12 czerwca 2018

To najlepszy poradnik dla początkujących wspinaczy!

Spróbuj, to łatwiejsze niż myślisz.

Ten sport daj radość i poczucie wolności, rzeźbi ciało i wzmacnia psychikę. Nie musisz mieć bardzo silnych rąk ani wyćwiczonego ciała. 

Na sztuczną ściankę może przyjść każdy! Jeśli żyjesz aktywnie, na pewno sobie na niej poradzisz, ale nawet jeśli ostatnio nic nie ćwiczyłaś, a kusi cię żeby spróbować swoich sił we wspinaczce, nie wahaj się. Może chodzenie po ściance spodoba ci się tak bardzo, że stanie się twoim podstawowym treningiem?

Nie bój się, że masz zbyt słabe mięśnie nóg czy rąk. Nie musisz od razu pokonywać trudnych dróg czy wspinać się bardzo wysoko, Adam Pustelnik – polski wspinacz i alpinista, zapewnia że nie trzeba miesiąc wcześniej ćwiczyć rąk na siłowni. Zwłaszcza, że na początku, na pionowej ścianie często ważniejsze okazują się nogi.

Do wspinaczki najlepiej przygotuje cię właśnie wspinaczka – wyjaśnia.

CO DAJE WSPINACZKA?

To wszechstronny sport, rozwijający całe ciało, który pozwala też poznać ciekawych ludzi oraz, jeśli zaczniesz wspinać się w skałkach , także poczuć wolność – zachęca Adam Pustelnik. W czasie wspinania pracują m.in. ręce, barki, plecy, brzuch oraz nogi. Po pierwszych zajęciach mogą cię boleć ręce, zwłaszcza przedramiona, ale nie przejmuj się, bo bardzo szybko je wzmocnisz – pociesza nasz ekspert. Wspinaczka poprawia też koordynację ruchów, umiejętność utrzymania równowagi i zdolność koncentracji. To również świetny sposób na rozładowanie stresu. Chodzenie po ściance czy skałkach zwiększa też kreatywność i daje odwagę do podejmowania nowych wyzwań – także w życiu codziennym.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ NA PIERWSZY RAZ?

Wystarczy wziąć ze sobą wygodne sportowe ubranie, które nie krępuje ruchów oraz czyste, dopasowane buty sportowe, najlepiej na płaskiej podeszwie, np. tenisówki. Oczywiście najlepsze jest specjalne obuwie. Można je wypożyczyć w większości centrach wspinaczkowych – podpowiada Adam Pustelnik. Podobnie jak pozostały sprzęt czyli uprząż oraz przyrząd do asekuracji. Przyda się też magnezja – substancja w proszku, w kulce lub w płynie, która pozwala osuszyć ręce i zapewnia maksymalną przyczepność.

Na salach wspinaczkowych są instruktorzy, którzy przeprowadzają wstępne szkolenie - uczą jak zakładać uprząż, zrobić węzły, asekurować drugą osobę, udzielają podstawowych wskazówek.

CO WYBRAĆ?

W Polsce popularne są dwa rodzaje sztucznych ścianek wspinaczkowych - wyższe z liną i niższe (zazwyczaj mają maksymalnie 4,5m), nazywane bulderowymi (ang. Boulder – głaz). Chodzenie po tych drugich zwykle nie wymaga asekuracji, chociaż czasem można zobaczyć osobę, która stoi obok i w razie czego stara się pomóc wspinaczowi kontrolować jego upadek.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie żebyś wybrała się na taką niską ściankę sama. Pod nią są zwykle rozłożone materace, które amortyzują kontrolowany zeskok lub niekontrolowany upadek. Chociaż może się wydawać, że te ścianki są łatwiejsze, ponieważ są niższe, jednak i tu można znaleźć trudniejsze drogi i przejścia dla bardziej zaawansowanych. Trasy bulderowe są krótsze niż te poprowadzone po ścianach z liną, ale zazwyczaj są bardziej nachylone, więc chodzenie po nich to często niemały wysiłek. Tu naprawdę przydają się mocne ręce.

WYJAZD W SKAŁKI

W może chcesz wspinać się w plenerze? Jeśli masz znajomych, którzy spędzają w ten sposób czas, dołącz do ich ekipy i zobacz, czy taka forma ruchu ci odpowiada. Nie znasz nikogo, kto się wspina? Zapisz się na wyjazd organizowany przez centra wspinaczkowe albo na kilkudniowy podstawowy kurs wspinaczki w skałkach. Sprawdź, czy instruktorzy, którzy będą cię szkolić, mają licencję Polskiego Związku Alpinizmu. Gwarantuje ona wysoką jakość zajęć oraz ich bezpieczeństwo.

CO MI GROZI?

Pewnie zastanawiasz się, na ile ten sport jest bezpieczny, a zwłaszcza odpadnięcie od ściany i związany z tym lot. Wspinanie w wysokich górach czy na bardzo trudnych drogach rzeczywiście jest uznawane za sport ekstremalny – przyznaje Adam Pustelnik, ale uspokaja że wchodzenie po sztucznych ściankach czy skałkach w Polsce jest stosunkowo bezpieczne. Pod warunkiem, że przestrzegamy zasad bezpieczeństwa i jesteśmy asekurowani przez zaufanego i przeszkolonego partnera. Wtedy ryzyko kontuzji jest naprawdę minimalne. Oczywiście zawsze może do niej dojść, podobnie jak podczas uprawiania innych sportów – nawet na zumbie zdarza się niektórym skręcić kostkę, a podczas joggingu nadwyrężyć kolano.

Wspinanie na sztucznych ściankach jest świetną formą rekreacji, przy której ryzyko kontuzji czy wypadku jest stosunkowo niewielkie. Tu mamy szansę poczuć się, jak podczas klasycznej wspinaczki, a jednocześnie ograniczyć niebezpieczeństwo i zapewnić sobie większy komfort psychiczny. To ważne, bo przecież na ściance nieraz musimy pokonywać swoje wewnętrzne bariery – mówi Adam Pustelnik.

POPULARNE SZTUCZNE ŚCIANKI WSPINACZKOWE

Białystok – Centrum Wspinaczkowe Flash, Bydgoszcz – Centrum Wspinaczkowe SPIDER, Częstochowa – Centrum Sportowo – Rekreacyjne SCOUT, Gdańsk – Ściana Wspinaczkowa ELEWATOR, Lublin – Centrum Sportu AKADEMOS, Łódź – Centrum Wspinaczkowe STRATOSFERA, Katowice – Centrum Wspinaczkowe TRANSFORMATOR, Kraków – Centrum Wspinaczkowe FORTECA, Poznań – Centrum Wspinaczkowe CLIMBING SPOT, Szczecin – Ścianka Wspinaczkowa TRANGO TOWERS, Warszawa – Arena Wspinaczkowa WGÓRĘ, Wrocław – Centrum Wspinaczkowe TARNOGAJ.

DOKĄD W SKAŁKI?

Jura Krakowsko – Częstochowska to wyżyna rozciągająca się między Krakowem, a Częstochową, która jest największym skupiskiem skał wapiennych w Polsce i rajem dla początkujących i średniozaawansowanych wspinaczy. Osoby początkujące chętnie jeżdżą w okolice Zawiercia do Rzędkowic, Podlesic, Mirowa czy Podzamcza – tam mogą pokonywać wapienne ostańce wysokie na 20m.


PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię