15 września 2016

Właściwości i powłoki soczewek w okularach

Na co warto zwrócić uwagę wybierając okulary przeciwsłoneczne/ochronne

Zastanawiasz się nad kupnem okularów przeciwsłonecznych lub korekcyjnych? A może chcesz żeby jedna para pełniła obie funkcje? Wszystko jest możliwe. Trzeba tylko wiedzieć na co zwrócić uwagę. 

W artykule dotyczącym okularów ochronnych opisałem szkła ze względu na ich przeznaczenie pod kątem różnych warunków pogodowych. Warto jednak wiedzieć, że soczewki wykorzystywane zarówno w okularach przeciwsłonecznych/ochronnych, jak i korekcyjnych, mogą mieć różne właściwości i powłoki. 

1. Soczewki fotochromowe

Ich funkcja polega na tym, że okulary w pomieszczeniach są przezroczyste, natomiast po wyjściu na światło słoneczne (pod wpływem promieni UV) przyciemniają się. 

2. PNX

Soczewki wykonane z tego materiału sa prawie niezniszczalne - nie pękają nawet po upadku z wysokości czy pod dużym obciążeniem.

3. Soczewki asferyczne

Dzięki ich zastosowaniu możemy zredukować efekt pomniejszonych oczu u krótkowidzów, lub powiększonych u dalekowidzów. 

4. Soczewki o wysokim indeksie.

Pjęcie to dotyczy współczynnika załamania światła. Czym większy indeks, tym cieńsza może być soczewka. Jest to wskazane zwłaszcza dla osób o dużej wadzie wzroku.

5. Powłoka antyrefleksyjna

Są to nakładane na soczewkę specjalne warstwy, które powodują, że więcej światła dociera do oka. Dzięki temu widzimy wyraźniej.

6. Powłoka hydrofobowa.

Dzięki niej możemy zredukować ilość pary wodnej lub kropli deszczu osadzających się na okaularach.

7. Powłoka oleofobowa

Chroni soczewkę przed tłustymi zabrudzeniami i ułatwia jej czyszczenie. 

8. Właściwości antystatyczne

Ta powłoka powoduje, że kurz niechętnie osiada na powierzchni soczewki. 

9. Odporność na zarysowania

Dzięki niej trudniej uszkodzić powierzchnie soczewki.

10. Ochrona przed promieniowaniem UV

Większość materiałów, z których wykonywane są soczewki okularowe, chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Przy okularach przeciwsłonecznych najczęsciej  pojawiają się  cyfry 0-4 (określają skalę przyciemnienia szkła). Kategoria 0 – przepuszcza od 80 do 100% światła, kategoria 1 – przepuszcza od 43 do 80% światła, kategoria 2 – przepuszcza od 18 do 43 % światła, kategoria 3 – przepuszcza od 8 do 18% światła, kategoria 4 – przepuszcza od 3 do 8% światła. Im wyższa kategoria, tym ciemniejsze szkła.

PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię