30 października 2017

Powstała nowa odmiana czekolady - różowa

Jest naturalna i zdrowa!

Tags: czekolada
Różowa czekolada o nazwie Ruby, jest pierwszym nowym kolorem czekolady od ponad 80 lat. Dotychczas znaliśmy wyłącznie gorzką, białą oraz mleczną odmianę. Nad nową recepturą pracowali ponad 13 lat!

Nową czekoladę, firma Barry Callebaut wytwarza z rubinowego kakaowca sprowadzanego z Wybrzeża Kości Słoniowej, Ekwadoru i Brazylii. Jest największym importerem tego kakaowca na świecie. Specjalny puder, po obróbce nie traci swoich właściwości, przez co zachowuje ciekawy walory kolorystyczny. Nie dodaje się do niej także sztucznych dodatków i aromatów, przez co czekolada jest całkowicie zdrowa. 

 

 

Na razie nowy smakołyk jest w fazie testów, dostępny wyłącznie dla wybranych osób podczas targów kulinarnych m.in. z USA, Japonii, czy Chin. Ruby na sklepowe półki ma trafić w Wielkiej Brytanii pod koniec 2017 roku. Według testerów ma delikatny, ciekawy, jagodowy smak. Jest lżejsza i bardziej kremowa od pozostałych odmian czekolad. Jednak nie jest aż tak słodka, jak jej mleczny odpowiednik. 

 

- Nie dodaliśmy do niej żadnych sztucznych barwników i jest wynikiem lat poświęcenia oraz pracy - mówi Barry Callebaut. 

 

- Wygląda pięknie! - dodaje. 

 

Czekolada powstała także z potrzeby wprowadzania nowych trendów, które będą fotogeniczne i świetnie wyglądały na zdjęciach w social mediach. Podobno różowy kolor doskonale współgra z innymi superfoodsami i według producenta będzie dobrze odebrany przez konsumentów. 

 

 

Był już czarny burger oraz naturalne lody z domieszką aktywnego węgla, tęczowe smoothies, czy bajgle, a teraz przyszedł czas na różową czekoladę. Skusicie się? 

 


PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię