13 marca 2018

Co jeść, żeby stale wyglądać promiennie i młodo?

Sprawdź jak jeść, żeby się nie zestarzeć?

Czy stosować żelazne zasady zdrowego stylu życia, czy postawić na jedną z popularnych diet, czy może jest jakieś inne wyjście? I w końcu, czy uważasz, że jedzenie sporej ilości białka na śniadanie i węglowodanów w nocy w połączeniu z przerywanym poszczeniem jest dobrym wyjściem by zadbać o „młody wygląd”?

Jest kilka sytuacji w roku, które doprowadzają Twoją figurę do ruiny. Święta, sylwester, urodziny czy „specjalne okazje”. Często później czujesz się ociężała, napuchnięta i ogólnie jesteś w dość kiepskiej kondycji.

Co zrobić, żeby ożywić ciało, skórę, i dać zastrzyk energii niezbędny do codziennego działania?

Chodzi o autofagię, czyli proces który redukuje stany zapalne i usuwa zanieczyszczenia i toksyny z całego ciała i to podobno w zaledwie 15 dni. To pewnego rodzaju sprzątanie wewnątrz komórek, czyszczenie i usuwanie uszkodzonych części, po to by chronić między innymi przed starzeniem się. To stymulowanie wewnętrznego oczyszczania – co prowadzi do odmłodzenia się – po mniej więcej 2 tygodniach o dobre kilka lat.

Naukowe tłumaczenie autofagii: to proces kataboliczny, który polega na trawieniu obumarłych komórek lub uszkodzonych jej części. Proces autofagii można porównać do recyklingu materii w organizmie. Żeby zrozumieć to zjawisko pomyśl sobie o głodówkach, czy dietach których podstawą jest okresowy post.


fot. iStock.com

W normalnych warunkach naszym ciałem rządzą dwa procesy: anabolizm i katabolizm. Anabolizm to reakcje prowadzące do powstawania nowych komórek, a katabolizm to obumieranie komórek. W prawidłowych warunkach tracimy tyle samo komórek ile ciało zdoła wytworzyć. Anabolizm dedykowany jest głównie młodym, rozwijającym się organizmom. Nadmierny katabolizm możemy zauważyć w trakcie stanów patologicznych: choroba, wycieńczenie organizmu, głodówka, czy w końcu zaawansowany wiek.

Jak powinna wyglądać dieta?

Po pierwsze, przez 4 dni w tygodniu jedz dużo tłuszczu i białka na śniadanie a na kolację węglowodany. Dozwolone są przekąski: wysokoproteinowa rano i bogate w węglowodany późnym wieczorem. Bardzo entuzjastycznie wspierane są umiarkowane ilości ciemnej czekolady i czerwone wino. Dlaczego? Ze względu na bogactwo flawonoidów.

Zasady te brzmią jak jakaś herezja. Ale ich zwolennicy wyjaśniają, że jedzenie węglowodanów na czczo wywołuję falę insuliny, co jednocześnie powoduje zatrzymywanie tłuszczu w organizmie. Dodatkowo efekt ten jest wzmacniany przez poranny wyrzut kortyzolu – hormonu stresu.

Jak twierdzą zwolennicy tej metody, lepiej spożywać węglowodany wieczorem, kiedy poziom kortyzolu jest najmniejszy, a organizm przygotowuje się do spania. Większa ilość serotoniny plus węglowodany idealnie przygotują ciało do snu.

Najtrudniejszą rzeczą w tej „diecie” jest post i to przez 16 godzin po to, by właśnie rozpocząć autofagię. Dla przykładu jeśli kolację zjesz o godzinie 20.00 następny posiłek możesz skonsumować dopiero w południe dnia następnego. W dni postu ograniczasz  w szczególności kalorie i białko, co zmusza organizm do spalania tłuszczu w celu odżywienia organizmu. Jeśli przeprowadzisz ten proces prawidłowo twoje ciało będzie wybiurczo usuwać to co zbędne – tłuszcz i zmarszczki.

Jak to wygląda w praktyce?

W 1 dniu na śniadanie zjedz „muffinkę” białkową: jajka, boczek, szpinak oraz ser. Następnie wybierz trening cardio – o wysokiej intensywności. Na lunch również posiłek białkowo – tłuszczowy a na kolację pozwól sobie na węglowodany. Kolejny dzień niech będzie dniem postu. Możesz ewentualnie napić się herbaty i przede wszystkim spożywać posiłki o ograniczonej ilości białka, tłuszczy i węglowodanów.


fot. iStock.com

W dzień bez postu staraj się trenować, najlepiej treningi HIIT lub trening oporowy. Zwolennicy tej metody podkreślają, że już po kilku dniach Twoja skóra będzie zdrowsza i błyszcząca.

Prawdą jest to, że jakiekolwiek stany zapalne w organizmie bardzo szybko odbijają się na wyglądzie. Warto testować wszelkie nowości, techniki. Pod warunkiem, że są w 100% bezpieczne.

Jakie jest wasze zdanie?

PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię