7 marca 2017

Problemy skóry głowy

To swędzenie tej wrażliwej, sypiący się łupież czy wypadające włosy.

To, że powinno się dbać o kondycję włosów nikt nie ma wątpliwości. A co ze skórą głowy? To przecież w niej są cebulki, od których zależy zdrowie włosów. Zobacz więc, z jakimi problemami może się zmagać.

1. Wypadające włosy


To  dolegliwość dokuczająca blisko 50% kobiet. Za przejściową lub trwałą utratę włosów odpowiedzialne mogą być geny (w większości przypadków), stres, poród, zabiegi fryzjerskie, zaburzenia hormonalne, brak minerałów i witamin czy stosowanie leków immunosupresyjnych lub przeciwtarczycowych. Problem może się też pojawić w wyniku zmiany stylu życia jak przejście na zdrową dietę, a w szczególności po gwałtownym odchudzaniu. 
Jeśli włosy zaczęły wypadać w nadmiarze, warto skonsultować to z lekarzem, który wykona szczegółowe badania. Może to wymagać nawet kilku spotkań. Bez poznania przyczyny problemu, trudno podejmować działania, które pomogą się go pozbyć. A na efekty trzeba czasami poczekać nawet kilka miesięcy. Lekarzem od włosów i skóry głowy jest trycholog, który często współpracuje z innymi specjalistami (endokrynologiem, ginekologiem, dermatologiem, dietetykiem, a nawet z psychologiem).
Na szczęście rynek kosmetyczne ma odpowiedź na taki problem. Warto jednak  korzystać z kosmetyków stymulujących wzrost włosów, gdy ich wypadanie nie jest trudnym przypadkiem. Na przykład w kuracji w ampułkach Dermena zastosowano molekułę Regen7 (metabolit witaminy PP), odkrycie polskich naukowców z Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wydłuża ona przede wszystkim cykl życia włosów w fazie anagenu i hamuje ich utratę.  Działa także regenerująco i utrzymuje skórę głowy w dobrej kondycji, poprawia jej mikrokrążenie i wzmacnia mieszek włosowy, wpływając na jego odżywienie.

Kuracja w ampułkach Dermena 79 zł (15 x 5 m)

Szczotka do włosów cienkich Michael Mercier, 69,99 zł (mycosmetics.pl)

Jeśli czujesz, że masz coraz mniej włosów, obchodź się z nimi delikatnie. Wybieraj szczotki z bardzo elastycznymi i miękkimi końcówkami, które rozczesują włosy, nie szarpiąc, co redukuje ich łamanie się i wypadanie.

2. Łupież


W Polsce dotyka 3 miliony osób, na świecie 50% populacji. Za stan ten odpowiedzialne są żyjące na skórze głowy lipofilne grzyby drożdżopodobne. Żywią się one łojem i wydzielają drażniące metabolity, które powodują przyspieszenie odnowy naskórka, co prowadzi do powstawania łupieżu. Na ich pojawienie wpływ mogą mieć uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, pora roku (łupież nasila się zimą), stres i osłabienie organizmu, nieodpowiednia dieta, czyli spożywanie cukru i tłuszczów nasyconych. Może być efektem braku higieny osobistej, ale też niewłaściwej pielęgnacji włosów. Nie pomagają więc nadmierne używanie żeli i lakierów, źle dobrane szampony, a także ich niewystarczające spłukiwanie.
By się pozbyć łupieżu trzeba zacząć od zahamowania wzrostu grzyba Pityrosporum ovale, eliminacji łojotoku i przywrócenie równowagi fizjologicznej skóry. Szampon przeciwłupieżowy powinien więc dokładnie umyć głowę, ale też mieć działanie przeciwgrzybicze. Gromadzące się złuszczone komórki naskórka są dla mikroorganizmów świetną pożywką. Musi on również nawilżać, aby utrzymać naturalne środowisko, lekko kwaśne oraz gładką powierzchnię skóry. Ważne też by nie miał w składzie detergentów czy silnie piorących środków, które wymywają tłuszcz. Jego określona ilość jest potrzebna skórze, ponieważ stanowi ochronę lipidową. 

Koncentrat likwidujący łupież Radical Med Ideepharm, 23 zł

3. Nadreaktywność skóry głowy

Objawia się swędzeniem, uczuciem pieczenia, skłonnością do podrażnień, zaczerwienieniem i stanami zapalnymi. Zazwyczaj dolegliwości te pogłębiają czynniki takie jak stres, alkohol, zanieczyszczenie środowiska, niezdrowa dieta, środki do mycia czy kosmetyki. Kontakt z substancjami chemicznymi podrażnia przede wszystkim skórę głowy alergików. Jednak problem ten może się pojawić u każdego. Wystarczy uszkodzona warstwa lipidowa skóry. Za jej nadreaktywność odpowiedzialne może też być częste korzystanie z kąpieli w  w basenach. Zawarty w wodzie chlor wysusza skórę głowy, co działa na nią drażniąco. Gdy głowa swędzi, warto sięgnąć po szampony kojące. Nie zawierają one SLS-ów, detergentów często odpowiedzialnych za podrażnienia, mają za to składniki takie jak np. D-Panthenol, który zmniejsza uczucie świądu i pieczenia. Także nawilżają naskórek na głowie i wzmacniają włosy. 

Szampon kojący do włosów i nadwrażliwej skóry głowy Capilarte Dermedic, 32 zł


PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię