23 stycznia 2017

Czy można przedawkować witaminę C?

Tags: witamina c
Kwas askorbinowy czyli witamina C,  odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu. Nadmiar tej witaminy podobnie jak w przypadku innych witamin, może prowadzić do negatywnych konsekwencji. Dlatego bardzo ważne jest racjonalna suplementacja witaminą C.

Objawy przedawkowania witaminy C

Nadmiar witaminy C nie jest dla naszego organizmu niebezpieczny, ponieważ wydalany jest on razem z moczem. Sytuacja zmienia się w przypadku codziennego i wysokiego przekroczenia dziennych dawek tej witaminy. Zbyt wysokie spożycie kwasu askorbinowego może przyczynić się do wystąpienia nudności, rozwolnienia oraz pojawienia się swędzącej wysypki na ciele. Konsekwencją dziennego przekroczenia codziennej dawki mogą być bóle żołądka oraz uciążliwa zgaga. Wiele osób skutki przedawkowania może odczuwać w postaci migreny. Dlatego jeśli zauważyłaś jedno z powyższych objawów, powinnaś zastanowić się, czy nie przekraczasz dziennej dawki witaminy C.

Zalecana dobowa dawka witaminy C

Zapotrzebowanie  na witaminę C zależy w dużej mierze, od wieku osoby przyjmującej. Zalecana dobowa dawka witaminy C dla dzieci poniżej 6 roku życia powinna oscylować w ilości 40 – 45 mg witaminy C.  Dzieci powyżej lat 7 i dorośli powinny zwiększyć swoje dzienne swoje zapotrzebowanie do ok. 60 mg witaminy C na dobę. Osoby dorosłe w okresie przeziębienia i choroby powinny dzienne zapotrzebowanie zwiększyć do 90 mg. Jeśli ilość ta będzie większa niż 90 mg, jej nadmiar będzie wydalony wraz z moczem.

 Skutki przedawkowania witaminy C

Przedawkować witaminę C jest bardzo ciężko, gdyż jej nadmiar jest łatwy w usunięciu z naszego organizmu. Jeśli natomiast codzienne spożycie witaminy C będzie mocno wykraczało powyżej zalecanych dawek, wtedy nasz organizm może spotkać się z bardziej poważniejszymi konsekwencjami. Badania szwedzkich naukowców dowiodły, że codzienne spożywanie witaminy C w dawce powyżej 1000mg może przyczynić się do powstania kamieni nerkowych. Dzieje się to za sprawą przekształcenia się nadmiaru witaminy c w kwas szczawiowy, który w drogach moczowych wytrąca się z wapniem i na ich skutek tego tworzą się kamienie nerkowe.


PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię