12 stycznia 2017

Dzięki TYM zasadom skomponujesz idealny posiłek przedtreningowy!

Spożywanie posiłku przed treningiem odgrywa znaczącą rolę podczas treningu. To właśnie jego zadaniem jest dostarczenie niezbędnej energii, która posłuży nam do wykonania kolejnych serii. Jeśli nie dostarczymy odpowiedniej ilości kalorii, nasz organizm zacznie pobierać energię z naszych mięśni co będzie dla nas bardzo niekorzystne. 

Posiłek przedtreningowy na masę mięśniową

Osoby budujące masę mięśniową muszą wybrać posiłki przetreningowe bazujące głównie na węglowodanach i białkach. Wybierając źródło węglowodanów należy zawsze zwrócić uwagę na jego indeks glikemiczny. Musimy wybrać takie węglowodany, które bardzo szybko uwalniają energię. Doskonałym przykładem takich węglowodanów będzie ryż brązowy lub basmati a także makaron razowy. Kolejnym składnikiem posiłku jest wyżej wspomniane białko. Obecność białka w posiłku przedtreningowym, będzie utrzymywać nasze organizm w stanie anabolicznym, przy jednoczesnym zredukowaniu katabolizmu mięśni. Dodajmy, że katabolizm jest stanem bardzo niekorzystnym z punktu widzenia naszej masy mięśniowej. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie chudego mięsa pochodzącego z kurczaka, indyka lub ryby. Zdecydowanie odradzamy spożywanie wołowiny, która jest dłużej trawiona. Jeśli chodzi o tłuszcze to musimy na nie uważać. Jeśli zjemy ich za dużo, wtedy nasz trening może okazać się totalną klapą. Posiłek przedtreningowy nie powinien zawierać tłuszczów, które powodują silne ukrwienie żołądka, przez co nasze możliwości treningowe są mniejsze. Mniejsze ukrwienie naszych mięśni sprawi, że nasz trening będzie mniej efektywny. Nie zapomnijcie o świeżych warzywach, które powinny być obowiązkowym dodatkiem do każdego spożywanego posiłku. Przed treningiem unikaj posiłków ciężkostrawnych, po których będziesz czuć się źle podczas wykonywania ćwiczeń. Zdecydowanie odradzamy spożywanie dań smażonych oraz fast foodów.

Ile czasu przed treningiem trzeba jeść posiłek?

Czas w przypadku tego posiłku, może być uznany za klucz do sukcesu. Posiłek przedtreningowy spełni swoje najważniejsze zadanie, kiedy nasz organizm będzie miał wystarczająco dużo czasu na jego strawienie i przyswojenie cennych makroelementów. Nie ma jednakowego czasu trawienia dla wszystkich ludzi trenujących. Szybkość trawienia zależy przede wszystkim od rodzaju i wielkości posiłku. Optymalnym czasem zjedzenia takiego posiłku jest minimum godzina przed zaczęciem treningu. Jeśli będziesz czuła się ociężała podczas treningu, wydłuż ten czas do 90 mint.

Szybki posiłek przedtreningowy

Często zdarza się tak, że nie mamy czasu przygotować sobie posiłku, który moglibyśmy zjeść przed treningiem. I co wtedy zrobić? Dobrym rozwiązaniem będzie zrobienie shake’a, który będzie składał się z odżywki białkowej i płatków owsianych, które dodadzą nam niezbędnej energii. Do tego możemy dodać sobie banana.  Jest to najszybszy pomysł na smaczny i odżywczy posiłek przedtreningowy. Jeśli będziecie dysponować troszkę większą ilością czasu, dobrym wyborem będzie omlet. Do jego wykonania będzie potrzebowali jajek, mąki (może być razowa) lub płatków owsianych oraz szybko przyswajalnego białka, którym jest odżywka białkowa. Wykonanie omleta nie powinno ci zająć więcej czasu jak 15 minut. 


PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię