6 października 2017

Nowe prawo we Francji zakazuje używania retuszu bez oznaczenia

Czy to pierwszy krok przeciwko nadmiernej chudości modelek w mediach?

Niestety większość kobiet sugeruje się szczupłym kształtom modelek pozujących w reklamach firm odzieżowyh na billboardach. Dodatkowo w kraju światowej mody, znanej z jeszcze szczuplejszych sylwetek - Francji, kłopot ten urósł wręcz do problemu narodowego. Wzrost liczby dziewczyn zapadających na choroby związane z zaburzeniami odżywiania jest tam alarmujący. 

Z tego właśnie powodu postanowiono we Francji wyjść naprzeciw nadmiernej obróbce fotografii uchwalając nową ustawę o konieczności dopisku pod zdjęciem, że zostało ono przerobione w programie graficznym - "photographie retouchée". Brak stosownej sygnatury może oznaczać karę pieniężną opierającą się nawet na sumę 30% budżetu kampanii reklamowej. Jednak nie może to być mniej niż 37,5 tys. euro. 

 

Bright pastel dresses in the backstage line-up of the #CHANELSpringSummer 2018 show. @barborapodzimkova #PFW

A post shared by CHANEL (@chanelofficial) on

 

Czy przez takie zabiegi trend pokazywania prawdziwego kobiecego ciała powoli przekształci się w całkowite zaprzestanie używania photoshopa?

 

Minister zdrowia i spraw społecznych Francji, Marisol Touraine, mówi, że trzeba skończyć z promowaniem nienaturalnie szczupłych sylwetek, czyli takich, które nie mieszczą się w jakichkolwiek normach. W swoim komenatrzu dodaje, że to kreuje sztuczne ideały, przez które dziewczyny mają problemy z samoakceptacją. Chęć wyglądania tak samo, jak modelka w kampanii reklamowej może przyczynić się do wielu problemów psychicznych. 

 

Niestety problem pokazywania niezdrowo wychudzonych dziewczyn jest globalny i Francja jest kroplą w morzu potrzeb. Myślicie, że inne kraje pójdą za przykładem Francuzów? 


PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię