9 października 2017

Kultowa Kuba - musisz ją zobaczyć teraz!

Tags: itaka kuba
Kierunki egzotyczne cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich turystów. Jednym z miejsc często przez nich odwiedzanych są Karaiby, z Dominikaną i Kubą na czele. I to właśnie tę drugą wyspę, która łączy w sobie piękno i niezwykle burzliwą historię przybliżymy dzisiaj, zachęcając jednocześnie do odwiedzenia jej w najbliższej przyszłości.

Powrót do przeszłości

Część z grona czytelników z pewnością pamięta czasy PRL-u, kiedy razem z Kubą rządzoną przez wieloletniego dyktatora Fidela Castro, należeliśmy do obozu państw socjalistycznych. Skutkowało to m.in. kurtuazyjnymi wizytami oficjalnych delegacji państwowych i wypatrywaniem przez wiele tygodni w polskich portach statków z kubańskimi pomarańczami w ładowniach, które miały trafić na świąteczne stoły nad Wisłą. Dziś pomarańcze nie są już towarem luksusowym i można je kupić w każdym sklepie spożywczym, a rzeczywistość jest zupełnie inna niż trzydzieści parę lat temu. Lecz, czy na pewno wszędzie czas tak szybko mknie do przodu? Odwiedzając Kubę można odnieść wrażenie, że tam zatrzymał się na jakiś czas i dopiero od niedawna powoli rusza do przodu. Dlatego właśnie może jest to ostatni dzwonek, aby zwiedzić tą wspaniałą wyspę, taką jaka jest nim na dobre zostanie dotknięta wielkimi przemianami.

Samochody i architektura

Podróżując na Kubę możemy być pewni dwóch rzeczy, momentami wrażenia, że nieco cofnęliśmy się w czasie oraz tego, że pomimo nawet najlepszego przygotowania do podróży wyspa na pewno nas zaskoczy. Jeżeli Kuba to oczywiście stolica Hawana. Jest to sporej wielkości miasto (porównywalne do Warszawy), które potrafi zrobić wrażenie na każdym turyście. Podróżując z lotniska taksówką, na szerokiej ulicy obok kultowych amerykańskich oldtimerów można zobaczyć stare rosyjskie łady, czy doskonale nam znane fiaty – z maluchem włącznie. Jest to efekt sytuacji ekonomicznej mieszkańców wyspy, lecz również polityki prowadzonej przez tamtejsze władze. Według przepisów Kubańczycy mogli kupować tylko samochody wyprodukowane przed rewolucją, czyli z lat pięćdziesiątych. Przepis pozwalający na zakup nowego samochodu wszedł w życie dopiero w 2014 roku. W stolicy kontrasty widać również w architekturze, gdzie znajdziemy socrealistyczne gmachy administracji i starą urzekającą kolonialną zabudowę w najstarszej dzielnicy miasta Habana Vieja, która znajduje się na liście UNESCO. W programie zwiedzania Hawany nie powinno zabraknąć również Muzeum Rumu, Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Rewolucji, czy wreszcie fabryki cenionych na całym świecie cygar.

Kopalnia atrakcji

Miłośnicy plażowania w kurortach znajdą błękitną wodę, wspaniałe białe plaże i gorące słońce, ale tych walorów Kuby nikomu specjalnie przybliżać nie trzeba. Wypoczywając tam można poczuć się jak w raju. Jeżeli jednak interesują Was pozostałe ciekawe miejsca to jest ich naprawdę sporo. Pozostając w plażowym klimacie można udać się do znanej z historii Zatoki Świń, gdzie niegdyś Amerykanie przypuścili nieudany desant na wyspę, a dziś można podziwiać rafy podczas nurkowania. Miłośnicy historii mogą odwiedzić też miasto Santa Clara, w którym znajduje się mauzoleum Che Gevary, czy pierwszą stolicę wyspy, miasto Baracoa, założone przez Hiszpanów. Skoro mowa o dawnych przybyszach z Europy, to Francuzi odcisnęli swoje piętno na nazywanym kubańskim Paryżem Cienfuegos. Miasto jest bardzo zadbane i cudownie położone. Wśród pięknych krajobrazów nie sposób nie wspomnieć o Dolinie Vinales, która poza urodą, może zaciekawić plantacjami tytoniu. Kuba często kojarzy się z muzyką, tańcem i pozytywnym nastawieniem do życia. Jednym z miejsc, które najlepiej wpasowuje się w tą definicję jest miasto Trynidad, gdzie po zmroku niemal wszędzie słychać muzykę i kroki tańczonej salsy. W Trynidadzie, podobnie jak w innych miejscach Kuby, czas jakby zatrzymał się w latach 50. Dlatego nie warto zwlekać z wyjazdem na Kubę, aby zdążyć zobaczyć ten niezwykły kraj, zanim całkiem pochłoną go zmiany związane z komercją. W kubańską przygodę najlepiej wybrać się z ITAKĄ.

PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię