23 sierpnia 2016

Nowe superowoce

Jagody goji, açai, noni... te superprodukty już można kupić w polskich sklepach. Wśród nowości coraz częściej pojawia się mangostan, grawiola czy camu-camu.

Egzotyczne owoce z dalekich krajów coraz częściej pojawiają się w jedzeniu i suplementach diety. Od wieków znane są z wyjątkowych właściwości i stosowane, by wspomóc zdrowie. Dziś mamy do nich coraz większy dostęp!

Superowoce, podobnie jak superprodukty, to termin marketingowy. Sugeruje on, że zapewniane przez nie korzyści przekraczają te związane z jedzeniem innych pokarmów. Z powodu tej sławy rzadkie, tropikalne owoce takie jak goji, açai czy noni są coraz popularniejszym składnikiem prozdrowotnych mieszanek musli czy bakalii, wypieków, soków i herbatek. Znajdziesz je też w suplementach diety wspomagających witalność i odchudzanie, a także w produktach funkcjonalnych, takich jak napoje witaminowe czy energetyzujące. W tego typu żywności często pojawiają się też lepiej już znane, bogate odżywczo owoce, m.in. granat, rokitnik, aronia i acerola. Następne w kolejce do sławy są z kolei owoce mangostanu (Garcinia mangostana), chilijskiej winnej jagody – maqui (Aristotelia chilensis), liściokwiatu garbnikowego, zwanego indyjskim agrestem – amli, flaszowca miękkociernistego – grawioli, czy przepękli indochińskiej znanej jako gak lub camu-camu (Myrciaria dubia). Spożywane tradycyjnie przez lokalnych mieszkańców Środkowej i Południowej Ameryki, Azji i Australazji, owoce te stanowiły źródło pożywienia i środków leczniczych. Chociaż do dziś wciąż poświęcono im niewiele badań naukowych, te istniejące dowodzą słuszności ich sławy. Co prawda można się spierać, że rosnące lokalnie owoce jedzone w stanie świeżym są równie bogate w antyoksydanty i bioaktywne związki, ale większość z nich jest dostępna tylko sezonowo – i nie występuje w tak wielu formach zaprojektowanych w celu wzbogacania posiłków. Sięgając po produkty z superowocami warto pamiętać, że same ich nazwy na opakowaniu produktu nie są gwarancją takiej ich zawartości, która zapewniałaby korzyści zdrowotne. Dobrze więc sprawdzać ich skład.

PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię