3 lutego 2017

Który ryż wybrać?

Wiele osób, które uprawiają sport i są aktywne fizycznie nie wyobrażają sobie braku ryżu w swojej diecie. Obecnie mamy do wyboru kilka rodzajów ryżu. Dziś porównamy dwa najbardziej popularne gatunki ryżu jakimi jest biały i brązowy.

Brązowy i biały ryż – który rodzaj wybrać?

 Ryż biały i brązowy różni nie tylko kolor i smak, ale przede wszystkim właściwości. Ryż brązowy charakteryzuje się większą ilością błonnika. Różnica ta wynosi nawet 300% więcej niż w przypadku wersji białej. Biały ryż ustępuje także w zawartości magnezu, białka, witaminy E oraz B6. Brązowy ryż jest cennym źródłem makro- i mikroelementów. Do grupy makroelementów zaliczymy: wapń, magnez, fosfor czy potas. Natomiast do grupy mikroelementów należą cynk, mangan, miedź, selen i żelazo. Brązowa wersja swoje liczne właściwości zawdzięcza swojej łupinie.
Kolejną różnicą i jednocześnie przewagą na korzyść brązowego ryżu jest indeks glikemiczny. Wersja biała charakteryzuje się wyższym indeksem glikemicznym, przez co osoby będące na diecie redukcyjnej powinny wybierać inną wersję ryżu. Jeśli zestawimy ze sobą te dwa gatunki ryżu, różnica w indeksie glikemicznym będzie wynosiła aż 15 punktów, z korzyścią dla wersji brązowej.

Porównując ze sobą białą i brązową wersję ryżu, nie należy zapomnieć o czasie jego przygotowania. Tu górę bierze opcja biała, która wymaga krótszego czasu. Nie należy zapomnieć także o cenie. Tu niestety ryż brązowy także ustępuje białej wersji. Biały ryż jest dużo tańszy od brązowego.

Podsumowanie

Patrząc na skład ryżu brązowego, który zawiera w sobie więcej cennego błonnika, witamin i składników mineralnych, z całą pewnością możemy ten gatunek ryżu w tym starciu uznać za niekwestowanego zwycięzcę. Ma on znacznie więcej właściwości prozdrowotnych, o których nie możemy zapomnieć. Jeśli chodzi o kryterium smakowe, tu każdy z nas ma inne preferencje, dlatego na tej płaszczyźnie nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić wyższości konkretnej wersji ryżu.


PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię