6 października 2017

Kawa cold brew [PRZEPIS]

Zobacz, jak ją zrobić!

Kawa cold brew to całkiem nowa jakość tego popularnego napoju. Przyrządza się ją bez podgrzewania, co zapewnia wyjątkowy smak i właściwości. Międzynarodowy Dzień Kawy to świetna okazja do jej przygotowania w domu!

Kawa cold brew vs. mrożona – czym się różnią?

Cold brew coffee to nie zwykła mrożona kawa, czyli napar z dodatkiem lodu. Napój przygotowany wyłącznie z zimną wodą wciąż jest pełen chroniących wątrobę antyoksydantów i pobudzającej kofeiny, ale proporcje innych składników różnią się od tych w wersji klasycznej. Ponieważ proces jej przygotowania przebiega w niskiej temperaturze, z ziarna wymywane są inne składniki niż podczas parzenia wrzątkiem czy parą (te dwie metody też dają nieco inny skład napoju). Do roztworu nie przechodzą m.in. związki kwasowe czy tłuszczowe, stąd smak kawy cold brew jest łagodniejszy, przyjemniejszy i mniej gorzki; jest w niej za to więcej słodyczy i aromatu. Ponieważ bez podgrzewania związki kawy nie ulegają szybkiemu utlenianiu, zimny „napar” nie robi się też kwaśny. Znajdziesz w nim nuty czekolady, orzechów czy cytrusów.  

Cold brew coffee – przepis

Dobra kawa cold brew wymaga użycia wysokiej jakości ziaren, które nie zostały zbyt mocno uprażone. Najlepsze są te średnio palone, a do tego grubo rozdrobnione. Zalej ją chłodną wodą filtrowaną lub źródlaną w proporcji 1 część kawy do 1,5 części wody (np. 4 łyżki kawy plus 6 łyżek wody) i odstaw na 20 godzin, a następnie przecedź przez papierowy filtr do kawy. Tak otrzymany skoncentrowany roztwór rozcieńczaj wodą lub mlekiem, ew. dodając kostki lodu.

PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię