24 sierpnia 2018

Brak wystarczającej ilości snu może spowodować nadwagę

Dowiedz się więcej.

Najnowsze badania potwierdzają te doniesienia. Brak snu lub jego niewystarczająca ilość mogą spowolnić metabolizm i zwiększyć zdolność organizmu do magazynowania tłuszczu.

Sen, odpoczynek i regeneracja pełnią niezastąpioną funkcję w naszym życiu. Badania opublikowane w Science Advances obejmowały 15 zdrowych ochotników, z których każdy uczestniczył w sesji badawczej dwukrotnie. Raz po dobrze przespanej nocy i raz po tym jak w ogóle nie spał. Ochotnicy po każdym etapie poddali się testom na zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz badania krwi.

Te osoby, które w ogóle nie spały, wykazały aktywność genową dzięki której komórki zwiększyły swoją skłonność do wchłaniania lipidów i ich namnażania. W mięśniach stwierdzono zmniejszony poziom strukturalnych białek, które są budulcem do utrzymania i budowy masy mięśniowej.

Oczywiście, niezbędne są kolejne badania, które potwierdzą to odkrycie. Natomiast związek pomiędzy brakiem snu, a otyłością jest dobrze znany. Zupełnie inne badanie, przeprowadzone na początku 2018 roku wykazało, że te osoby, które na stałe pracują na nocnych zmianach są bardziej narażone na otyłość niż ci, którzy pracują w dzień.

A ty, ile godzin codziennie przeznaczasz na sen?

PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię