10 lutego 2017

Kosmetyki do walki ze smogiem

Powinny zawierać jak najwięcej antyoksydantów!

Są ważne, bo smog szkodzi także skórze. Możesz się przed nim chronić kosmetykami bogatymi w antyoksydanty. Zobacz, jakie składniki działają i jak zwiększyć ich siłę.

Skąd wolne rodniki?

Nie widzisz tego, ale twoja skóra jest stale atakowana przez wolne rodniki – uszkodzone atomy, których produkcję pobudza promieniowanie UV, zanieczyszczenia środowiska, dym papierosowy, alkohol i stres, a także uprawianie sportu, w szczególności w wielkich miastach. Co sprawia, że są szkodliwe? To atomy tlenu z brakującym elektronem. By go uzupełnić, atakują inne atomy, które następnie stają się wolnymi rodnikami. I tu do gry wchodzą antyoksydanty. Oddają elektron wolnym rodnikom, umożliwiając usuwanie ich z organizmu. Występują one w nim naturalnie, ale powyższe sytuacje mogą sprawić, że wolnych rodników będzie więcej. Taka sytuacja nazywana jest stresem oksydacyjnym.

A jak działają na skórę?

Wolne rodniki mają na nią zdecydowanie negatywny wpływ. Uszkadzają ceramidy cementu międzykomórkowego, włókna kolagenowe i elastynowe, zwiększają też ryzyko pojawienia się zmian pigmentacyjnych. Zatrzymanie ich produkcji poprawi więc jej kondycję, będzie jędrniejsza i gładsza. W tym celu przede wszystkim podczas porannej pielęgnacji nie zapominaj o nałożeniu kremu z antyoksydantami. Badania potwierdzają, że mają one inne dodatkowe zalety poza walką z wolnymi rodnikami. Zmniejszają plamy pigmentacyjne, przyspieszają gojenie skóry i pomagają skórze trądzikowej. 

Antyoksydanty w grupie działają lepiej

W kremach najlepiej sprawdzają się te, które pochodzą wprost z natury. W przypadku roślin również mają zadanie je chronić. Należy więc szukać takich składników jak witaminy C i E, kwas ferulowy, resweratrol, zielona herbata, ekstrakt z pestek winogron czy koenzym Q10. Ważna jest też by było ich jak najwięcej, ponieważ w naturze działają one synergistycznie. Te połączenia odtwarzane są też w kosmetykach. To znaczy, że witamina C jest pomocna, ale będzie działała lepiej w połączeni z E, a jeszcze skuteczniej z kwasem ferulowym. 

Na początek i koniec dnia

Dotychczas zalecano stosowanie ochrony antyoksydacyjnej w pierwszej połowie dnia. Nowe badania pokazują, że procesy zapalne spowodowane przez promieniowanie UV mogą utrzymywać się do kilku godzin po zejściu ze słońca, dlatego takie kosmetyki warto stosować też wieczorem. A na noc wybierać te z resweratrolem lub koenzymem Q10. Przygotują one skórę do kolejnych starć ze skutkami zanieczyszczeń  w nowym dniu. 

Zobacz więc, jakie kremy ochronią cię przed smogiem:

1. Olejek detoksykujący na noc Vine[Active] Claudalie, 134 zł

Czerpie swoje dobroczynne właściwości z olejku z winogron, bogatego w omega-6 i w witaminę E. Jego działanie jest wzmocnione olejkiem z róży piżmowej i olejkami eterycznymi neroli, lawendowym, z marchwi, białego drewna sandałowego i gorzkiej pomarańczy. Stosowany na noc pomaga skutecznie neutralizować toksyny zanieczyszczające komórki. Rano skóra odzyskuje świeżość i jest gotowa stawić czoło wyzwaniom kolejnego dnia.

2. Krem na twarz i szyję odżywczo-regenerujący z jagodami acai Ziaja, 10,50 zł

Jagody acai to bogate źródło polifenoli, antocyjanów, resweratrolu, witamin i tanin, które neutralizują wolne rodniki i chronią skórę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. 

3. Krem LipoAcid Intensive Synchroline, 89 zł

Zawiera trzy synergicznie działające antyoksydanty: kwas liponowy, kwas askorbinowy (witamina C) oraz kwas linolowy. Jednak działa nie tylko antyoksydacyjnie, ale też poprawia jędrność skóry, spłyca zmarszczki, wyrównuje koloryt i przeciwdziała powstawaniu przebarwień.

4. Krem intensywnie nawilżający SPF 20 Iwostin Sensitia, 50 zł

Preparat chroniący skórę m.in. przed stresem oksydacyjnym, spowodowanym działaniem czynników zewnętrznych promieniowaniem UV, smogiem, zmianami temperatur, wiatrem, dymem papierosowym itd. Substancje aktywne zawarte w kremie to witamina E, witamina C, gliceryna roślinna, filtry UVA i UVB.

 

PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię