26 czerwca 2018

Czy warto pić soki?

Będziesz zaskoczona!

Soki: czy wszystkie są OK?

Zecydowanie nie wszystkie. O ile nie mamy nic przeciwko świeżo wyciskanym sokom owocowym, warzywnym i mieszanym, wystrzegajcie się wszelkich soków przetworzonych: z dodatkowym cukrem, nektarów, a zwłaszcza napojów ze sztucznymi barwnikami, które już w zasadzie z sokami mają niewiele wspólnego. Oprócz cukru, to właśnie te sztuczne barwniki mają katastrofalny wpływ na kolor naszych zębów. Ich koncentracja jest wielokrotnie wyższa niż w przypadku naturalnych barwników występujących w nieprzetworzonej żywności. Zdecydowanie więc polecamy skupienie się na tej ostatniej, a zwłaszcza na tak zwanych super foods.

Łatwo dostępne super foods

Od dobrych kilku lat mnoży się wiele artykułów na temat super foods, czyli produktów spożywczych, które zawierają wyjątkowo duże ilości witamin i innych dobroczynnych składników. W informacjach tych mowa o egzotycznych owocach i warzywach, mająych zapewnić nam piękny wygląd i zdrowie na długie lata. W przypadku wielu z nich jest to prawda, jednak poszukując te trudno dostępne (i zwykle drogie) warzywa i owoce czasem możemy zapomnieć o tym, co oferuje nam nasz osiedlowy warzywniak. Dbajmy o to, aby w naszej codziennej diecie nie zabrakło takich kolorowych produktów, jak owoce leśne, buraki, marchew, karczochy, czerwona papryka, wszelkie sałaty czy pomidory. Róbmy z nich sałatki z dodatkiem naszej ulubionej kaszy czy brązowego ryżu – nasycą nas bez efektu przejedzenia i wspaniale odżywią nasz organizm.

Bardzo wygodnym sposobem na dostarczenie sobie cennych składników odżywczych z warzyw i owoców są smoothie, ale również świeżo wyciskane soki. Zdecydowanie polecamy i jedne, i drugie. Warto jednak pamiętać, że nawet na tak zdrowe produkty, jak warzywa i owoce w formie pierwotnej, jak i smoothies i soków, mają niekorzystny wpływ na stan naszego uzębienia. Należą do nich takie owoce, jak: jagody, jeżyny, maliny czy wiśnie, a także warzywa: buraki, kurkuma, kapusta czerwona, w tym te zawierające karoteny warzywa zawierające karoteny (np. marchew czy pomidory i szpinak).

„Przebarwienia powstają, ponieważ twarde tkanki zęba, w tym szkliwo, są w pewnym stopniu przepuszczalne dla płynów i substancji barwiących, zawartych w kawie, herbacie, czerwonym winie, niektórych warzywach i owocach – jak marchew, pomidory, szpinak czy buraki, a także napojach. Największy przepływ obserwuje się w przestrzeniach międzypryzmatycznych szkliwa. Przestrzenie te wypełnione są substancjami organicznymi, które zachowują się jak „gąbka”, co ułatwia przenikanie przez nie płynów z jamy ustnej. Przebarwienia spowodowane czynnikami zewnątrzustrojowymi możemy usuwać stosując odpowiednie pasty do zębów. Na rynku są już dostępne rozwiązania, które  nie tylko skuteczne przywracają biel naszym zębom, ale także wzmacniają szkliwo i są bezpieczne w codziennej higienie jamy ustnej”  tłumaczy prof. Ewa Iwanicka-Grzegorek, adiunkt w Katedrze Stomatologii Zachowawczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wszyscy wiemy o niekorzystnym wpływie na nasze zęby takich napojów, jak kawa, herbata czy wino. Zawarty w owocach i niektórych warzywach cukier jako czynnik naruszający szkliwo to też żadna nowość. Jednak wpływ naturalnych barwników na zęby dla niektórych z was może być zaskoczeniem. Aby przywrócić biel zębów, warto zadbać o właściwą higienę jamy ustnej, a konkretnie – pastę wybielającą, która jednocześnie będzie chroniła szkliwo zębów.

Pamiętaj o zdrowych zębach

Okazuje się, że to możliwe, zwłaszcza, jeżeli nie powinniśmy rezygnować ze zdrowych, kolorowych warzyw i owoców, które wpływają na wybarwienie zębów. We współpracy z naukowcami marka Blend˗a˗med stworzyła dwie nowe pasty wybielające z pielęgnacyjną formułą Active Mineral Complex™, dzięki której zęby osiągają śnieżną biel przy jednoczesnym wzmocnieniu szkliwa. Formuła zawiera trzy kluczowe składnki: krzemionka delikatnie usuwa przebarwienia i poleruje zęby, fluorek sodu pielęgnuje osłabione szkliwo i wzmacnia zęby, natomiast surfaktant pozostawia uczucie czystości i świeżości.

Pasta Blend˗a˗med 3D White Whitening Therapy Enamel Care doskonale wybiela zęby oraz wzmacnia i chroni szkliwo. Z kolei pasta Blend˗a˗med 3D White Whitening Therapy Sensitivity Care ma takie samo działanie i jest przy tym przeznaczona jest do wrażliwych zębów. Regularne stosowanie jednej lub drugiej  pasty pozwoli nam znów cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem i dobrze „odżywionymi” zębami.

PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię