Zakup opon do samochodów osobowych to nie lada wyzwanie. Jak wybrać dobre opony do jazdy zimą? Czy wybór opon ma wpływ na oszczędność paliwa? Jakie opony sprawdzą się do szybkiej jazdy i kiedy należy zmienić opony na zimowe? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Spis Treści
Kiedy jest odpowiedni moment na założenie opon zimowych?
Odpowiedni moment na założenie opon zimowych zależy od kilku czynników, głównie od warunków atmosferycznych. Ogólnie przyjętą zasadą jest zmiana opon na zimowe, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7°C. Jest to kluczowe, ponieważ letnie opony tracą przyczepność w niższych temperaturach, nawet jeśli nie ma jeszcze śniegu ani lodu na drodze.
W Polsce zaleca się założenie opon zimowych w październiku lub listopadzie, w zależności od regionu, ale zawsze warto monitorować prognozy pogody i dostosować się do lokalnych warunków. Warto również pamiętać, że opony zimowe sprawdzają się nie tylko na śniegu, ale także na mokrych i śliskich nawierzchniach w chłodniejszych miesiącach. Odpowiada za to dostosowana do zimowych warunków mieszanka gumowa.
Jakie opony dobrze radzą sobie podczas jazdy po błocie pośniegowym?
Do jazdy po błocie pośniegowym najlepiej sprawdzają się opony zimowe zaprojektowane do jazdy w trudnych warunkach. Idealnym rozwiązaniem jest bieżnik kierunkowy lub asymetryczny, który pozwala na skuteczne odprowadzanie wody, błota i śniegu spod kół. Dzięki temu przyczepność jest o wiele lepsza. Kierunkowy bieżnik ma zwykle kształt litery „V”, zapewniając lepszą stabilność. Jeszcze lepszym rozwiązaniem są opony zimowe z dużą ilości lameli, które poprawiają trakcję. Warto zauważyć, że opony zimowe tworzone są ze specjalnej mieszanki gumowej, która pozostaje elastyczna nawet w niskich temperaturach i świetnie przylega do nawierzchni w każdych warunkach. Wybierając opony do zastosowania w najtrudniejszych warunkach- a błoto pośniegowe niewątpliwie do nich należy- warto wybierać modele z oznaczeniem 3PMSF. Informuje ono o tym, że opona spełnia europejskie normy i świetnie radzi sobie na błocie, śniegu i lodzie, zapewniając doskonałą trakcję.
Opony a zużycie paliwa
Opony mają ogromne znaczenie dla zużycia paliwa, a decyduje o tym tzw. opór toczenia. Jest to siła, która działa na oponę w kierunku przeciwnym do jej ruchu, a jej wielkość zależy od rodzaju opony, materiałów, z jakich jest wykonana i kształtu bieżnika. Im wyższy jest opór toczenia, tym silnik musi pracować ciężej, by utrzymać pojazd w ruchu, co zwiększa zużycie paliwa. Zazwyczaj niższy opór toczenia mają opony letnie. Opony zimowe natomiast z racji głębszego bieżnika i bardziej miękkiej mieszanki gumy wpływają na wyższe zużycie paliwa. Warto jednak wspomnieć, że za oszczędność paliwa odpowiada również odpowiednie ciśnienie w oponach i ich waga.
Jak wybrać odpowiedni model opony?
Wybór odpowiedniego modelu opony zależy od wielu czynników, takich jak styl jazdy, warunki pogodowe, rodzaj samochodu oraz budżet. Wybierając opony do danego samochodu, zawsze należy dokładnie sprawdzić rozmiar opony zalecany przez producenta. Takie informacje znaleźć można w instrukcji samochodu, a także na naklejce przy drzwiach kierowcy lub na obecnych oponach, o ile założone są one w odpowiednim rozmiarze. Rozmiar składa się z liczb i liter. Pierwsza liczba to szerokość opony w milimetrach. Druga liczba to profil opony, czyli stosunek wysokości ściany bocznej do szerokości w procentach. Litera to oznaczenie opony radialnej, natomiast liczba po oznaczeniu R to średnica felgi w calach. Przykład- opony zimowe 195/65r15 Dębica Frigo.
Wybór odpowiednich opon zależy również od warunków klimatycznych, w jakich samochód będzie najczęściej używany. Jeżeli dla danego klimatu typowe są częste opady deszczu, należy wybrać opony, które doskonale radzą sobie na mokrej nawierzchni, efektywnie odprowadzają wodę i są odporne na zjawisko aquaplaningu. O ocenie przyczepności na mokrej powierzchni świadczy oznaczenie A lub B na etykiecie. Jeżeli samochód będzie używany głównie podczas zimowych warunków, należy szukać modelu z oznaczeniem 3PMSF, co wskazuje na idealne dostosowanie do warunków śniegowych. Warto wiedzieć, że od 2012 roku w Europie opony muszą być oznaczone etykietą zawierającą trzy kluczowe informacje. Pierwszą z nich jest efektywność paliwowa w skali od A do E. Drugą informacją jest przyczepność na mokrej powierzchni w skali od A do E. Im lepsza jest ta przyczepność, tym krótsza jest droga hamowania. Trzecią informacją jest wartość wskazująca na hałas zewnętrzny, czyli tzw. indeks nośności. Wartość ta podawana jest w decybelach.
Kolejną ważną kwestią przy wyborze odpowiedniej opony jest rodzaj bieżnika. Mamy tu do wyboru trzy opcje. Pierwszą z nich jest bieżnik kierunkowy w kształcie litery V, zaprojektowany do skutecznego odprowadzania wody i błota. Drugą opcją jest bieżnik asymetryczny, zapewniający równowagę między stabilnością na zakrętach a dobrą przyczepnością na mokrej powierzchni. Trzecią opcją jest bieżnik symetryczne, który osiada równomierny wzór bieżnika na całej powierzchni opony. Jest on trwały, ale mniej skuteczny w ekstremalnych warunkach pogodowych.
Warto zwracać uwagę również na indeks prędkości. Wartość ta informuje o tym, z jaką maksymalną prędkością jazdy poradzi sobie dana opona, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo. Przy wyborze opon można również przejrzeć opinie użytkowników, by wybrać ogumienie, który posłuży przez kilka sezonów.
Dlaczego warto kupić opony zimowe w sklepie Inter Cars?
W sklepie motoryzacyjnym Inter Cars znajdziesz zarówno opony zimowe Inter Cars premium, jak i modele średniego segmentu, gwarantujące doskonale wyniki w nawet najtrudniejszych warunkach. Przykładem są tu np. chętnie wybierane opony Dębica Frigo 2 195/65r15. Zapewniają one komfortową i bezpieczną jazdę na suchej nawierzchni, jak i w trudnych warunkach. Zapraszamy!