11 maja 2018

Ta dieta nie jest dobra dla wszystkich!

Kto powinien wypróbować dietę z dużą zawartością białka?

Zaczynasz trenować, chodzisz na zajęcia, siłownię i pewnie zwróciłaś uwagę na osoby, które zawsze mają ze sobą w pojemniku przygotowane jedzenie: jajka na twardo, ryż, kurczak i popijają to wszystko koktajlem białkowym? Pewnie zastanawiasz się czy ty też tak musisz/powinnaś i czy dieta wysokobiałkowa jest prawdziwym sekretem odchudzania?

Niekoniecznie!

Wykazano, że w połączeniu z niskim spożyciem węglowodanów faktycznie poprawia wyniki odchudzania, uczucie satysfakcji po treningu i pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. Spora zawartość białka w diecie pomaga też w regeneracji mięśni po ciężkim i wymagającym treningu.

Ale… Ten sposób jedzenia nie jest uniwersalny dla każdego kto chce stracić kilka kilogramów. Zalecana dzienna dawka białka to od 0,8g do 1g na kilogram masy ciała. Większa ilość może prowadzić do kilku problemów: odwodnienia, zwiększenia ryzyka raka okrężnicy i nerek, czy ryzyka dny moczanowej.

Z diety wysokobiałkowej z całą pewnością skorzystają kulturyści i wszystkie te osoby, które szukają sposobu na krótkotrwałą utratę wagi. To nie jest dobry sposób na stały i zdrowy sposób żywienia. W szczególności na dietę wysokobiałkową powinny uważać osoby, które mają problemy z nerkami, z układem moczowym, osoby z cukrzycą lub nadciśnieniem.

Najlepszym rozwiązaniem, przed wprowadzaniem radykalnych zmian w diecie warto skontaktować się z lekarzem internistą czy dietetykiem.

Przy diecie wysokobiałkowej będziesz potrzebowała spożywać więcej wody, witamin z grupy B, wapnia, magnezu, witaminy D i żelaza.  Kiedy redukujesz węglowodany w mięśniach jest małe magazynowanie glikogenu co może doprowadzić do niedoborów żywieniowych.

Jeśli decydujesz się na dietę wysokobiałkową najlepiej postawić na taki dobór produktów, który zapewni ci pożądaną ilość (jogurt grecki, łosoś, wołowina czy tofu), unikaj raczej suplementów w proszku.

PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię