28 lutego 2017

Karotenowy napój anti-age [PRZEPIS]

Koktajl zamiast kremu przeciwzmarszkowego

Ten smaczny owocowy koktajl to eliksir dla twojej skóry. Zapewni ci ekstraporcję silnych przeciwutleniaczy, w tym przeciwstarzeniowy karoten.

Nasycona pomarańczowa barwa naturalnych produktów takich jak marchewka, dynia, miechunka czy pomarańcze to zasługa karotenów. Te żółto-pomarańczowe barwniki pełnią  w organizmie funkcję antyoksydacyjną, a jednak z ich form, znana jako beta-karoten, jest przekształcana w ustroju w niezbędną witaminę A. Przeczytaj o innych powodach, dla których warto jak najczęściej sięgać po warzywa i owoce w słonecznych kolorach.

Beta-karoten – działanie w organizmie

W przeciwieństwie do zwierzęcej formy tej witaminy, występującej w organizmie i produktach takich jak np. wątróbka (oraz w suplementach diety), nie jest on toksyczny w nadmiarze. Dlaczego? Bo organizm wytwarza z beta-karotenu tylko tyle witaminy A, ile aktualnie potrzebuje. Jako antyoksydanty, karoteny chronią przed utlenianiem związki rozpuszczalne w tłuszczach. W ten sposób chroni zwłaszcza błony komórkowe oraz mózg. W badaniach przyjmowanie beta-karotenu spowalniało starzenie się neuronów i związane z wiekiem pogorszenie funkcjonowania układu nerwowego. Co więcej, barwniki karotenowe gromadzone są w skórze, gdzie poprawiają jej koloryt, a przede wszystkim stanowią filtr zatrzymujący szkodliwe promieniowanie UV, a co za tym idzie – spowalniający starzenie się skóry oraz powstawanie zmarszczek i zmian nowotworowych. Podobną funkcję zabezpieczającą spełniają w oku. W przeciwieństwie do sztucznej witaminy A, która zażywana w postaci suplementów zwiększa ryzyko rozwoju raka płuc u osób palących, beta-karoten z naturalnych źródeł chroni komórki tego narządu.


Karotenowy koktajl anti-age
Przepis: Hortex
Porcje: 2

Składniki
• 4 pomarańcze
• 2 marchewki
• 1/2 małej dyni
• 100 g Złotych Owoców Bakalland
• 1/2 łyżeczki mielonej kurkumy 

Przygotowanie
1. Obierz pomarańcze, marchewki i dynię i wyciśnij w nich sok.
2. Dodaj owoce miechunki oraz kurkumę i całość zmiksuj.

PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię