9 sierpnia 2016

Dziewczyny za stery

Myślisz, że żeglarstwo to domena mężczyzn? Zobacz, w jak wielkim błędzie jesteś!

Żeglarstwo. Dyscyplina stara jak świat, ale wciąż budząca jedno skojarzenie – przygoda! Myślisz, że to domena mężczyzn? Okazuje się, że wręcz przeciwnie.

Rower, rolki, bieganie i treningi outdoorowe. Wszystko to latem brzmi fantastycznie, ale nie zamykaj się jedynie w miejskich strefach. Wakacje to doskonały czas na to, by ruszyć się z kanapy, wybrać nieco dalej i odrobinę poszerzyć swoje horyzonty i to całkiem dosłownie. Jeśli lubisz aktywny wypoczynek, wygospodaruj choćby weekend na to, by wypróbować żeglarstwa.

BABA ZA STEREM – MÓWCIE PACIERZE

Tak słyszałaś? Bartosz Milewski, założyciel największej w Polsce szkoły żeglarskiej Róża Wiatrów – również. A jednak, kiedy dokładnie przeanalizował temat, zmienił zdanie. – Okazało się, że sporo dziewcząt pływa jako instruktorki żeglarstwa (sterniczki) i że świetnie sobie radzą. Bywają nawet komandorami i prowadzą duże flotylle po kilkanaście jachtów, odpowiadając nieraz za niemal setkę dzieciaków. Rok temu przejrzałem także grafik naszej kadry rejsowej. Komandorami wszystkich rejsów były dziewczyny – podsumowuje Bartosz Milewski. Co sprawia, że dziewczęta jako sterniczki i komandorzy radzą sobie nie gorzej od mężczyzn? Są bardziej odpowiedzialne. Nie próbują udowadniać załogantom, że radzą sobie na wodzie w każdą pogodę. – Nie mają takiej silnej potrzeby dominowania nad załogą jak mężczyźni i przez to rzadziej dochodzi do konfliktów na pokładzie. Są zazwyczaj bardziej kulturalne, bez problemu zachowują abstynencję i nie traktują każdego osobnika płci przeciwnej jak wyzwania. Są również lepszymi słuchaczkami oraz zauważają więcej szczegółów – dodaje Bartosz Milewski.

TOTALNY RESET

Dasz radę, to już ustalone. Dlaczego warto spróbować? Jeśli jesteś zmęczona, zapracowana i zestresowana, powinnaś wiedzieć, że żeglarstwo jest taką formą aktywności, która ukoi nerwy i dobrze zrobi przede wszystkim twojej głowie. Bo faktycznie – żeglując możesz z powodzeniem odciąć się chociaż na chwilę od pracy i spraw codziennych. To także czas, aby w spokoju pobyć z samą sobą. Cisza, kontakt z przyrodą (czasami wręcz mistyczny) i mała łódka na bezkresnej wodzie uzależniona od żywiołów. Nawet marzenia nabierają wówczas nowego znaczenia. Inne plusy? Aspekt towarzyski. Miło jest żeglować z dobraną paczką znajomych. – To taka forma spotkania, gdzie przez tydzień jesteśmy razem i naprawdę zupełnie inaczej spędzamy czas. Mamy doskonałą możliwość, by poznać się lepiej, wygadać i nadrobić wszystkie zaległości – mówi Bartosz Milewski. Każdy jednak czerpie z żeglarstwa przyjemność w inny sposób. Jednych cieszy kreślenie na mapie i umiejętność nawigowania, jeszcze innych zwiedzanie, bo przecież żeglowanie to ciągła podróż.

ŻEGLUGA NIEJEDNO MA IMIĘ

Żeglarstwo jest interdyscyplinarne. Łączy sprawność manualną, orientację w przestrzeni, ale również wymaga przyswojenia wielu informacji (przepisów, teorii żeglowania). Poza tym ma wiele różnych odmian. Jedną z nich jest żeglowanie ogromnym żaglowcem, inną żeglowanie małymi jachtami załogowymi czy rodzinnymi. Możesz żeglować po morzach albo po jeziorach. Lubisz wyzwania? Wybierz się na wyczynowe żeglowanie małymi 1-2-osobowymi regatowymi śmigaczami, gdzie niezbędne są wytrzymałość, siła i technika. Adrenalina na wysokim poziomie zapewniona.

KURS STERNIKA

Marzysz o tym, by stanąć za sterami? Nic prostszego. Zapisz się na kurs. Aby uczestniczyć w szkoleniu, nie jest wymagane doświadczenie ani wiedza żeglarska. Przyszli żeglarze dowiadują się wszystkiego w ciągu dwóch tygodni, uczestnicząc w części teoretycznej oraz praktycznej. Następnie każdy adept żeglarstwa przechodzi egzamin. Kursy mogą odbywać w formie obozu (klasyczny obóz w ośrodku z zakwaterowaniem) albo w formie wędrownego rejsu (rejs na jachtach, pływanie od portu do portu połączone ze szkoleniem). Jeśli brakuje ci czasu, możesz postawić na szkolenie weekendowe. – Od dwóch lat nie ma już obowiązku ukończenia kursu żeglarskiego, aby przystąpić do egzaminu. Tym samym zniesiono wszelkie formalne normy dotyczące tego tematu – tłumaczy Bartosz Milewski. Dlatego zanim wybierzesz się na szkolenie, warto dokładnie sprawdzić miejsce i osobę, która ma cię uczyć. Poza tym dodatkowo można dokształcać się w wielu przydatnych żeglarzowi dziedzinach. Oprócz manewrowania jachtem są kursy np. meteo, kursy posługiwania się radiem w łączności na morzu, różne kursy z zakresu bezpieczeństwa czy obsługi nowoczesnych urządzeń (UKF, Radar, AIS itp).

DZIEŃ NA ŻAGLACH

Zastanawiasz się, jak wygląda dzień na jachcie? Bartosz Milewski zapewnia, że zupełnie zwyczajnie i bardzo spokojnie. Najpierw śniadanie i poranna toaleta. Potem spacer po okolicy, zakupy, zwiedzanie i czas na żagle. - Możesz żeglować od świtu albo pospać dłużej i wypłynąć po południu. Plan można dowolnie modyfikować. Pojechać na wycieczkę, stać dwa trzy dni w jednym miejscu i zbierać grzyby albo spędzać czas w porcie z przyjaciółmi z innych jachtów – tłumaczy Bartosz Milewski. Można przemieszczać się od portu do portu, poświęcając na to, w zależności od położenia, 2-3 godziny lub wstawać o 5 i żeglować od 6 do 23. Poza portami stajemy też na wpół dzikich biwakach (tzw. bindugach), żeby cieszyć się przyrodą lasu i kąpielami w otwartym jeziorze. Wakacyjne wyjazdy na żagle to, oprócz pływania jachtem, również wspólnie spędzony czas przy ognisku oraz niepowtarzalny klimat tętniących życiem portów, miasteczek i gwarnych kafejek. Jeśli to wszystko połączone zostanie z doborowym towarzystwem przyjaciół, otrzymamy idealny patent (i to nie tylko żeglarski) na letni wypoczynek.

SZKOLENIE ŻEGLARSKIE

Czeka cię przyswojenie części teoretycznej: przepisy, wiadomości o jachtach, teoria żeglowania, locja, ratownictwo, teoria manewrowania czy meteorologia. Z umiejętności praktycznych najważniejsze są: praca załogi i bezpieczna eksploatacja jachtu, prace bosmańskie, manewry pod żaglami, czy też manewry podczas pracującego silnika, wejście do mariny, obrót lub przesunięcie jachtu przy pomoście.

 

PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię