12 maja 2017

Ruszyła kampania Mary Kay Całym Sercem z Kobietami

Choroby serca są 1. przyczyną zgonów wśród Polek!

Codziennie na serce umiera około 250 kobiet w Polsce. Co trzecia z nich umiera z powodu zawału serca. Rozpoznanie zawału u kobiet następuje średnio o 30 minut później niż u mężczyzn! 

Kampania edukacyjna wystartowała 12 maja. Na stronie sercemzkobietami.pl zgromadzono razem z Mary Kay i Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religi materiały edukacyjne dotyczące nie tylko objawów, ale też profilaktyki. Dużo informacji o zdrowym dla serca stylu życia, walce ze stresem czy diecie, którą pokocha nasze serce. 

Pamiętaj: 

  • Choroby układu krążenia są największym zagrożeniem życia w Polsce oraz najważniejszą przyczyną umieralności, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Od szeregu lat blisko połowa wszystkich zgonów w naszym kraju spowodowana jest chorobami serca. 

  • Choroby układu krążenia częściej dotykają kobiet. Umieralność wskutek tych schorzeń jest zdecydowanie wyższa niż wśród mężczyzn. W 2013 r. w wyniku przyczyn związanych z chorobami układu krążenia zmarło 95 tys. kobiet, co stanowiło 51% wszystkich ich zgonów.

  • 30% z nich umarło na zawał serca lub z powodu powikłań pozawałowych.

  • U kobiet często objawy zawału są mniej specyficzne niż u mężczyzn - przez co trudne do rozpoznania. Nie zawsze występują typowe bóle zamostkowe. Często są to nieswoiste objawy mogące sugerować grypę, przeziębienie lub nawet niestrawność. Mogą pojawić się bóle ramion i przedramion, karku, promieniujące do pleców lub żuchwy.

Źródło: „Zachorowalność i umieralność na choroby układu krążenia a sytuacja demograficzna Polski” wydanej przez Rządową Radę Ludnościową w grudniu 2015 roku, pod redakcją naukową prof. Zbigniewa Strzeleckiego oraz prof. Janusza Szymborskiego. http://bip.stat.gov.pl/organizacja-statystyki-publicznej/rzadowa-rada- ludnosciowa/publikacje-rzadowej-rady-ludnosciowej/

  • Niektóre kobiety podczas zawału skarżą się na bóle w nadbrzuszu. Mogą wystąpić wymioty, uczucie nagłego osłabienia i duszności oraz nagłe pojawienie się potów. Ponieważ objawy zawału u kobiet nie są tak jednoznaczne przyjmuje się że średnio rozpoznanie zawału u kobiet następuje średnio o 30 minut później niż u mężczyzn.1

  • Zagrożenia związane z chorobami układu krążenia są niedoszacowane przez same kobiety, które nie mają świadomości skali problem. Powodem takiej sytuacji jest m.in. powszechne w XX wieku przekonanie że choroby serca to problem przede wszystkim mężczyzn oraz, że serce kobiety jest w naturalny sposób chronione przez hormony. Również obecne raporty dotyczące zagrożeń zdrowotnych wskazują, że ponad 50% kobiet uważa, że ich głównym zagrożeniem są choroby nowotworowe, a tylko 13% kobiet wskazało choroby serca. Tymczasem co druga Polka umiera na serce. 2

1 Dr Grzegorz Religa, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Z. Religi

2 Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Informacja o Sekcji Chorób Serca u Kobiet


PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię