23 sierpnia 2018

Co to jest dieta MIKROBIOMU?

Dowiedz się szczegółów…

Zapewne wiesz, że twoje ciało wypełnione jest mnóstwem bakterii.

To co jesz może wpływać na równowagę tych bakterii i ewentualne dobre lub gorsze samopoczucie oraz szybkość odchudzania.

CO TO JEST DIETA MIKROBIOMU?

Polega na tworzeniu środowiska, w którym może rozwijać się dobry rodzaj bakterii, co z kolei prowadzi do lepszego trawienia, dobrego samopoczucia i utraty wagi. Istnieje kilka różnych odmian diet mikrobiomowych, a jedną z najpopularniejszych jest trzyetapowy program. Pierwsza faza, która trwa 21 dni polega na stosowaniu diety oczyszczające, której zadaniem jest usunięcie złych bakterii i zwiększenie dobry. Druga faza – 4 tygodniowa – polega na przyspieszeniu metabolizmu. Ostatni etap, ma nauczyć i poprawić zdrowie jelit.

CO ZAWIERA MENU DIETY MIKROBIOMU?

Przede wszystkim nieskrobiowe owoce i warzywa, chude i dobrej jakości białko, zdrowe tłuszcze i sfermentowane pokarmy czyli marynaty, kom bucha i kiszonki. Zaleca się też w tej diecie przyjmowanie probiotyków i dużej ilości błonnika.

To czego należy unikać to przede wszystkim wysoko przetworzonej żywności, cukrów, jajek, soi, glutenu, nabiału i drożdży. W tej diecie w grę nie wchodzą też suszone owoce, brązowy ryż, ziemniaki czy orzeszki ziemne. Takie restrykcyjne podejście pożądane jest przede wszystkim w pierwszym etapie diety, kiedy pozbywasz się wszystkich zanieczyszczeń z organizmu. W kolejnych etapach, zjedzenie raz na jakiś czas czegoś z listy produktów zakazanych jest dozwolone.

CZY WARTO WYPRÓBOWAĆ TĘ DIETĘ?

Brak równowagi w mikroflorze jelit może prowadzić do zwiększonego ryzyka występowania wzdęć, drażliwości czy zapalenia jelit, zapalenia stawów, problemów skórnych, osłabionej odporności, przyrostu masy ciała, a nawet do depresji. Dobrze przygotowana dieta mikrobiomów może pomóc zwalczyć wszystkie powyższe problemy. Prawda jest taka, że zdrowe jelita to zdrowy cały organizm.

Kontrowersją przy tym sposobie żywienia jest wyeliminowanie nabiału i glutenu, gdy nie masz nietolerancji na te produkty.

Nasza rada! Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem i dowiedz się jaki plan żywieniowy jest dla ciebie najlepszy.

PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię