21 sierpnia 2018

Na punkcie tego składnika szaleją wszyscy!

Znajdziesz go m.in. w kosmetykach, preparatach leczniczych i żywności – węgiel aktywny robi ostatnio prawdziwą furorę.

Postanowiłyśmy sprawdzić, co takiego ma w sobie, że szalejemy na jego punkcie.

Węgiel aktywny – węgiel aktywowany jest w medycynie znany i stosowany od lat. Chyba nigdy jednak nie miał tak dużego powodzenia jak dziś. Jednym z powodów tej popularności jest wszechstronność – węgiel poprawia trawienie i kondycję skóry, wybiela zęby, zwalcza nadmierną potliwość i ułatwia oczyszczanie organizmu z toksyn. Składnik ten znajdziesz więc w kosmetykach do pielęgnacji twarzy i ciała, dezodorantach, pastach do zębów oraz produktach spożywczych. Jest coraz modniejszym dodatkiem do ciast, jogurtów, napojów i produktów, ułatwiających oczyszczanie organizmu. Nie bez znaczenia jest oczywiście jego niska cena. Opakowanie kupisz w aptece za mniej niż 10zł.

TAJEMNICA SUKCESU

Węgiel aktywowany to naturalna nietoksyczna substancja (otrzymuje się ją m.in. z drewna, łupin orzecha kokosowego i pestek owoców), łatwa do utylizacji i tania w produkcji. Jego wielką zaletą jest duża powierzchnia właściwa – nawet 3300m2/g. Ten wielki obszar to zasługa mocno rozwiniętej wewnętrznej porowatej struktury węgla. Dlaczego tak się tym zachwycamy? Bo właśnie dzięki temu węgiel jest doskonałym adsorbentem (substancją wiążącą) wielu związków chemicznych. Kojarzysz dzbanki i butelki, których zadaniem jest oczyszczanie wody? Mają wbudowany filtr węglowy, który usuwa z wody wszelkie zanieczyszczenia czy chlor. Podobną rolę odgrywa w twoim organizmie. Wiąże cząsteczki zanieczyszczeń oraz szkodliwych substancji chemicznych, działa oczyszczająco, antybakteryjnie, a także przeciwzapalnie.


1. Nawilżająco – matujący krem węglowy o działaniu detoksy kującym cena ok. 17zł; 2. Szczoteczka z aktywnym węglem Active cena ok. 9zł; 3. Bielenda Only For Man Carbo Detox – przeznaczona do męskiej pielęgnacji cery mieszanej ze skłonnością do trądziku cena ok. 3,50zł; 4. Oczyszczjący puder origins cena ok. 115zł – usuwa wszelkie zanieczyszczenia ze skóry; 5. Linia kosmetyków o działaniu detoksykującym i oczyszczającym Bielenda cena od ok. 3zł do 20zł.

WSZECHSTRONNY BOHATER

Węgiel to rozwiązanie wielu problemów skórnych, takich jak trądzik, zablokowane pory, nadmiar serum. Ułatwia też usuwanie przebarwień na zębach po kawie, herbacie czy winie. Dzięki właściwościom absorpcyjnym pomaga radzić sobie z nadmierną potliwością. Jest też często stosowany doustnie, w przypadku problemów trawiennych, niestrawności, lekkich bólów brzucha i biegunek. Masz za sobą suto zakrapianą noc? Węgiel aktywny pomoże zmniejszyć objawy zatrucia alkoholem, ponieważ przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu.

JAK STOSOWAĆ WĘGIEL?

Wszystko zależy od problemu. Możesz sięgnąć po zawierające węgiel maseczki, preparaty do pielęgnacji skóry czy pasty do zębów oraz suplementy diety. Te ostatnie znajdziesz w każdej aptece i w różnych postaciach, m.in. w proszku, kapsułkach oraz tabletkach. Po suplementy warto sięgnąć, by wesprzeć funkcjonowanie jelit. Trzeba jednak restrykcyjnie przestrzegać zaleceń umieszczonych w ulotce, a najlepiej skonsultować się wcześniej z lekarzem. Chociaż badania wykazały, że węgiel aktywny jest środkiem bezpiecznym, to jednak i jego można przedawkować. Przekroczenie zalecanej dawki może spowodować m.in. wystąpienie nieprzyjemnych objawów żołądkowo – jelitowych. Pamiętaj też, że węgiel pomaga przy lżejszych problemach z układem pokarmowych, natomiast nie wolno go brać w przypadku: ostrego bólu brzucha, rozstroju żołądka, bardzo częstych zaparć, wrzodziejącego zapalenia okrężnicy, podejrzenia niedrożności jelit. Bądź też ostrożna, jeśli bierzesz tabletki antykoncepcyjne. Węgiel może zmniejszać ich wchłanianie, a więc i skuteczność. Niedawno pojawiły się doniesienia, że wdychanie dużych ilości pyłu węglowego może być szkodliwe dla zdrowia – na równi z dymem papierosowym przyczyniać się do powstawania zmian nowotworowych. Uważaj więc, by przyrządzając domowe specyfiki, nie wdychać czarnego proszku.

Tekst: Karolina Gruszecka

PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię