28 września 2017

Ile kalorii mają naprawdę pistacje?

Mniej niż myślisz!

Orzechy uznano za najzdrowszą grupę produktów. Problemem są jednak kalorie – porcja 100 g to średnio 600 kcal. A ile mają pistacje? Znacznie mniej niż się podaje!

Kaloryczność pistacji to wg polskich tabel 600 kcal w porcji 100 g, a według amerykańskich – 560 kcal; dla tych kalifornijskich podaje się wartość 655 kcal. Różnice są więc całkiem spore, co może wynikać ze stopnia ich wysuszenia. Warto więc sprawdzać dane na opakowaniu. To jednak nie wszystko!

Duży udział łupinek

Pistacje to jedyne orzechy sprzedawane głównie w łupinkach. Są one całkiem spore, dlatego prawie połowę tego, co kupujesz, stanowią odpadki. Sięgając po opakowanie 100 g zjesz więc tylko 54 g wyłuskanych pistacji. Czyli zamiast 560 kcal będzie to tylko 300 kalorii.

Nieprzyswajalne tłuszcze

Zawarty w pistacjach tłuszcz zawiera cenne dla zdrowia wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Jednak według badań nie przyswajamy go w całości! Rzeczywista kaloryczność tych orzechów jest o 6% niższa niż podają tabele. Porcja 100 g niełuskanych zapewni zatem o 284 kcal.

Przekąska slow food

Pistacje to typowy slow food – wymaga powolnego jedzenia, co wpływa na poziom sytości. Pozostające po nich łupiny stanowią wizualny dowód na to, ile pistacji zostało już zjedzonych. Dlatego łuskając je w trakcie jedzenia spożywamy ich mniej niż sięgając po te bez łupinek. Ten psychologiczny efekt nazwano „zasadą pistacji”: według pisma „Appetite” pozwala on nasycić się porcją, która zawiera o ponad 40% kalorii mniej.

Możesz więc śmiało chrupać te pyszne orzechy, zwłaszcza że już garstka dziennie chroni przed rozwojem wielu chorób metabolicznych.

PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię