19 grudnia 2016

Co jeść przed i po treningu?

Zastanawiasz się jaki posiłek będzie najlepszy przed treningiem, oraz zaraz po jego zakończeniu? Podpowiadamy co należy zjeść w porach okołotreningowych.

Posiłek przedtreningowy

Posiłek przedtreningowy ogrywa bardzo ważna rolę. Jego głównym zadaniem jest dostarczenie niezbędnej energii do treningu. Taki posiłek powinien składać się głównie z węglowodanów, które są podstawowym oraz najlepszym źródłem energii, której użyjemy na treningu. Wybierając właściwe źródło węglowodanów, należy pamiętać żeby wybierać tylko złożone węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Węglowodany o niskim indeksie bardzo szybko przyczyniają się do wzrostu poziomu glukozy, której głównym zadaniem jest dostarczenie naszemu organizmowi energii. Do grupy węglowodanów złożonych o niskim indeksie glikemicznym możemy zaliczyć wszystkie produkty z mąki razowej oraz brązowy ryż. Węglowodany są nie tylko źródłem energii, ale spełniają kilka bardzo ważnych funkcji, do których możemy zaliczyć regulację procesów metabolicznych oraz biorą udział w pracy mięśni. Posiłek przedtreningowy nie powinien zawierać zbyt dużej ilości białka, ponieważ jest ono znacznie dłużej trawione niż węglowodany.

Posiłek potreningowy

Po zakończeniu treningu zalecane jest spożycie przekąski, której zadaniem będzie odbudowanie zapasów glikogenu. Dobrą propozycją takiej przekąski może być banan, baton proteinowy lub koktajl białkowy. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z izolatu białka, który jest szybko przyswajalną formą białka. Dopiero godzinę po zakończonym treningu, możemy zjeść większy posiłek, który będzie składał się głównie z białka, złożonych węglowodanów oraz świeżych warzyw. Jako źródło białka możemy wybrać kurczaka, indyka, wołowinę oraz ryby.

Pora zjedzenia posiłku

Pora zjedzenia posiłku zarówno przed i po treningowego musi być dokładnie przemyślana. Nie należy spożywać posiłku bezpośrednio przed treningiem, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie przyswoić wszystkich wartości odżywczych. Dodatkowo, ćwiczenia z pełnym żołądkiem przyczynią się do pogorszenia komfortu treningu. W takim wypadku nasz trening może okazać się mało efektywny. Błędem także  jest spożywanie posiłku z dużym odstępstwem czasu od treningu. Zalecaną porą spożycia posiłku przedtreningowego jest godzina przed rozpoczęciem ćwiczeń, jednak ten okres czasu może wyglądać zupełnie inaczej dla każdego.


PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię