16 lutego 2017

Haluksy - jak je leczyć?

Tags: haluksy

Co to są haluksy i jakie są ich przyczyny?

Haluksy to nic innego jak choroba zwyrodnieniowa, związana z deformacją stopy.  Deformacja dotyczy pierwszego stawu śródstopia, który jest odpowiedzialny za połączenie śródstopia z paluchem koślawym (haluksem). Zwyrodnienie to częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn. Występowanie haluksów może wiązać się nie tylko z bólem, ale także z dyskomfortem, który wynika z zaburzeń chodu.

Mimo wielu badań i analiz, lekarze nie są do końca zgodni w temacie przyczyn powstawania haluksów. Według wielu badań, główną przyczyną występowania haluksów są mutacje genetyczne. Bardzo często możemy spotkać się z powstawaniem haluksów na skutek nadmiernej masy ciała, płaskostopia podłużnego lub złej higieny stóp. Kolejną przyczyną powstania haluksów może być dobór niewłaściwego obuwia. Długotrwałe korzystanie ze źle dopasowanego obuwia może nieść za sobą nieprzyjemne i bolesne konsekwencje.

Leczenie haluksów

Podstawowym błędem popełnianym przez pacjentów jest bagatelizowanie problemu i strach przed odwiedzeniem gabinetu lekarskiego. Bagatelizowanie problemu oraz źle dopasowane buty, na pewno nie rozwiążą naszego problemu z haluksami. Leczenie haluksów możemy podzielić na dwa rodzaje: leczenie zachowawcze oraz operacyjne.

Leczenie zachowawcze  to zespół konkretnych działań, które mogą wykorzystać osoby z problemem haluksów. Sposoby te dedykowane są pacjentom , którym nie towarzyszą nadmierne dolegliwości bólowe, mające wpływ na codzienne funkcjonowanie. Leczenie zachowawcze może przybrać następujące formy:

- aparaty korekcyjne nakładane na haluksy,
-specjalne plastry, których zadaniem jest ochrona bolesnych miejsc,
- dedykowane opaski na haluksy, których zadaniem będzie utrzymanie prawidłowego ustawienia stopy,
- silikonowe wkładki, których adresatem są kobiety borykające się z haluksami oraz płaskostopiem.

Leczenie operacyjne adresowane jest w stronę osób, które mają bolesny problem z haluksami. Z tej metody leczenia korzystają także pacjenci, którym haluksy przeszkadzają  w codziennym funkcjonowaniu. Do metod leczenia operacyjnego możemy zaliczyć:

- metodę Scarf – metoda ta polega na przecięciu pierwszej kości śródstopia. Przecięcie wykonuje się na kształt litery Z. Konsekwencją tej operacji jest poprawienie stabilizacji stopy, dzięki czemu pacjenci odczuwają mniejszy ból i dyskomfort.

- osteotomie Chevrona – metoda ta polega na przecięciu kości w miejscu, gdzie łączy się kość śródstopia z haluksem.

- osteotomia półkolista lub klinowa – zabiegi te polegają na precyzyjnym wycięciu klina kostnego, dzięki czemu można skutecznie skorygować zwyrodnienie.

 

 


PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię