31 lipca 2018

Jedz owoce morza – poprawiają ogólną kondycję i zwiększają płodność

Sprawdź szczegóły...

Badania pokazują, że pary które po nie sięgają kochają się o 22% częściej niż te, które spożywają ich bardzo mało lub wcale.

Według „Raportu na temat płodności Polaków” co piąta polska para ma problem z zajściem w ciążę. Wiek, w którym Polski decydują się na pierwszą ciążę, stale wzrasta, a wraz z nim rośnie liczba problemów ze spłodzeniem potomstwa.

Pomimo teoretycznie dość dużej świadomości społeczeństwa, wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że z każdym rokiem szanse na macierzyństwo maleją, a po 33 roku życia zaczynają zdecydowanie spadać. Na płodność ogromny wpływ ma wiele czynników, głównie tych związanych ze stylem życia: stres, złe nawyki żywieniowe, czy nałogi. Do tego dochodzi niepewna sytuacja finansowa, brak stałego partnera, stres, życie w ciągłym biegu – długo można byłoby wymieniać.

Badania naukowe jasno wskazują, że zbilansowana dieta ma ogromny wpływ na naszą płodność – i nie mówimy tu o jakichś zabobonach - tylko o realnych wynikach.

fot. materiały prasowe

Dobrze wiemy, że jesteś tym co jesz. To co dostarczasz do swojego ciała ma ogromny wpływ na jego funkcjonowanie, kondycję, stan skóry, włosów czy paznokci, ma tez kolosalne znaczenie jeśli chodzi o płodność.

JAKA DIETA NA PŁODNOŚĆ

Ogólnie rzecz ujmując prawidłowo zbilansowana. Coś bliżej…? Składająca się z pełnowartościowych i nieprzetworzonych produktów. Wartościowa dieta zapewnia dobre samopoczucie, poprawia stan zdrowia, a co za tym idzie funkcjonowanie wszystkich układów i narządów znajdujących się w naszym ciele, w tym narządów rozrodczych.

Jeśli starasz się o dziecko warto wprowadzić do swojego menu takie posiłki, które będą zawierać wszystkie składniki odżywcze, witaminy i minerały. Ważne, żeby zawierały sporo witaminy A, E i C, witamin z grupy B, cynku, żelaza, kwasu foliowego i nienasyconych kwasów tłuszczowych.


fot. materiały prasowe

Dlaczego to takie ważne? Na przykład kwasy tłuszczowe prowadzą do powstania eikozanoidy – miejscowych hormonów, które regulują ciśnienie tętnicze, funkcjonowanie układu pokarmowego i narządów płciowych. Najwięcej tego składnika znajduje się w olejach roślinnych i rybach, zwłaszcza tych morskich.

Niestety, jak pokazują te same badania, w Polsce jemy zdecydowanie za mało (znaczniej mniej niż zalecają normy żywieniowe) ryb.

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) roczne spożycie owoców morza na osobę w 2017 roku w Polsce wyniosło jedynie 12,5kg/osobę.

Natomiast jak pokazuje badanie przeprowadzone przez JCEM (The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism) pary które jedzą owoce morza więcej niż dwa razy w tygodniu mają szansę szybciej zostać rodzicami niż ci, którzy spożywają ich mniej. Analizie poddano nawyki żywieniowe ponad 500 kobiet i mężczyzn planujących ciążę, którzy byli obserwowani przez rok lub do jej wykrycia. W przypadku par, które jadły owoce morza częściej niż osiem razy w miesiącu szanse na spłodzenie potomka wzrosły aż o 61%. Ponadto wykazano, wpływ owoców morza na częstotliwość współżycia seksualnego. Badania pokazują, że pary które po nie sięgają kochają się o 22% częściej niż te, które spożywają ich bardzo mało lub wcale.

Dlaczego warto włączyć ryby do swojego menu?

Ryby i owoce morza są źródłem witamin z grupy B, jodu, selenu, fluoru, wapnia oraz witaminy D. Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które obniżają cholesterol, zapobiegają miażdżycy i pomagają w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Ryby to nie tylko ważne składniki odżywcze ale także wysokowartościowe białko. W mięsie łososia znajduje się ok. 15 g w białka na 100 g produktu. Ważne jest, aby wybierać ryby (np. łosoś norweski) które pochodzą ze sprawdzonych źródeł, które podlegają kontroli jakości. Pamiętaj, kupując ryby w sklepie, zwróć czy są to produkty z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC. 

Jedz na zdrowie owoce morza, korzystaj w pełni z ich wartości odżywczych, a nie pożałujesz!

PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię