13 marca 2018

Nie bądź ECO FREAKIEM - to szkodzi!

Przeczytaj uważnie i dowiedz się szczegółów!

Jesteś zwolenniczką ekologicznego jedzenia? Przeczytaj uważnie, bo może się okazać, że Twoje zdrowe zakupy wyrządzą Ci więcej szkody niż pożytku.

Chodzi o tak zwaną moralną wyższość i samolubne zachowanie osób kupujących żywność ekologiczną.

Badania przeprowadzone przez Rachel Herz i opublikowane w jej książce Why You Eat What You Eat wykazały, że osoby kupujące żywność ekologiczną czują się ważniejsze od osób kupujących żywność nieorganiczną. Okazało się, że „eko” osoby czują, że kupują lepsze, produkty. To trochę tak, jakby kupowanie organicznych rzeczy zmieniało Cię w lepszego, bardziej wartościowego człowieka.

W badaniu tym wzięły udział dwie grupy osób. Pierwsza dostała zdjęcia jabłek oznaczonych „ekologiczne”, a druga jabłka „zwykłe”. Okazało się, że organiczna grupa była bardziej krytyczna i osądzająca w stosunku do produktów, niż osoby z grupy „nieorganicznej”.


fot. iStock.com

Kolejnym zadaniem było poświęcenie kilku minut na pomoc komuś obcemu. Wynik był zaskakujący, gdyż wskazał, że osoby „eko” poświęciły połowę mniej czasu od osób, z grupy nieorganicznej.

Rachel Herz twierdzi, że kupowanie żywności ekologicznej prowadzi do mniej empatycznego i samolubnego zachowania. Ludzie kupujący żywność ekologiczną czują się w pewnym stopniu lepsi i ważniejsi.

Natomiast jak się okazuje nie ma to zbyt dużego związku z prawdą. W rzeczywistości takie podejście sprawia, że osoby „eko” są po prostu nieprzyjemne.

Jakie są wasze spostrzeżenia? Czy w Polsce widzicie różnicę w zachowaniu eco – freaków, a osób niekoniecznie żyjących w myśl ekologii?


PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię