się do budowy kwasu askorbinowego. Jedna cząsteczka kwasu askorbinowego składa się z sześciu atomów węgla, ośmiu atomów wodoru i sześciu atomów tlenu. Grupy atomów złożonych z wodoru i tlenu mogą znajdować się po lewej lub prawej stronie cząstki. Dlatego kwas L – askorbinowy z atomami znajdującymi się po lewej stronie, zawiera w swojej nazwie literkę L. Dodatkowo możemy spotkać się oznaczeniem plusów i minusów w przypadku kwasu askorbinowego. Cząstce prawoskrętnej przypisuje się symbol plusa.

Dawkowanie oraz stosowanie witaminy C lewoskrętnej?

Witaminę C należy stosować według wskazań lekarza lub informacji zawartych na opakowaniu konkretnego produktu. Przedawkowanie witaminy C może być bardzo trudne, ponieważ jej nadmiar wydalany jest razem z moczem. Pierwszym objawem wynikającym z przedawkowania witaminy C może być biegunka. Najlepszym rozwiązaniem będzie przetestowanie własnego progu tolerancji.

Lewoskrętna witamina C - naturalna czy sztuczna?

Na samym początku wyjaśnijmy pojęcie formy naturalnej i sztucznej witaminy C. Naturalna witamina C występuje w owocach, natomiast wersja sztuczna (syntetyczna) produkowana jest przez firmy farmaceutyczne. Niezależnie od wersji lewoskrętnej witaminy C, każda jej odmiana jest korzystna dla naszego zdrowia. Wersja naturalna i sztuczna ma identyczne właściwości, jednak więcej pozytywnych aspektów przemawia za wersją naturalną, która jest lepiej przyswajalna i dłużej utrzymuje się w naszym organizmie.


PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię