4 grudnia 2017

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o kubeczku menstruacyjnym

Rozwiewamy wątpliwości o nowej alternatywie dla podpasek i tamponów

Kubeczek menstruacyjny to jeszcze wśród wielu dziewczyn i kobiet kontrowersyjny temat. Czy jest przydatny? Czy można go używać również podczas uprawiania sportu? Czy zastąpienie podpasek i tamponów kubeczkiem jest bezpieczne i wygodne? Odpowiedzi na te i inne pytania pomogą podjąć Ci decyzję, czy kubeczek menstruacyjny jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

 

Z czego jest wykonany kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny jest w całości wykonany z gładkiego medycznego silikonu. Jest to materiał nie powodujący alergii ani podrażnień. Dzięki swojemu kształtowi i sposobowi noszenia, nie dopuszcza do odparzeń, których – jak zapewne nieraz się o tym przekonałaś – łatwo można nabawić się w przypadku podpasek i tamponów.

 

Czy kubeczek menstruacyjny jest dla mnie?

Aby kubeczek menstruacyjny właściwie pełnił swoją rolę, należy najpierw dobrać odpowiedni rozmiar i prawidłowo go założyć (o czym za chwilę). Jeżeli masz mniej niż 170 wzrostu i jesteś raczej szczupła, wybierz rozmiar S. Jeżeli natomiast jesteś nieco tęższa, wypróbuj rozmiar M. Jeżeli jesteś wysoka, najbardziej odpowiedni będzie dla Ciebie rozmiar M. Jeżeli nie jesteś pewna, który rozmiar będzie dla Ciebie właściwy, skontaktuj się z ekspertem, który pomoże Ci dobrać idealny kubeczek.

 

Czy mogę ćwiczyć z kubeczkiem menstruacyjnym?

Jak najbardziej! Prawidłowo założony kubeczek nie przecieka, dlatego spokojnie możesz w nim nie tylko spać, ale też wykonywać ulubione aktywności. Okres już nie będzie przeszkodą – śmiało ruszaj na siłownię albo basen! Z kubeczkiem możesz też uprawiać bardziej intensywne sporty, jak wspinaczka czy jazda konna. Kubeczek będzie stanowił też dodatkową ochronę dla Twojego organizmu – dzięki swojej szczelności będzie skutecznie chronił Cię przed infekcjami, co jest bezcenne szczególnie na basenie.

 

Czy kubeczek menstruacyjny jest bezpieczny dla mojego zdrowia?

Zdecydowanie jest to zdrowsze rozwiązanie w porównaniu z tamponami i podpaskami. Te tradycyjne środki higieny osobistej zawierają toksyczne substancje wybielające i dezynfekujące, które wysuszają błonę śluzową i przenikają do organizmu. Jak już wspomniałyśmy, kubeczek menstruacyjny jest wykonany z medycznego silikonu, który nie ma żadnego wpływu na błonę śluzową pochwy. Okazuje się więc, że kubeczek menstruacyjny jest nie tylko niegroźny, ale dużo korzystniejszy dla naszego zdrowia.

 

Jak używać kubeczka menstruacyjnego?

Zanim przystąpisz do zakładania kubeczka menstruacyjnego, starannie umyj ręce z mydłem. Przed pierwszym nałożeniem zdezynfekuj kubeczek wrzątkiem. Pomocny w przygotowaniu się do pierwszego założenia kubeczka będzie filmik, który dokładnie pokazuje, w jaki sposób założyć i wyjąć kubeczek:

 

Jak często zmieniać kubeczek menstruacyjny?

Wszystko zależy od intensywności Twojej miesiączki. Z reguły spokojnie możesz go nie wyjmować od kilku do nawet 12 godzin. Aby upewnić się, jaka częstotliwość jego opróżniania jest optymalna, sprawdzaj stan kubeczka tak często, jak dotychczas zmieniałaś podpaskę czy tampon. Przez początkowy okres noszenia kubeczka warto dodatkowo zabezpieczyć się podpaską albo wkładką higieniczną, ale kiedy już dojdziesz do wprawy w jego zakładaniu, dodatkowe zabezpieczenie nie będzie już potrzebne. Nie warto się zniechęcać! Pamiętaj, aby za każdym razem po wyjęciu i opróżnieniu kubeczka dokładnie wypłukać go wodą.

 

Ile kosztuje kubeczek menstruacyjny?

Mniej więcej tyle, ile musisz wydawać na podpaski i tampony przez cztery miesiące. Zważywszy na fakt, że kubeczek menstruacyjny jest bardzo trwały i możesz go używać kilka, a nawet 12 lat, łatwo wykalkulować, że to się opłaca!

Więcej informacji o kubeczku menstruacyjnym znajdziesz na: www.selenacup.pl

PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię