23 lutego 2018

Jak schudnąć i jaką dietę stosować kiedy chorujesz na HASHIMOTO?

Czy można cieszyć się dobrym samopoczuciem pomimo poważnej choroby immunologicznej?

Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, inaczej autoagresywna – powoduje, że organizm niszczy własne komórki. W tym przypadku atakuje tarczycę. Nie istnieje jedna jej przyczyna. Wiele jest powodów: predyspozycje genetyczne, negatywny wpływ środowiska i nieprawidłowy stan jelit. Choroba częściej występuję u kobiet, szczególnie po 40tym roku życia.

Chociaż według klasycznej medycyny nie da się zatrzymać ani odwrócić skutków uaktywnionego procesu autoimmunologicznego, to dietetyk Marek Zaremba twierdzi, że połączenie jej z naturalnymi terapiami daje szansę na powrót do lepszego życia. Kluczowa jest dobrana dieta – dla każdego inna, bo każdy przypadek jest odmienny. W połączeniu z odpowiednimi nawykami może zdziałać cuda.

Jak zatrzymać rozwój Hashimoto?

Diagnoza choroby to dopiero początek zdrowotnych poszukiwań. Potrzebne są dalsze badania i terapia wspomagająca leczenie. Warto też jak najszybciej rozpocząć program stabilizacji immunologicznej, składający się z 8 kroków:

1. Diagnoza czynników, które wyzwalają chorobę

Jakość życia z Hashimoto zależy od codziennych zwyczajów. Hormony nie leczą bowiem jej przyczyny, a tylko znoszą objawy. Nie likwidują towarzyszących problemów, takich jak chroniczne zmęczenie, zaburzenia trawienia, bóle mięśniowo – stawowe, zmiany skórne, bezsenność, depresją czy niekontrolowany przyrost wagi. Dlatego by wykryć co wyzwala chorobę, potrzebna jest dokładna diagnostyka kliniczna pod kierunkiem lekarza.


fot. iStock.com

2. Dieta eliminacyjna

Wykluczenie z diety pewnych produktów może złagodzić wiele objawów choroby. Aby przekonać się, co szkodzi danej osobie, w odpowiedni sposób eliminuje się gluten, nabiał i składniki prozapalne, które osłabiają układ odpornościowy i powodują problemy jelitowe lub skórne. To m.in. warzywa psiankowate, krzyżowe oraz ziarna zawierające substancje wolotwórcze, np. proso. Można też wykonać test na nietolerancję pokarmową.

3. Detoksykacja organizmu

Częstą przyczyną Hashimoto są nagromadzone w organizmie toksyny, infekcje grzybicze typu kandydoza, choroby pasożytnicze lub nadmiar metali ciężkich. Pozbyciu się tych problemów służy każda forma postu.

4. Regeneracja i uszczelnianie jelit

Chociaż bezglutenowa dieta dość szybko przywraca zdrowie, regenerację jelit należy wspomóc przez usunięcie z diety pokarmów potencjalnie toksycznych: cukru, nabiału, glutenu, kawy i alkoholu. Uszczelnianiu jelit sprzyja także żywność pro biotyczna, większe ilości błonnika i płynów

5. Sen i regeneracja

Funkcjonowanie tarczycy zależy od pracy nadnerczy, które wydzialają hormony. Dla ich równowagi istotne jest zachowanie właściwych proporcji między pracą, aktywnością fizyczną i odpoczynkiem.

6. Suplementacja

Takie wspomaganie leczenia jest konieczne, bo ta choroba sprzyja wielu niedoborom pokarmowym. Wybór odpowiednich suplementów diety ułatwi analiza pierwiastkowa niefarbowanego włosa. Trzeba też ustalić za pomocą badań, w jakim stopniu trawi i przyswaja pokarmy.


fot. iStock.com

7. Równowaga emocjonalna

Dziś nie ma już wątpliwości, że wiele naszych problemów zdrowotnych ma swoje przyczyny także w psychice. Brak emocjonalnej równowagi często prowadzi do uaktywnienia się Hashimoto. Dlatego w leczeniu choroby ważne są też praca nad właściwym regulowaniem emocji, nauka radzenia sobie ze stresem, położenie nacisku na samorozwój i pozytywne nastawienie.

8. Utrwalenie zdrowych nawyków

To najtrudniejszy, a zarazem najważniejszy krok, który pomoże ci cieszyć się odzyskanym zdrowiem. Ułatwisz sobie zadanie, gdy zwolnisz tempo życia i każdego dnia będziesz przypominać sobie

PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię