9 sierpnia 2016

W uścisku bardotki

Dobór wygodnego biustonosza to sprawa zdrowia i komfortu życia.

Ból piersi, cysty lub guzki mogą być spowodowane przez noszenie źle dopasowanego stanika. Tak uważają niektórzy specjaliści radiologii i ultrasonografii. Dobór wygodnego biustonosza to sprawa nie tylko zdrowia, ale i komfortu życia.

Wszystko zaczęło się w 1995 r., gdy małżeństwo amerykańskich antropologów – Sydney Ross Singer i Soma Grismaijer – wydało książkę pt. „Dressed to kill”. Autorzy przekonywali w niej, że istnieje związek pomiędzy liczbą godzin, w ciągu których kobieta nosi stanik (zwłaszcza przyciasny), a ryzykiem zachorowania na złośliwy nowotwór piersi. Twierdzili nawet, że u pań, które biustonoszy nie noszą w ogóle, ryzyko rozwoju raka gruczołu sutkowego jest tak samo niskie jak u mężczyzn. Z kolei Dr Elisabeth Vaughan z Południowej Karoliny dostrzegła związek między noszeniem biustonosza a występowaniem guzów w piersiach. Według jej teorii, te niezłośliwe zmiany znikają samoistnie, gdy kobiety przestają nosić staniki. Inny naukowiec, Sidney Singer, przeprowadził badania na wyspie Fiji, na której żyją obok siebie dwie homogeniczne etnicznie społeczności kobiet. Jedna „tradycyjna” nosi azjatyckie sari, druga „nowoczesna” nosi biustonosze. Okazuje się, że jeśli kobiety żyją w takim samym środowisku i mają ten sam sposób odżywiania, to te „nowoczesne” są dużo bardziej narażone na występowanie torbieli w piersiach, a w konsekwencji, na powstawanie guzów piersi.

SUCHE FAKTY

Korelacja noszenia przyciasnego stanika z zachorowaniem na raka piersi nie ma charakteru związku przyczynowo-skutkowego, bo udowodnionymi czynnikami ryzyka raka piersi są: rodzinne występowanie tego nowotworu, wiek, otyłość, palenie, a także to, w jakim wieku była kobieta, rodząc swoje pierwsze dziecko (ryzyko jest większe u kobiet, które zostały matkami po 30. roku życia lub w ogóle nie mają dzieci). Wiadomo też, że 5-10% przypadków zachorowania ma ścisły związek z mutacjami w obrębie genów BRCA1 i BRCA2. Niewątpliwie ucisk piersi może powodować problemy z krążeniem krwi, a to może wywołać niedotlenienie i niedożywienie komórek. Przede wszystkim jednak utrudnia białym ciałkom krwi dostęp do komórek piersi, a co za tym idzie osłabia naturalną ochronę antynowotworową organizmu. To właśnie w węzłach chłonnych dojrzewają limfocyty – białe krwinki, które biorą udział w odpowiedzi odpornościowej organizmu. Na czym polega proces cyrkulacji limfy? Węzły chłonne znajdujące się pod pachami łączą się z naczyniami limfatycznym między piersiami. Swobodny przepływ limfy usprawnia usuwanie toksyn z komórek. Obieg limfy jest uzależniony od grawitacji, ruchu piersi, oddychania. aktywności fizycznej. Ten proces może blokować źle dopasowany biustonosz. – Często widzę u badanych pacjentek ślady, odciśnięcia i zaczerwienienia wokół biustu, wywołane przez druty biustonosza. Nie może on być za mały. Nie są zdrowe również biustonosze typu push-up. Najzdrowszy biustonosz to taki, który można zgiąć, zmiąć w jednej pięści. Czasem można założyć „wyjściową” bieliznę, ale nie na co dzień. Gdy drut czy fiszbin uciska dół pachowy lub pierś, wywołuje urazy, a to może spowodować powiększenie węzłów chłonnych lub powstanie innych chorób piersi – mówi dr n. med. Anna Pajk, specjalistka radiologii i diagnostyki obrazowej oraz medycyny nuklearnej ze Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

CIASNA BALKONETKA

– Najczęstszym błędem jest dobieranie zbyt szerokiego obwodu biustonosza, a to właśnie on gwarantuje aż 80% podtrzymania biustu. Kiedy obwód okazuje się za duży, panie ściskają ramiączka, próbując podnosić biust coraz mocniej. Efekt? Wrzynające się sprzączki lub uciskające piersi fiszbiny. Ponadto dolegliwości barków i ramion oraz skurcze okolicy karku, a nawet bóle głowy. Drugi częsty błąd to za mała miseczka, która powoduje wylewanie się biustu z bielizny. Zbyt mocne ściśnięcie tworzy tzw. monopierś – biust nie wygląda dobrze. Polki z niewiadomych przyczyn kochają rozmiar 75-B, jednak po dokładnym dopasowaniu właściwym rozmiarem okazuje się najczęściej 65DD, 65-E, 70-D, 70DD, a nawet 70-E – mówi Izabela Sakutova, szkoleniowiec, ekspert ds. brafi Stingu firrmy bieliźniarskiej Panache. Aby dobrać rozmiar i fason stanika, należy dokonać pomiarów. Najważniejszy jest obwód biustonosza i to on decyduje o rozmiarze miseczki. Same pomiary są tylko punktem wyjścia, a ostateczną decyzję o zakupie można podjąć po przymiarce. W końcu najważniejsza jest wygoda i codzienny komfort noszonej bielizny

MISKA NA MIARĘ

Wg Izabeli Sakutovej, za duży obwód stanika powoduje odstawanie biustonosza na mostku, uniesienie pasa obwodu ku górze na plecach i maksymalne regulowanie wysokości biustu ramiączkami. Powinien on być o 5 cm mniejszy niż obwód mierzony miarą krawiecką – materiał naddaje i się rozciąga. To samo dotyczy zapięcia na haftki. Noszenie biustonosza zaczyna się od zapięcia na pierwszą haftkę, co przedłuża jego żywotność. Miseczka powinna być tak dopasowana, aby jej fiszbin okalała całą pierś, a koniec fiszbinu wskazywał środek pachy, natomiast biustonosz ma przylegać do mostka. Ostateczny wygląd nadają ramiączka, które odpowiadają w 20% za podtrzymanie biustu. Nie mogą one wbijać się w ramiona. Sprawdzisz to, wkładając pod nie dwa palce.

PAMIĘTAJ: UPRAWIAJĄC SPORT, NOŚ BIUSTONOSZ SPORTOWY.

W trakcie ruchu, „podskoki” biustu mogą dochodzić nawet do 21 cm – nie ma w nim mięśni podtrzymujących, a skóra i więzadła Coopera nie są tak mocne, by zamortyzować drgania, zapobiec deformacji piersi w trakcie treningu. Rozwiązaniem są biustonosze dla aktywnych kobiet, oferowane nie tylko przez fi rmy o profi lu sportowym. Silikonowe fiszbiny i modelowane termicznie miseczki to cechy wygodnych biustonoszy Magic Wire firmy TRIUMPH. Kolekcja Active marki INTIMISSIMI składa się z wyprofilowanych biustonoszy oraz spodenek z obniżonym lub normalnym stanem. Bielizna ANITA Active stabilizuje i modeluje piersi. Miseczki bez szwów są wyścielone pochłaniającym wilgoć materiałem frotté, z zewnątrz pokryte odprowadzającą wilgoć tkaniną. Wstawki z oddychającej siateczki minimalizują ryzyko odparzeń i otarć. Biustonosz PANACHE Sport wykorzystuje metodę enkapsulacji – piersi są umieszczone w termicznie kształtowanych miseczkach na fiszbinie zatopionym w silikonie. Bezfiszbinowy model stanika zadowoli osoby ćwiczące jogę lub pilates.

PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię